Predvianočné upratovanie rýchlo a účinne: Stačí 8 vecí a u vás doma sa bude blýskať!

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Už samotná príprava vianočnej večere dá zabrať mnohým gazdinkám. Okrem toho majú za sebou niekoľkodňový maratón pečenia, upratovania, nákupov či balenia vianočných darčekov. Ak nechcete, aby sa tohtoročné Vianoce pre vás stali synonymom únavy, skúste si zjednodušiť všetko, čo sa dá. Pred sviatkami sa nemusíte púšťať do generálneho upratovania celej domácnosti. Niečo je síce nutné urobiť, no sú veci, na ktoré sa môžete vykašlať. S našimi tipmi vianočné upratovanie zvládnete rýchlo a hravo!

1. Stanovte si priority

Počas sviatkov prijímame návštevy oveľa častejšie, a tak to má byť. Samozrejme, že chceme, aby sa u nás naši hostia cítili príjemne. S veľkou pravdepodobnosťou vám však nebudú chodiť po celom dome, ale sa budú zdržiavať predovšetkým v jednej izbe. Tú sa snažte čo najlepšie pripraviť na príchod návštevy. Dbajte o to, aby si mali kde sadnúť, a aby nebola preplnená zbytočnosťami. Taktiež pamätajte na čistotu v kúpeľni a na toalete. Ak návšteva príde s deťmi, vymedzte im priestor. Môžu sa hrať v detskej izbe, no nedovoľte im behať po celom dome.

2. Zbavte sa nepotrebného

Udržať poriadok v preplnených miestnostiach je takmer nemožné. Aby ste počas sviatkov len neprekladali veci z miesta na miesto, zoberte si vrece a bez milosti doň hádžte všetko, na čo len zbytočne padá prach. Ak k určitým veciam nemáte citovú väzbu a vyslovene vám iba zavadzajú, zbavte sa ich čo najskôr. Veci, ktoré používate len príležitostne, môžete dať do pletených košov. Je tam dostatok miesta pre háčkovanie, dečky, nepotrebné vankúšiky či iné drobnosti.


Mohlo by vás zaujať: Predvianočné upratovanie: Kde a kedy s ním začať?


3. Čistite zhora nadol

Nebráňte sa gravitácii. Pri upratovaní začnite najprv hornými poschodiami, potom postupne postupujte smerom k prízemiam. Nemá zmysel pustiť sa do hĺbkového upratovania pivníc či podkrovia. Môže sa stať, že vám neostane energia na upratovanie toho, čo je naozaj podstatné. Ak začnete upratovať zhora nadol, prach vám aspoň nebude zbytočne padať na miestnosti či veci, ktoré ste už upratali.

4. Najprv nasucho, potom namokro

Pri upratovaní najprv poometajte pavučiny, povysávajte a utrite prach. Až potom by mali prísť na rad mokré metódy. Uvidíte, že vám upratovanie takto pôjde oveľa ľahšie.

5. Prípravky nechajte pôsobiť dostatočne dlhý čas

Mnohí ľudia nemajú pri upratovaní až takú trpezlivosť a prípravok proti vodnému kameňu či iný čistič odstránia doslova pár sekúnd po nanesení. Ak nechcete, aby vaša upratovacia snaha vyšla navnivoč, pozorne čítate pokyny na etiketách čistiacich prostriedkov. Tam sa dozviete, ako dlho má daný čistič pôsobiť. Len vtedy sa naplno prejaví jeho účinok.


Mohlo by vás zaujať: 5 tipov na predvianočné upratovanie: Začnite čím skôr, zvládnete to jednoduchšie


6. Pripravte priestor na stromček

Pri upratovaní nezabudnite myslieť na to, kam umiestnite stromček. Budete mať živý, z ktorého bude opadávať ihličie? Ak áno, nezabudnite pod neho dať vhodnú podložku. Aj malý, umelý stromček potrebuje svoj priestor. Pripravte vhodný stolík a vyčleňte priestor aj na darčeky. Pred samotným zdobením poriadne poutierajte prach z ozdôb.

7. Doplňte všetky zásoby

Myslite na to, aby sa vám počas sviatkov neminuli zásoby toaletného papiera, servítok, mydla či sviečok. Sú to maličkosti, no práve tie vytvárajú celkový dojem. Skúste sa ešte pred príchodom prvej vianočnej návštevy pozrieť na domácnosť inými očami. Aj z toalety či kúpeľne odstráňte všetky veci, ktoré hostia nemusia vidieť. Patria k ním dámske hygienické potreby, holiace strojčeky, kefy, na ktorých sú vlasy, a podobne.

8. Vyleštite sklo

Vianočný prípitok sa nezaobíde bez krásnych pohárov. Pri prestieraní preto nezabudnite kryštálové poháre poriadne vyleštiť. Odmenia sa vám pekným leskom a nápoj bude z krásnych pohárov istotne aj lepšie chutiť.

Poriadok bez starostí

Využitie služieb upratovacej firmy už dávno nepatrí medzi výsady bohatých. Stále viac rodín aj mladých pracujúcich ľudí odovzdáva svoj poriadok do rúk profesionálom. Len si to predstavte: Prídete po celom dni z práce, ale už vás nečaká žiadna ďalšia drina, len uprataný a voňavý byt.

Zárukou kvality je firma Zavas.sk, ktorá vám príde poupratovať do Bratislavy, Rovinky a Dunajskej Lužnej. V tejto firme nenájdete žiadnych brigádnikov či sezónnych pracovníkov – všetko sú to profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami. Ani ošetrenie náročnejších povrchov pre nich nie je problém. So zľavovým kódom elan10 dokonca ponúkajú 10 % zľavu.


Ako s predvianočným upratovaním nakladáte vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame