Kvalitná čokoláda ochráni vaše zdravie: Pre lepšiu náladu a proti infarktu

Čokoláda

freedigitalphotos.net

Kto by nemal rád chuť pomaly rozpúšťajúcej sa tabuľky čokolády vo svojich ústach? Horká, mliečna, s orieškami či hrozienkami – vyberať možno z nekonečného radu možností. Toto bájne afrodiziakum spoľahlivo zaženie jesennú depresiu a priaznivo pôsobí aj na vaše srdce. Neveríte? Už dávno neplatí, že čokoláda je nezdravá a jej konzumáciou len priberáme.

Legendárny nápoj starých Aztékov

O histórii čokolády hovorí stará indiánska legenda, podľa ktorej zostúpil z nebies aztécky boh v podobe opereného hada a na zem priniesol kakaovník, ktorý ukradol v raji. Aztékovia verili, že práve jeho bôby sú symbolom života a plodnosti. Do Európy sa čokoláda dostala v 15. storočí, kedy sa španielsky dobyvateľ Hernando Cortéz pri slávnostnom stretnutí s vládcom Aztékov oboznámil s výrobou horúceho povzbudzujúceho nápoja z kakaových bôbov, ktorý mohli piť iba panovníci. Keďže nepoznali cukor, dochucovali si ho rôznymi druhmi korenia, napríklad vanilkou, klinčekmi a chilli.

Čokoláda sa stala pre svoju horkú chuť populárnou v 16.storočí vo francúzskych salónoch. Jej prvá mliečna kolegyňa vznikla vo Švajčiarsku až koncom 19. storočia, neskôr aj vo forme tabuliek v Holandsku. O jej priaznivých účinkoch by mohli hovoriť aj vojaci, ktorým sa počas druhej svetovej vojny prideľovala ako dôležitý zdroj energie.


Tiež by vás mohlo zaujať: 7 potravín nabitých zdravím: Na vašom stole by určite nemali chýbať!


Vyberajte s rozumom – nad 70 percent

Aby sme pri vyjedaní sladkého pokušenia prospeli nášmu zdraviu, mala by čokoláda obsahovať tri základné zložky, a to kakaovú hmotu, kakaové maslo a cukor. Kakaová hmota sa získava mletím a mliaždením kakaových bôbov. Následne sa lisuje, čím z nej získame najdrahšiu zložky čokolády, a tou je tuk v podobe kakaového masla. Tie nepravé sa vyrábajú z lacných rastlinných tukov, repného cukru a kakaového prášku a sú nebezpečné z hľadiska srdcovo-cievnych ochorení. Kvalitná horká čokoláda by mala obsahovať minimálne 70 percent kakaovej hmoty, v prípade mliečnej je to 50 percent kakaa. Keďže zvyšnú časť tvorí cukor, treba si ju vychutnávať s mierou a pri veľkých výčitkách svedomia ju možno nahradiť čokoládou, ktorá je sladená medom či stéviou.

Chutný liek pre vaše srdce

Odborníci sa zhodujú na tom, že pravá čokoláda dokáže pomôcť proti mnohým neduhom. Platí to aj v prípade vysokého krvného tlaku, kedy práve antioxidanty obsiahnuté v tomto sladkom pokrme dokážu ochrániť naše srdce a cievy. Podľa výskumu Univerzity Johna Hopkinsa dokonca pravidelná konzumácia niekoľkých kociek tmavej čokolády denne dokáže znížiť riziko infarktu až o 50 percent. Možno práve preto prekonávajú infarkt viac muži ako ženy, keďže nežnejšie pohlavie inklinuje k čiernemu zlatu viac.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zázrak menom čokoláda: Skvelá na mozog, nervy aj proti infarktu


S čokoládou vám to myslí lepšie

Čaká vás náročný deň v práci alebo sa skrátka potrebujete sústrediť? Zastavte sa na okamih a doprajte si zdroj horčíka v jeho poddajnej čokoládovej kombinácii. Dosiahnete tým lepšie prekrvenie mozgu, povzbudíte jeho činnosť a zabraňujete tak jeho starnutiu. Zároveň pôsobí preventívne proti migréne, zlepší vám náladu a jedna z chemických látok obsiahnutá v čokoláde dokáže dokonca navodiť pocit čerstvej zamilovanosti. 

Pre spokojné bábätká a pohodovú menštruáciu

Ak vás trápia predmenštruačné bolesti, zabudnite na tabletky proti bolesti a siahnite radšej po chutnejšom variante. Dobre ukrytá tabuľka čokolády vo vašej špajzi zmierni napätie svalov a upokojí hormonálne výkyvy. Vhodná je aj pre ženy v očakávaní. Podľa výskumu Helsinskej univerzity sa totiž dámam, ktoré počas tehotenstva občas zhrešili pri bonboniére, narodili šťastnejšie bábätká. A čo vy? Kedy ste si naposledy spravili radosť a schuti si zamaškrtili?


Máte radi čokoládu? Ktoré jej druhy vám chutia najviac? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame