Kozmetika s obsahom konope: Pomôže pri rôznych kožných problémoch či lupinách

Konope

sxc.hu

Či chceme, alebo nie, konope ešte veľmi dlho ponesie so sebou stigmu marihuany. Pritom technická konopa siata, ktorá je povolená na pestovanie, neobsahuje vôbec, alebo len zanedbateľný podiel psychotropných látok. Naopak, obsahuje obrovské množstvo nenasýtených mastných kyselín. Tie sú okrem potravinových doplnkov užitočné aj pri výrobe kozmetických výrobkov. Konopná kozmetika má rozsiahle využitie v balzamoch na pery, mydlách, šampónoch, géloch, telových mliekach a pod.

Konopná kozmetika – sila prírody

Na jej výrobu sa používajú semená z konopy siatej, ktoré obsahujú olej s vysokým podielom bielkovín, nenasýtených mastných kyselín a vitamínu E. Tieto látky zabezpečujú, že z nich vyrobená kozmetika má schopnosť udržiavať a zvlhčovať pokožku. Esenciálne mastné kyseliny sú životne dôležité pre správnu funkciu nášho organizmu, keďže sú súčasťou bunkových membrán. Udržujú hormonálnu rovnováhu, bránia vysúšaniu a šupinateniu pokožky a tiež lámaniu vlasov.

Konope prospieva aj zvnútra

Konopné semeno sa vyznačuje vysokým obsahom bielkovín, proteínov, prospešných rastlinných sterolov a ďalších látok dôležitých pre ľudský organizmus. Navyše sa vyznačuje ideálnym pomerom (1:3) esenciálnych mastných kyselín (EMK) omega-3 a omega-6, ktoré sú ľudskému telu najbližšie,“ uviedol Jiří Stabla, odborník na konope, výživový poradca. Konopné semeno pôsobí na rozdiel od kozmetiky vnútri organizmu. Jeho účinok je preto viditeľnejší a dlhodobejší.


Mohlo by vás zaujímať: Konope pomáhalo liečiť aj v minulosti: Oslávi svoj veľký návrat?


Kedy môže pomôcť konopná kozmetika?

Využívajú sa pritom aj antibakteriálne a protizápalové účinky konope. Konopná kozmetika je vhodná aj pre deti a ľudí s veľmi citlivou pokožkou. Dajú sa ňou účinne riešiť mnohé kožné ochorenia a problémy. Samozrejme, pri vážnejších problémoch sa treba v prvom rade riadiť odporúčaniami odborných kožných lekárov – dermatológov.

Využitie pri ochoreniach a problémoch kože

 • posilňovaním tvorby lipidov v pokožke regeneruje kožné bunky a kožu po ožarovaní, popáleninách či spálení slnkom
 • lieči rôzne poškodenia kože, miesta po uštipnutí hmyzom a drobné poranenia
 • je vhodná pri starostlivosti o citlivú a suchú pokožku, ktorá je postihnutá rôznymi druhmi ekzémov či lupienky
 • obmedzuje starnutie pokožky
 • obnovuje pôvodnú štruktúru vlasov, vhodná na suché, poškodené alebo farbené vlasy
 • obmedzuje výskyt strií
 • zabraňuje tvorbe lupín

Mohlo by vás zaujímať: Kozmetika pre mužov: Čo by v pánskej toaletnej taške nemalo chýbať?


Výber z dostupnej konopnej kozmetiky:

 • Konopná masť  – prírodné látky pomáhajú uvoľňovať svalové napätie, podporovať regeneráciu svalov, zabraňovať a znižovať stuhnutosť alebo opuchy. Je vhodná na kĺby, šľachy, svaly a chrbát, tiež poúrazovú, rehabilitačnú a pooperačnú starostlivosť. Ak chcete, aby vám masť priniesla očakávané účinky, musíte si kupovať takú, ktorá obsahuje celú rastlinu konope. Len tá totiž obsahuje liečivé kanabinoidy. Masť vyrobená len zo semienok ich nemá. Balenie 105 ml dostanete za cca 12,70 €.
 • Gél na žily – ideálny na komplexné ošetrovanie dolných končatín s prejavmi žilnej nedostatočnosti, syndrómu ťažkých nôh, kŕčových žíl, metličiek a opuchov, alebo ako prevencia pred uvedenými symptómami. Podporuje funkčnosť ciev, pevnosť cievnych stien, ich lepšie prekrvenie, ale aj hojenie a regeneráciu. 100 ml dostenete za cca 7,80 €.
 • Ošetrujúca zubná pasta – jemne, ale veľmi účinne čistí povlak z povrchu zubov, osviežuje dych a ošetruje jazyk aj sliznicu dutiny ústnej. Mala by obmedzovať citlivosť zubných krčkov, krvácanie ďasien a pôsobí preventívne proti kazivosti zubov, vzniku zápalov v dutine ústnej a vzniku paradentózy. Obsah 75 g dostanete za 7,20 €.
 • Konopná ústna voda – pomáha skvalitňovať starostlivosť o ústnu dutinu, odstraňuje nepríjemný zápach. Ocenia ju ľudia, ktorí majú problémy so zubami, paradentózou, krvácaním ďasien a pod. 10 ml  dostanete za cca 4,90 €.
 • Konopný intímny umývací gél – účinný pri prevencii premnoženia mikroorganizmov spôsobujúcich mykotické ochorenia v intímnych partiách u žien, mužov aj detí. Gél je obohatený o výťažok z celých rastlín konope s obsahom liečivých kanabinoidov. Má výrazné antibakteriálne, protizápalové a upokojujúce účinky. Je vodný na každodenné použitie. Odporúča sa najmä pri kvasinkovej a bakteriálnej infekcii, zápaloch, výtokoch, hemoroidoch, pred/po pohlavnom styku, užívaní antibiotík, pred a po návšteve bazénov a sáun a pod. 200 ml kúpite asi za 13,86 €.
 • Konopné mydlo – zabezpečí dlhodobú hydratáciu. Je veľmi šetrným pomocníkom pri problémoch s lupienkou, rôznymi druhmi ekzémov a inými nepríjemnými kožnými defektmi. Uľaví aj trápeniu žien pri premnožení mikroorganizmov spôsobujúcich mykotické ochorenia v intímnych partiách najmä v letnom období. 100 g stojí asi 3,46 €.
 • Konopný šampón  – vhodný pri lupienke – psoriáza (psoriasis vulgaris) – a seboroickej dermatitíde (nadmerná produkcia kožného mazu). 200 ml stojí asi 4,70 €

Používate niečo zo spomínanej konopnej kozmetiky? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Viola
Odporúčame