Liečba onkologických ochorení: Zefektívniť ju pomôže podpora umelej inteligencie

Pacientka s rakovinou leží na lôžku a pozerá sa von oknom

Rakovina je zákerná choroba, ktorá si nevyberá (Zdroj: GettyImages)

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR má v pláne využívať umelú inteligenciu pri liečbe onkologických ochorení. Malo by ísť napríklad o plánovanie rádioterapie za pomoci umelej inteligencie. Do 30. septembra sa do nej môžu zapojiť všeobecné a špecializované nemocnice. Celkovo sú na to prerozdelené dva milióny eur.

Pôjde o takzvané automatizované kontúrovanie orgánov

„Onkologické ochorenia dlhodobo predstavujú druhú najčastejšie príčinu úmrtia na Slovensku. Preto je nevyhnutné skrátiť čas potrebný na plánovanie rádioterapie a zvýšiť tak efektivitu liečebného procesu,“ skonštatoval generálny riaditeľ sekcie implementácie plánu obnovy a odolnosti a reforiem Ján Krajči.

Takéto plánovanie rádioterapie bude možné pomocou automatizovaného kontúrovania orgánov za podpory umelej inteligencie. To je súčasťou prípravy tzv. ožarovacieho plánu.

Špecialistom to ušetrí veľa času

„Pacient absolvuje plánovacie vyšetrenie prostredníctvom počítačovej tomografie – CT vyšetrenie. Následne musí radiačný onkológ v každom snímku CT vyšetrenia vykonať kontúrovanie rizikových orgánov a klinických cieľových objemov,“ ozrejmil Krajči. Kontúrovanie často tvorí veľkú časť práce špecialistu, často až tretinu či polovicu.

Umelá inteligencia predstavuje efektívny podporný nástroj predovšetkým pri opakujúcich sa úlohách, akým kontúrovanie orgánov nepochybne je. Prostredníctvom výzvy chceme skrátiť čas, ktorý radiačný onkológ trávi kontúrovaním až o 50 percent. Tým umožníme špecialistom venovať sa väčšiemu množstvu pacientov,“ dodal.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame