Kráľovstvo za pokojný spánok: Skúste tieto jednoduché triky proti chrápaniu

Chrápanie

thinkstockphotos.com

Známe nočné pílenie dreva vie poriadne znepríjemniť spánok a v podstate aj život cez deň. V niektorých prípadoch dokonca bolo nadmerné chrápanie jedným z dôvodov na rozvod. Zbaviť sa ho natrvalo sa s istotou nedá, no jeho účinky je možné zmierniť, a to aj vďaka domácim receptom.

Chrápanie vzniká chvením mäkkého podnebia. Keď uvoľnené štruktúry v hrdle začnú vibrovať, začnú vydávať spomínaný zvuk. Príčinou chrápania môže byť aj zlá anatomická stavba hrdla, veľké krčné i nosné mandle, veľký jazyk, opuchnutá sliznica nosa alebo menšia sánka.

Hluk nie je to jediné, čo chrápanie spôsobuje!

To, že chrápanie obmedzuje spánok tichého partnera, je zrejmé. Avšak aj ten, kto chrápe, má postarané o nekvalitný spánok. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že by ho nezobudil ani padajúci tank, opak je pravdou. A taký chýbajúci spánok je jasnou príčinou malátnosti, podráždenosti, problémov s koncentráciou a pamäťou.

Chrápanie často býva príznakom iných ochorení a zároveň môže neskôr aj spôsobovať ďalšie. Pri zanedbaní návštevy lekára vedie pravidelné chrápanie k poruchám srdcovocievneho systému. Počas chrápania sa človek dostáva aj do situácie, kedy prestane dýchať. Zvyčajne ide len o desať sekúnd, no postupne sa môže tento čas predĺžiť, čo značne zhorší okysličovanie organizmu.


Mohlo by vás zaujať: Dajte chrápaniu zbohom: Jednoduchý recept vnesie mier aj do vašej spálne


Chrápanie je pre človeka závažné najmä vtedy, ak:

  • chrápe celú noc a v akejkoľvek polohe
  • stále priberá a nedokáže schudnúť
  • zdravotné problémy – vysoký krvný tlak, búšenie srdca, poruchy rytmu srdca, cukrovku
  • je oveľa viac unavený
  • pri zníženom libide

Pomoc sa nájde aj doma

Na trhu nájdeme mnoho výrobkov, ktorých výrobcovia tvrdia, že sú proti chrápaniu tým najlepším riešením. Realita je však taká, že máloktoré z nich dokážu čo i len trochu pomôcť. Preto stojí za to aspoň na začiatku vyskúšať domáce recepty, ktoré ho vraj dokážu zmierniť.

Najčastejším dôvodom chrápania je upchatý nos, ktorý sa dá jednoducho vyriešiť inhalovaním vodnej pary. Je nutné si však dávať pozor, aby ste nevdýchli príliš veľa horúcej pary.

Mäta pieporná je známa svojimi účinkami pri znižovaní opuchov na povrchu hrdla a nozdier, čo značne zjednodušuje dýchanie. Pomoc mäty je výrazná najmä vtedy, ak je chrápanie spôsobené suchým vzduchom, alergiami či nachladením. Mätový olej môžete pridať pred spaním do zvlhčovača a nechajte ho zapnutý aj cez noc. Pomôcť si môžete aj kloktaním roztoku, ktorý vytvoríte z pohára vody a dvoch kvapiek mätového oleja. Pravidelne ho pred spaním kloktajte. Pozor však, aby ste ho neprehĺtali.

Olivový olej so svojimi protizápalovými účinkami takisto znižuje opuchy a čistí dýchacie cesty. Nielenže zmierňuje bolesť, ale znižuje v hrdle vibrácie, čím sa dá obmedziť aj chrápanie. Stačí si dať denne pred spaním dva dúšky olivového oleja.

Ak sa chrápanie vyskytuje len v istých ročných obdobiach, je to pravdepodobne spôsobené sezónnou alergiou. Takýto typ chrápania je možné liečiť protizápalovou a antialergickou žihľavou. Dva až tri poháre žihľavového čaju denne počas alergickej sezóny dokážu viditeľne zmierniť chrápanie.


Mohlo by vás zaujať: Prestaňte „píliť drevo“: Čo je príčinou chrápania a ako s ním možno skoncovať?


Čo ešte môže pomôcť?

  • Polohu hlavy zvýšte o 10-15 cm. Dostatočné množstvo vankúšov vám pomôže spriechodniť prúdenie vzduchu v dutinách.
  • Aspoň dve hodiny pred spaním nepite alkohol. Ten totiž utlmuje nervový systém, čo často vedie práve k chrápaniu.
  • Pred tým, ako sa vyberiete spať, spievajte. Ak bývate v bytovke, tak to bude asi trochu problém, no menšie nezhody so susedmi vám určite stoja za lepší spánok.

Ak vám nič z uvedených tipov nepomohlo, možno je čas vydať sa do laboratória spánku, kde vyhodnotia práve vaše chrápanie a odporučia vám efektívnu liečbu – možno aj vo forme jednoduchého operačného zákroku. Toto vyšetrenie je aj vzhľadom na jeho dĺžku a komplikovanosť pomerne finančne náročné, cena sa môže pohybovať okolo 170 eur.


Trápi aj vás nepríjemné chrápanie? Ako sa s ním snažíte bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame