Krásna postava počas celej zimy? S grapefruitovou kúrou žiadny problém

Grep

photl.com

Chcete si udržať dobrú kondíciu aj počas zimy a netrápiť sa zas na jar drastickými diétami? Patríte medzi tých rozumných, ktorí dbajú na svoj zovňajšok a zdravie celoročne? Tak potom vám pomôže jednoduchý a zdravý trik, ktorý patrí k tajomstvám mnohých celebrít. Stačí zaradiť každý deň do svojho jedálnička grepy, ktoré všetko vyriešia za vás

Prečo grepy pomáhajú chudnúť?

Grepy obsahujú biolátky, ktoré podporujú spaľovanie nahromadeného tuku. Zároveň tiež zefektívňujú a stabilizujú aj látkovú premenu cukrov. Toto ovocie je totiž bohaté na naringín, ktorý prečisťuje čreva a detoxikuje telo. Vitamín C potom pomáha spáliť nahromadený tuk. Grepy nezatracujte ani ako prostriedok na podporu zdravia. V ich útrobách sa totiž skrýva množstvo telu prospešných látok.

Najlepší je červený

Toto ovocie bolo objavené na tropickom karibskom ostrove Barbados a v súčasnosti si môžete zadovážiť viacero druhov grepov. V obchodoch si môžete vybrať biely, žltý, ružový aj červený. Všetky z nich sú veľmi zdravé a pomáhajú zhadzovať nadbytočné tuky, no najlepšie z nich pôsobí červený grep. Je lepšie dopriať si celý grep, alebo je lepšia jeho šťava? Je to v podstate jedno, ak sa však dá, v šťave, ktorú budete piť, nechajte plávať aj dužinu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Liečba rakoviny prírodnými prostriedkami: S týmito radšej opatrne


Ako ho jesť, aby ste zhodili?

Odborníci odporúčajú zjesť pred každým jedlom, alebo aj po ňom, polovicu grepu či pohár grepovej šťavy. Všetci dobre vieme, že grepy vďaka svojej výraznej horkej chuti nepatria medzi ovocné lahôdky. Tie červené však nie sú až také trpké a tak nikdy nespravte tú chybu, že si grep či šťavu osladíte cukrom. S cukrom navyše by sa efekt chudnutia sotva dostavil. Grepy zabraňujú ukladaniu tuku v rizikových partiách, ako je brucho, zadoček a stehná.

Grepfruitová diéta? Jedzte koľko vládzete!

Grepy sa spopularizovali v prvej polovici 19. storočia. Pričinil sa o to aj Dr. Brownell, ktorý vymyslel účinnú grepovú diétu. Podľa nej by ste mali denne prijať 800 kalórií a ku každému chodu zjesť polovicu grepu alebo pohár šťavy z neho. Úspech celej diéty spočíva v súčinnosti grepových enzýmov a bielkovín, ktorá ničí tukové zásoby. V diéte je teda dovolené dopriať si množstvo mäsa podľa chuti a vo zvýšenej miere. Ovocie a zelenina je obmedzená na 1 porciu denne. Diéta by mala trvať 12 dní, po nej nasleduje 7 dňová pauza a môžete pokračovať ďalej. Je pri nej potrebné vypiť denne 2 – 3 litre vody, bylinkových čajov či grapefruitovej šťavy navyše. Ak ju budete správne dodržiavať, môžete schudnúť od 1,5 do 4,5 kg.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chudnutie po päťdesiatke: S týmito tipmi sa podarí zhodiť kilá navyše aj vám


Grapefruitová diéta – príklad jedného dňa:

 • raňajky – praženica z 2 vajec, káva, ½ grepu
 • obed – dusené kuracie mäso, zeleninový šalát s bielym jogurtom, ½ grepu
 • večera – ryba dusená na masle, pohár acidofilného mlieka, ½ grepu

Prispôsobte porcie

Polovica červeného grepu má okolo 50 kalórii, čo je pomerne málo. Ak si ju doprajete trikrát denne, zvýšite svoj denný príjem o približne 150-200 kalórií, ktoré by ste mali niekde inde ubrať, aj keď sa nemusíte za každú cenu držať Brownellových 800 kalórií denne. Keďže toto ovocie vás predsa len trochu zasýti, nebude pre vás problém jemne zmenšiť porcie (jedno vajíčko má napríklad okolo 80 kalórií, stačí teda, ak si dáte namiesto dvoch celých na raňajky len jeden a pol – a namiesto druhej polovice si dáte polovicu červeného grapefruitu). Prípadne vymeňte napríklad luxus v podobe tyčinky Snickers (242 kalórií) za Milky Way (104 kalórií) a máte vystarané na celý deň.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pomáha pri rakovine, cukrovke aj chudnutí: Skúsite alkalickú stravu aj vy?


Grepy pre zdravie

Grepy obsahujú vitamíny skupiny B, vitamín C a K. Ďalej sú bohaté na bioflavonoidy a antioxidanty, niet preto divu, že nášmu zdraviu vedia veľmi prospieť:

 • podporujú látkovú výmenu
 • udržujú optimálnu hladinu cukru v tele
 • zabraňujú množeniu plesní a baktérií v tele
 • zlepšujú imunitu
 • posilňujú odolnosť slizníc
 • zlepšujú krvný tlak a kvalitu krvi
 • chránia telo pred pôsobením voľných radikálov
 • podporujú trávenie

 

Pozor na grepy v kombinácii s liekmi

Nakoľko grepy obsahujú látky nazývané furanokumariny, nie je dobré zapíjať grepovou šťavou niektoré lieky. Grepy totiž bránia ich rozloženiu, a tak sa do tela dostane viac účinnej látky, ako je potrebné. Ak by ste teda zapili jednu tabletku grepovou šťavou, vaše telo by dostalo zvýšenú dávku lieku, teda ako keby ste si namiesto 1 dali 5 – 10 tabletiek. Môžu z toho vzísť nepríjemné zdravotné komplikácie. Pri liekoch, ktoré sa však vyslovene nemôžu zapíjať grepovou šťavou, je táto informácia uvedená v priloženom letáku. Preto treba pozorne čítať príbalové letáčiky k liekom, resp. nezapíjať pre istotu lieky grepovou šťavou.


Vyskúšali ste už grepfruitovú diétu? Pomohla vám schudnúť? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom .

Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame