Lahodný hrášok: Bomba pre vaše zdravie aj chuťové bunky!

Hrášok

sxc.hu

Už pračlovek vedel, ako chutí hrach. História tejto zeleniny siaha hlboko do mladšej doby kamennej a bronzovej v Malej Ázii. Na tejto všeobecne obľúbenej strukovine si môžeme u nás pochutnať už od začiatku júna.

Mladý čerstvý hrášok je skutočne vitamínovou bombou. Jednak je bohatým zdrojom vitamínu C – najdôležitejšieho antioxidantu, ďalej obsahuje množstvo karoténu a vitamínov zo skupiny B. Ak ste často nervózni, unavení, padajú vám vlasy a ani pleť nie je bohvieaká, pochutnajte si na hrášku. Hrášok ďalej ponúka horčík, vápnik, fosfor, meď a draslík. Strukoviny všeobecne sú obrovským zdrojom rastlinných bielkovín. V praxi to neznamená nič iné, než že nám drobné guľôčky pomôžu k rastu svalovej hmoty a spevnia tkanivo i kosti. S trochou fantázie by sa dalo povedať, že tá zelená bobuľka je vlastne prírodné anabolikum!

Hrášok po celé leto

Hrach má aj tú výbornú vlastnosť, že veľmi rýchlo rastie a dozrieva, preto ho možno siať postupne celé leto. Ak ho náhodou nevládzete zjesť priamo zo záhona, výborne sa hodí na zmrazenie a nezmizne ani jeho sladkastá chuť. Hrach môžete konzumovať nielen ošúpaný, ale aj priamo v strúčikoch – tie však musia byť ešte tenké a jemné. Dokáže skvele doplniť napríklad rizoto.


Mohlo by vás zaujať: Chrumkavá reďkovka pre zdravie: Čo všetko sa v nej skrýva?


Skúšali ste už túto pochúťku?

Pučálka je staročeský pokrm, ktorého dejiny siahajú do ranného stredoveku. Neskôr toto jedlo bolo prijaté kresťanmi ako pôstne, počas veľkonočných a vianočných sviatkov. Pučálka má slanú i sladkú verziu. Jej názov je skrytý v príprave. V podstate je to naklíčený hrach a potom na sucho opražený alebo opečený. Hrach po namočení „napučal“, odtiaľ pomenovanie pučálka. V neskoršej dobe sa namočený hrach smažil na masle, cukroval sa a korenil. Sladká pučálka sa líšila kraj od kraja. Podávala sa s cukrom a so škoricou, alebo poliata medom. Inde ju ponúkali zmiešanú s hrozienkami.

Ako si ju pripraviť

Pre štyroch ľudí budeme potrebovať asi 300 gramov suchého hrachu. Neošúpaný hrach dáme najprv cez noc napučať. Potom ho presypeme do plochej nádoby s minimom vody a necháme ho na svetle klíčiť s tým, že ho počas dňa tri až päť krát prepláchneme studenou vodou. Na tretí deň sa objavia klíčky. Naklíčený hrach vložíme do pekáča a s trochou oleja ho pozvoľna pečieme v rúre, aby sa opiekol zo všetkých strán, občas potrasieme pekáčom. V menšom množstve opražíme na panvici. Najčastejšie sa chrumkavo opečený hrach pojedal s medom. Prilepšiť môžeme sušeným ovocím. V slanej variante nezabudnite na soľ, korenie, prípadne cesnak, petržlenovú vňať – kto čo má rád.


Mohlo by vás zaujať: Apríl v našich záhradkách: Tieto činnosti neodkladajte na neskôr


Tip pre záhradkárov

Hrach, rovnako ako všetky rastliny z rodu bôbovitých, zvyšujú obsah dusíka v pôde. Dokážu to vďaka baktériám, ktoré žijú na korienkoch rastlín a sú schopné viazať vzdušný dusík. Koreňový systém preniká hlboko a výrazne tak zlepšuje vlastnosti pôdy. A ako zelené hnojenie tieto rastliny obohacujú pôdu o organickú hmotu – skrátka ideálna kombinácia!

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Janka
Odporúčame