Nenápadné klenoty interiéru: Aj kľučky a úchytky môžu pôsobiť štýlovo!

Úchyty a kľučky tvoria veľmi dôležité detaily

Úchyty a kľučky tvoria veľmi dôležité detaily (Zdroj: Unsplash/Daniel Prado)

Pri plánovaní zariadenia interiéru sa najväčší dôraz kladie na nábytok ako taký – materiál, farebné kombinácie a kvalita spracovania. V tomto komplexe štýlov a prevedení však častokrát zabúdame na detaily, ktoré vášmu príbytku môžu dodať punc výnimočnosti. Výber úchytiek a kľučiek preto netreba podceňovať. Viete, prečo by ste nemali automaticky kupovať to, čo je navrhnuté výrobcom?

Pri plánovaní zariadenia interiéru sa najväčší dôraz kladie na nábytok ako taký – materiál, farebné kombinácie a kvalita spracovania. V tomto komplexe štýlov a prevedení však častokrát zabúdame na detaily, ktoré vášmu príbytku môžu dodať punc výnimočnosti. Výber je preto nesmierne dôležitý, pretože ich máte v celej domácnosti, od úchytov na kuchynskej linke až po kľučky na dverách kúpeľne. Viete, prečo by ste nemali automaticky kupovať to, čo je navrhnuté výrobcom?

Odlíšte sa

Ak svoj domov vnímate ako priestor na vysnívané dizajnérske realizácie, potom si na výbere doplnkov určite dávate mimoriadne záležať. Len málokomu však napadne, že netypická kľučka či úchytka dokáže interiéru vdýchnuť celkom nový šmrnc. Časy, kedy v našich obchodoch boli dostupné len klasické štítové kľučky, sú definitívne fuč. Aj nedávna výstava nábytku v nitrianskom agrokomplexe bola jasným dôkazom, že kovania, kľučky a úchytky zažívajú obrovský boom. Ak sa teda chystáte meniť vnútorné dvere alebo si navrhujete kuchynskú linku, zamyslite sa nad vhodnými doplnkami. Nemusíte mať predsa doma to, čo všetci ostatní.


Mohlo by vás zaujať: Predpoveď počasia aj trendy doplnok: Skúste to s vlastnou meteostanicou!


Rozmach rozetových kľučiek

Zatiaľ čo klasické kovania sa tešia obľube u skôr majetnejších zákazníkov, v úžitkovom nábytkárstve rastie záujem najmä o kľučky s deleným štítkom. Tie totiž už na prvý pohľad pôsobia vcelku moderne, sú cenovo dostupné a veľmi praktické. Pri rozetových kľučkách je vysoko cenená predovšetkým ich univerzálnosť – nie sú fixované na rozteč, čiže vzdialenosť od stredu otvoru pre kľučku k stredu otvoru pre kľúč. U štítkových kľučiek sú preferované ozdobné motívy z čias minulých storočí, prípadne exkluzívne modely s prvkami dreva, porcelánu, kože, či dokonca s vkladanými drahými kameňmi. Keďže však ide o finančne náročnú záležitosť, najširší okruh zákazníkov nad týmto variantom ani neuvažuje.


Mohlo by vás zaujať: Prerábame byt: Doprajte si romantiku s krbom aj bez komína


Dizajn nie je všetko

Či už sa rozhodnete pre nostalgické retro, industriálny štýl alebo závan luxusu, nemali by ste zabúdať ani na ďalšie dve dôležité vlastnosti kľučiek. Tou prvou je ergonómia, ktorá zaručí, že kľučka bude na pohmat príjemná, ľahko padne do ruky a manipulácia s ňou bude jednoduchá. Druhým parametrom je odolnosť materiálu použitého na jej výrobu. V závislosti od toho, či máte dvere permanentne otvorené alebo ich pravidelne zamkýnate, sa odvíja ich náročnosť. V druhom prípade rozhodne zabudnite na plast či hliník. Univerzálom je galvanizovaná mosadz s kovovým povlakom (chróm, bronz,…). Zlatou strednou cestou však býva vzhľad niklu (matný alebo lesklý), prípadne antikoro.


Mohlo by vás zaujať: Spestrite si domov štýlovo: Živými rybkami v akváriu bez údržby!


V úchytkách sa fantázii medze nekladú

Možno vás to prekvapí, no v duchu minimalizmu sú v súčasnosti dvierka bez úchytiek, ktoré sa otvárajú jednoduchým pritlačením. Napriek tomu sú však úchytky ako také mimoriadne populárne. Nezriedka sa totiž stáva, že aj vysnívaný nábytok vás po istom čase začne trochu nudiť. Ideálnym riešením je preto vymeniť úchytky, ktoré interiéru dodajú odlišný ráz.

Oceľ, zinok, hliník, nerez, mosadz, kameň, sklo, plast, drevo – to je široká škála prevedenia úchytiek, z ktorej možno vyberať. Snáď najdôležitejším faktorom popri funkčnosti je to, aby dizajnovo ladili s daným nábytkom. Štýlovo však vyznievajú aj kontrasty – napríklad červené úchytky na bielom podklade. Klasická elegancia sa stále nesie popri leštenom kove. Z tvarov dominuje všetko, čo je hranaté, prípadne absolútne nepravidelné. Dizajnéri totiž aj v tomto smere hľadajú predovšetkým únik z konvencií.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, szhaiston.en.made-in-china.com, Johnny
Odporúčame