Kupujeme nový vysávač: Ako vybrať ten správny?

vysavač

orava.info

Potrebujete si kúpiť nový vysávač a neviete podľa akých parametrov sa máte pri kúpe rozhodnúť? Prinášame vám prehľad všetkých typov vysávačov a popis tých najdôležitejších požiadaviek, ktorý by mal správny vysávač spĺňať.

Podlahový vreckový vysávač

Stará dobrá klasika. Vysávač s dlhou trubicou, do ktorého sa kupujú náhradné vrecká a ktoré sa musia vymieňať. Po naplnení vrecka vo vysávači väčšinou zasvieti kontrolka a vy budete vedieť, že vrecko treba vymeniť za nové. Takéto náhradné vrecká sa dajú podľa typu vysávača kúpiť v každom elektre. V balení obsahujú od 5 do 12 kusov, v cenovom rozmedzí od 5 do 18 eur, v závislosti od počtu vreciek a značky vysávača.

Podlahový cyklónový vysávač

Tento vysávač vyzerá podobne ako klasický podlahový vysávač. Pracuje však na princípe odstredivej sily a preto nepotrebuje vrecká na zachytávanie nečistôt. Šetrí tak domáci rozpočet, avšak nevýhodou je, že takmer po každom vysávaní musíte vybrať z vysávača nádobu zachytávajúcu prach a nečistoty, ísť ju vysypať a umyť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Prerábame byt: Ako si vybrať tú správnu podlahu?


Vysávač s vodným filtrom

Ak máte v rodine alergika, zvoľte túto možnosť. Oproti normálnym filtrom zachytí viac nečistôt a neprejdú nim nijaké roztoče, ani alergény. Nespornou výhodou je aj fakt, že ním môžete povysávať aj vodu na podlahe, či blato. Keďže pracuje na vodnom princípe, pôsobí aj ako zvlhčovač a osviežovač vzduchu.

Tyčový vysávač

Tento vysávač prináša výhodu ľahkého skladovania a manipulácie. Nemusíte sa naťahovať s dlhou trubicou a prácne ju potom schovávať, alebo stáčať. Taktiež sa s ním dá ľahko povysávať v horšie prístupných priestoroch. Pre niekoho môže však byť náročné manipulovať jednou rukou s celou váhou vysávača a preto je vhodnejší na kratšie vysávania.

Akumulátorový

Ručný vysávač, s ktorým môžete povysávať ľahko aj horšie prístupné plôch, alebo ho použiť na vysávanie v aute, či len tak, keď potrebujete niečo malé rýchlo povysávať a nechce, alebo  sa vám vyťahovať veľký vysávač. Je veľmi praktickým pomocníkom v domácnosti.


Tiež by vás mohlo zaujať: Toaletný papier máme doma všetci: Ale toto ste o ňom určite nevedeli!


Viacúčelový

Upratovanie 3v1. Tento vysávač sa naozaj oplatí. Je síce drahší, ako normálne vysávače, no v závislosti od značky a typu zvládne mokré čistenie, suché čistenie aj šampónovanie. Dokáže povysávať prach a špinu, mokré nečistoty a ešte k tomu oživiť farbu kobercov.

Robotický

Nechce sa vám behať každú chvíľu s vysávačom? Kúpte si robota, ktorý to spraví za vás. Jednoducho zapnite a povysáva za vás. Veľký a navyše moderný pomocník.

Antibakteriálny

Odstránite vďaka nemu zo svojich matracov, postelí a čalúneného nábytku baktérie, roztoče a ďalšie choroboplodné zárodky. Vhodný je najmä na odstraňovanie neželaných návštevníkov zo spomínaných plôch, nie na klasické vysávanie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vyberáme kávovar: Ktorý je pre vás ten pravý?


Ostatné parametre

Filtrácia

Je dôležité, akú filtráciu bude váš vysávač mať. V prípade papierových vreckových vysávačov platí, že čím viac vrstiev vysávač má, tým lepšie filtruje nečistoty. Je dobré ak sa bude dať do vášho vysávača kúpiť vrecko z moderného filtračného materiálu – tzv. mikrobegové. Ak máte v rodine astmatikov, alebo alergikov, je dobré aby váš vysávač obsahoval HEPA filter, ktorý je vysoko účinný pri zadržiavaní nečistôt a neprepustí cez seba nijaké prachové, peľové častice, ani roztoče. Pre alergikov a astmatikov sú vhodné aj vysávače s vodným filtrom, pretože okrem toho, že zachytávajú všetky nečistota a neprepustia ich, pôsobia navyše aj ako zvlhčovače vzduchu.

Výkon a hlučnosť

Výkony vysávačov sa líšia v závislosti od výrobcu a ceny. Priemerný dobrý výkon vysávača by mal byť 300-350 W. Hlučnosť, ktorá je porovnateľná s hlukom pri bežnom ľudskom rozhovore je okolo 70 dB, no na trhu sa predávajú aj vysávače s nižšou hlučnosťou.

Zdroj: orava.info, orava.info, Nela
Odporúčame