POROVNANIE Ochladzovač vzduchu alebo klimatizácia: Aké sú ceny, funkcie, výhody aj nevýhody?

muž pred ventilátorom

Klimatizácia či ochladzovač vzduchu, pomôžeme vám vybrať si správne (Zdroj: GettyImages)

Teploty tohtoročného leta mieria k výšinám 40 °C. Mnohí určite hľadajú rôzne spôsoby, ako si tieto horúčavy nepreniesť aj do vlastnej domácnosti. Chodíme sa schladiť k vode či do nákupných centier, v ktorých sa nachádzajú tie najlepšie mašiny, aké kedy ľudia počas týchto horúčav mohli vymyslieť – klimatizácie.

Klimatizačné zariadenia boli kedysi záležitosťou kancelárii, prípadne väčších supermarketov. Dnes si schladiť, prípadne zvlhčiť vzduch môže každá domácnosť. Je však potrebné vedieť, čo je pre vás lepšie – či ochladzovač vzduchu alebo klimatizácia. Porovnali sme za vás oba typy a je len na vás, ktorý z nich si vyberiete.

Čo si všímať ako prvé?

K najdôležitejším parametrom si musíte zadefinovať, ako často budete klimatizačné zariadenie používať. Najlepšie je zabezpečiť neprerušovaný chod, to však môže byť náročné na odber elektriny. Ďalším veľmi dôležitým parametrom je výmera priestoru, ktorý chcete ochladiť. S tým sa spája aj rozloženie vašej domácnosti. Ak máte príliš veľa dvier, chodieb a zákutí, tým viac zariadení budete potrebovať.

Medzi najpoužívanejšie typy zariadení sa považujú ochladzovače vzduchu – zvlhčovače a samotné klimatizácie. Oba typy majú svoje výhody a nevýhody, ktoré je potrebné mať na vedomí pri výbere. Tieto kategórie rozdeľuje najmä prenosnosť, požadovaná výmera ochladenia a, samozrejme, cena.


Mohlo by vás zaujímať: Horúčavy sa začali: Klíma vám pomôže, dodržte však niekoľko pravidiel


Ochladzovače vzduchu

Ak hľadáte mobilné zariadenie, ktoré ochladí menšiu izbu či obývačku, určite sa zamerajte na ochladzovače vzduchu. Obrovskou výhodou je práve spomínaná mobilita, takže ak vychladíte jednu izbu, zariadenie prenesiete do druhej. Prístroj nemusíte nikde montovať, jednoducho ho prenesiete a je pripravený na svoju prácu. Potešujúca je aj výrazne nižšia cena, ktorá ide ruka v ruke s nižším odberom elektriny. K výrazným nevýhodám je nutné zarátať väčšiu hlučnosť oproti klimatizáciám a taktiež prítomnosť hadice, ktorá odvádza nazhromaždené teplo.

Najpredávanejšie modely

Najpredávanejším mobilným ochladzovačom vzduchu letnej sezóny 2021 je Arctic Air M21331. V podstate môžeme hovoriť len o akejsi malej krabičke s rozmermi 17 x 17 centimetrov. Má tri stupne rýchlosti chladenia, pričom každá z nich je aj hlasnejšia (až do 65 dB). Krabička taktiež vydáva tlmené svetlo a vy si môžete zvoliť zo siedmich farieb. Arctic Air je vhodný do detskej izby, pracovne, či dokonca aj na kempovanie. Prístroj je možné zapojiť a spojazdniť pomocou zásuvky, ale aj USB kábla. Filtre sa dajú jednoducho meniť a samostatne ich dokúpite v každom dobrom elektrodome. Poteší aj cena – zariadenie kúpite do 35 eur.

Ak skôr zháňate väčší ochladzovač, ktorý osvieži obývačku spojenú s kuchyňou, určite odporúčame pozrieť sa po zariadení Klarstein Mount Everest. Ide o tyčový ochladzovač vzduchu s 80° uhlom fúkania. Hlučnosť zaručene nepresiahne 62 dB, aj to by ste museli ochladzovač používať na maximálnom výkone niekoľko hodín. Nechýba mu časovač či 3 úrovne rýchlosti fúkania vrátane tichého nočného režimu. Ovláda sa pomocou vrchného dotykového displeja alebo diaľkovým ovládačom. Jednoducho ho prenesiete aj z izby do izby, váži len necelé dva kilogramy. Príjemná je aj cena, nakoľko Klarstein Mount Everest kúpite priamo od výrobcu už za akciovú cenu 55 eur (pôvodná cena je 90 eur).

Ako posledný z ochladzovačov vzduchu spomenieme ďalší model od Klarstein, konkrétne Maxfresh ACO6. Oproti jeho tyčovému bratovi ponúka vyšší výkon a 6 litrovú nádrž na vodu, nie je teda nutné zapodievať sa zbytočnými hadičkami. Ostáva aj ovládanie pomocou displeja alebo diaľkového ovládača. Filter je odnímateľný a dokúpite ho zvlášť v elektrodome. Konštrukcia drží na kolieskach, a preto ho jednoducho prenesiete kamkoľvek. Má tri nastaviteľné úrovne výkonu, ako aj mód suchého vetrania. Nechýba časovač, nočný režim a veľmi jednoduché obsluha. Jeho cena sa pohybuje na úrovni 100 eur.


Mohlo by vás zaujímať: Bolí vás po zmrzline či ľadovom nápoji hlava? Máme pre vás rady, ako sa opäť cítiť v pohode


Klimatizácie

Klimatizácie sú zariadenia s nutnosťou zavesenia na stenu. Vyžadujú si určitý priestor na stene, ktorá je nosná a zároveň jej druhá strana sa nachádza vonku (nemôžete ju teda zavesiť na priečku). Najznámejší typ klimatizácii, takzvaný split sa skladá z dvoch zariadení – jedno uchytíte na vnútornú stranu steny, druhé na vonkajšiu. Montáž môže by pre lajka náročná, preto je vhodné zavolať si kvalifikovaného montéra. Výhodou je však tichý chod, pretože kompresor sa nachádza vonku, možnosť vybrať si z množstva módov či pokrytie väčšej výmery, prípadne celého menšieho bytu, respektíve domu. Majte však na pamäti niekoľkonásobne vyššiu cenu a pridajte si nejaké peniaze aj k samotnej inštalácii.

Najpredávanejšie modely

Jednou z najlacnejších a zároveň z najpredávanejších klimatizácii na našom trhu počas terajšej letnej sezóny je Vivax ACP-12. Skladá sa z troch zariadení – vnútorného ventilátora, vonkajšieho ventilátora a diaľkového ovládača. Má viacero režimov chladenia, vrátane nočného režimu, ale aj turbo režimu na rýchle, avšak nákladné a hlučné chladenie. Potrubie, respektíve hadica na vývod je dlhá 20 metrov, preto je možné klimatizáciu inštalovať aj do vyššie položeného bytu (vždy sa však vopred poraďte s odborníkmi). Poteší veľmi nízka spotreba energie, neutrálna biela farba vhodná k akejkoľvek stene, ale aj časovač, pamäť posledného režimu či detekcia prípadných opráv. Kúpite ju do 400 eur.

Ponúkame vám aj model od známeho a na Slovensku veľmi obľúbeného výrobcu. Klimatizácia Samsung AR35 ponúka tichú prevádzku a hluk ani na najrýchlejšom fúkaní nepresiahne 36 dB. O zachytávanie nečistôt sa postará HD filter, ktorý zbiera alergény, ako sú peľ či plesne a nemusia sa ho obávať alergici, ale ani vaši domáci miláčikovia. Na Samsungu je možné nastaviť si rôzny uhol prúdenia vzduchu, takže je vhodné aj umiestnenie pod gauč či posteľ. Samozrejmosťou ostáva časovať, nočný režim, funkcia rýchleho chladenia či mód odvlhčovania. Klimatizáciu zoženiete od 500 eur.

Ako posledné sme pre vás vybrali multisplit. Ide o klimatizáciu, ktorá má až dve oddelené vnútorné zariadenia na fúkanie vzduchu, takže pri správnom umiestnení vychladí aj väčší byť či celý dvojposchodový dom. Hlučnosť modelu MIDEA Mission Multisplit sa síce dokáže vyšplhať na 60 dB, to by však obe jednotky museli šliapať naplno. Klimatizácii nechýbajú ani dva ovládače, pričom každý ovláda len jednu jednotku. Pred kúpou a inštaláciou sa dobre a pozorne poraďte s odborníkmi, ktorí vám odporúčania miesta na umiestnenie tak, aby sa zbytočne tok vzduchu nekrížil. Pripravte sa však na drahšiu cenu aj prevádzku. Samotné zariadenie vás vyjde na takmer 1200 eur.

Zdroj: plnielanu.sk, heureka.sk
Odporúčame