Láska cez internet: Ilúzia či šanca na vážnu známosť?

internet

shx

Časy, kedy zoznamovanie sa cez internet predstavovalo len akýsi únik pre zakomplexovaných či spoločenský ventil, sú dávno minulosťou. Pred realitou mimo pohodlia domova v tomto smere dáva prednosť čoraz viac ľudí v každej vekovej kategórií. Aj vám práve stroskotal vzťah? Nie je nič jednoduchšie, ako sa pripojiť ku komunite chatujúcich.

Kam kliknúť?

Keďže internet v súčasnosti hýbe svetom, možnosti online komunikácie sú naozaj bohaté. Inzeráty na zoznamovacích webstránkach sú prežitkom, ľudí najviac láka práve chat, teda istá forma „rozhovoru“ s nadväzujúcimi odpoveďami v reálnom čase. Je pritom jedno, či ide o portál alebo sociálnu sieť, aplikáciu k mailovému kontu či komunikačný softvér. Ak ste vybavení počítačom s internetovým pripojením a dobrou angličtinou, na zoznamovanie sa môžete vrhnúť celosvetovo. Bez rozdielu farby pleti, národnosti, či politického názoru.

Čo všetko možno očakávať?

Čokoľvek od prázdnych sľubov, cez nezáväzný flirt, návrhov na jednorazový sex až po inteligentné vtipkovanie a filozofické rozpravy. Hranice sú len na vás. Ak však s online zoznamovaním ešte len začínate, pred ostrieľanými užívateľmi by ste sa mali mať na pozore. Zo zdanlivo šarmantnej spoločnosti sa totiž môže vykľuť niečo, o čo by ste v reálnom živote ani nezakopli. Šanca, že sa to stane práve vám, je pritom ďaleko vyššia, než si budete v zápale komunikačnej eufórie vôbec schopní pripustiť. Ušetrite si preto čo najviac sklamania a osvojte si zopár osvedčených rád, ktoré v žiadnom prípade neoľutujete.


Tiež by vás mohlo zaujať: Hľadáte lásku cez internet? Psychológovia radia, ako na to


Ako si pri chatovaní nevylámať všetky zuby (prípadne nechty)?

Neprezrádzajte priveľa: Už pri samotnom vypĺňaní internetového profilu sa držte hesla „menej je viac“. Pokojne sa odviažte pri vyratúvaní obľúbených farieb a zozname interpretov, ktorí vám vylepšujú náladu po ťažkom dni. Citlivé detaily o tom, na akej ulici bývate a v akej firme pracujete, by však mali byť tabu.

Čítajte medzi riadkami: Občas je to naozaj náročné, slová sú však tým jediným, čo v skutočnosti pred sebou máte. Všímajte si preto nielen štýl písania, ale aj gramatickú zdatnosť. Ak osoba na opačnej strane monitoru o sebe tvrdí, že má vysokoškolské vzdelanie, „tvrdky“ naozaj nie sú na mieste. Riaďte sa intuíciou a komunikáciou nízkej úrovne nestrácajte čas. Z týchto nárokov nikdy nepoľavujte.

Nenechajte sa vydierať: Je len na vás, kam svoje laškovanie s klávesnicou necháte zájsť. Nikdy však pod nátlakom neposielajte fotografie, ani neodsúhlaste stretnutie, pokiaľ o tom nie ste vnútorne presvedčení. Jednou z najväčších výsad chatovania je báza dobrovoľnosti. Neokrádajte o ňu samých seba.

Neklamte: Ak na niečo nechcete z akýchkoľvek dôvodov odpovedať, jednoducho sa tomu vyhnite. Zvlášť v prípade, ak sa váš internetový spoločník javí ako človek, s ktorým by ste si vedeli predstaviť čo i len rande pri kávičke. V sieti klamstiev sa skôr či neskôr sami zamotáte a s odstupom času vás to uvrhne do negatívneho svetla. Úplne zbytočne.

Buďte realisti: Hovorí sa, že človek, ktorý nič neočakáva, môže byť prekvapený iba príjemne. Na webe to platí dvojnásobne. S anonymitou totiž ľudia strácajú zábrany a naopak, naberajú na sebavedomí. Vo väčšine prípadov svoje ego dokonca nafukujú viac, ako je už na prvý dojem zdravé. Človek, ktorý nečelí skúmaniu mimiky, gest a bezprostredných reakcií, sám seba vykresľuje vo vylepšenom svetle. To je jednoducho fakt. Debaty o dosiahnutých úspechoch a receptoch na šťastný život preto berte s rezervou.


Tiež by vás mohlo zaujať: Hľadáte si partnera? Tieto pravidlá by ste mali poznať!


Má to vôbec zmysel?

Skúsenosti množstva zamilovaných dvojíc poukazujú na to, že internetové flirtovanie sa do vzťahu v realite vyvinúť naozaj môže. „Dlho som sa trápil nad rozvodom po desiatich rokoch manželstva. Z mojej internetovej bútľavej vŕby sa časom stala kamarátka. A dnes už spolu tvoríme pár,“ opisuje svoj príbeh čitateľ Pavol. Ak ste však vo svojom súčasnom zväzku spokojní, chatovanie s neznámymi dobre zvážte. V lepšom prípade riskujete, že sa stanete závislými, v horšom začnete porovnávať. Varovným prstom vám môže byť prieskum istého slovenského portálu. Podľa jeho výsledkov internet a sociálne siete narušili vzťah až 14% užívateľov. Ak ste však single, pokojne to skúste. Možno sa zam(a)ilujete správne…

Zdroj: shx, sxc.hu, Emma
Odporúčame