Krajšia pleť a zdravšie srdce vďaka pivu? Áno, je to naozaj tak!

Pivo

thinkstockphotos.com

Pivo je jedným z najobľúbenejších alkoholických nápojov na Slovensku a najmä v lete poskytuje príjemné osvieženie. Najbližšie, keď budete mať príležitosť, pokojne si doprajte pohár plný tohto zlatistého moku. Hoci sa s ním spája aj množstvo nepríjemných povier o pivnom bruchu, pivo je prekvapivo veľmi zdravé a dokonca vám môže predĺžiť život.

Účinky piva

Ak by sa vás niekto opýtal, ktorý druh alkoholu má pozitívne účinky na vaše zdravie, pravdepodobne by ste povedali, že červené víno. V skutočnosti však pivo pomáha vášmu telu rovnako, ak nie viac. Možno ste nevedeli, že pivo zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu v krvi, zlepšuje citlivosť na inzulín a pôsobí preventívne proti tvorbe malých krvných zrazenín. Má teda dokázateľne priaznivé účinky na kardiovaskulárny systém a srdce. Tieto fakty vo svojej správe zverejnila Harvardská škola verejného zdravia, pričom vychádza z viac ako stovky vedeckých článkov.

Výsledky jednej zo spomínaných štúdií, ktorú viedla doktorka Shela Gorinsteinová z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme v Izraeli, ukázali, že u dospelých mužov, ktorí pili jedno pivo denne po dobu jedného mesiaca, nastali pozitívne zmeny v krvi a zmenšilo sa riziko srdcovej porážky. Výpočet zdravotných výhod pitia piva sa tým ale nekončí. Pivo navyše pomáha znižovať riziko cukrovky a výskytu žlčníkových kameňov.


Mohlo by vás zaujať: Mýty o pive odhalené: Priberá sa z neho? A ako pôsobí na naše zdravie?


Zásobáreň vitamínov

Vedci už dávno vedia, že pivo je bohaté na výživné látky a vitamíny. Jednou z najdôležitejších živín, ktorú pivo obsahuje, je kremík, ktorý je nevyhnutný pre zdravé kosti. Podľa britského profesora Jonathana Powella, ktorý sa zaoberá biochemickými vlastnosťami minerálov, vysoká koncentrácia kremíku v pive pomáha predchádzať osteoporóze. Naviac, alkohol v pive napomáha zastaviť prirodzený úbytok kostnej hmoty. V pive okrem minerálov nájdeme aj vitamíny ako niacín, riboflavín, vitamíny B5, B6, B9 a B12. Nie nadarmo sa hovorí, že pivo je významný zdroj vitamínu B. Časopis Medical Daily uvádza, že už jedna fľaša piva denne pokrýva 12,5 % odporúčaného denného príjmu vitamínu B, ktorý je mimoriadne dôležitý pre srdce a tiež imunitný systém.

Legenda o pivnom bruchu

Keď vám bude niekto tvrdiť, že má „pivný pupok“, pokojne ho vysmejte. Mýtus o tom, že pivo spôsobuje priberanie, najmä v oblasti brucha, je už dávno vyvrátený. Samozrejme, toto platí v prípade, že pijete rozumné množstvo piva – teda nie viac ako jedno za deň. Odborníci na výživu tvrdia, že priberanie nezávisí od toho, aký alkohol pijete. Pivo má dokonca nižšiu kalorickú hodnotu ako iné alkoholické nápoje a okrem iného obsahuje dvakrát viac antioxidantov ako rovnaké množstvo bieleho vína. To spolu s vysokým obsahom vitamínov a minerálov prispieva nielen k silnému srdcu a kostiam, ale aj zdravej pokožke, nechtom a vlasom. Pravda o pivnom bruchu leží niekde inde – látky obsiahnuté v pive povzbudzujú trávenie a chuť do jedla, takže nepriberáte z piva samotného, ale z jedla, ktoré popri tom skonzumujete.


Mohlo by vás zaujať: Tisícročiami overený orosený zázrak: Tieto fakty ste o pive možno vôbec netušili


Aké pivo teda piť?

Ak je teda pivo naozaj zdravé, natíska sa otázka, aký druh piva si teda vybrať. Vo všeobecnosti by ste sa mali vyhýbať masovo produkovaným pivám a uprednostniť tie z malých, domácich pivovarov. Nefiltrované alebo nepasterizované pivá sú v tomto prípade to, čo hľadáte. Tmavé pivo má v sebe viac antioxidantov ako svetlé pivo, no to, na druhej strane, je bohatšie na kremík. Ktoré si vyberiete, teda závisí už len od vašej chuti a preferencií. Nezabúdajte však, že všetky spomínané výhody pitia piva platia iba v prípade, že to s ním nepreháňate a doprajete si ho pravidelne a v rozumnej miere.


Máte radi pivo? Ktoré druhy a značky máte v obľube najviac vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame