Odborník radí: Ktoré modely slnečných okuliarov sadnú takmer každému?

V Lentiame nájdete aj takzvané lenonky, ktoré sú známe po celom svete (Zdroj: Tlačová správa)

Top modely slnečných okuliarov. Nosia ich hviezdy, hodiť sa budú aj vám. Slnečné okuliare neplnia len funkciu ochrany zraku pred nebezpečným UV žiarením. Predstavujú aj štýlový módny doplnok, po ktorom ľudia siahajú častejšie práve počas letnej sezóny. Aké rámy pristanú takmer každej tvári?

Existuje až šesť základných tvarov tváre – okrúhla, oválna, hranatá, kosoštvorcová, srdcovitá a trojuholníková tvár. Neraz však človek svoj typ tváre nepozná a nemá čas ho v danej chvíli zisťovať. Vedúci optík Lentiamo Jakub Odcházel poradí, ktoré z top modelov sú vhodné takmer pre každého a na čo si dať pri výbere pozor.

Správna veľkosť je základ

Pri každom z uvedených modelov je dôležitý výber správnej veľkosti. Okuliare by nemali padať z nosa a mali by byť primerané veľkosti tváre. V nevýhode sú muži s väčším obvodom hlavy. „Optici v Českej republike a na Slovensku kupujú aj väčšie veľkosti, napríklad 58 alebo 61, ale ich výber je obmedzený. Okuliare totiž navrhujú a vyrábajú najmä Taliani, ale muži v našej hemisfére majú väčšie hlavy ako južanské typy,“ približuje Jakub Odcházel. Čo sa týka menšej tváre, výber je rozmanitejší. Navyše, vždy je tu možnosť oversize modelov, ktoré môžu vyzerať výborne.

Letecké „aviatory“ sú praktické aj štýlové

Medzi nadčasové slnečné okuliare, ktoré sa tešia veľkej obľube, patria takzvané aviatory. „Nosili ich už americkí letci, ktorí v roku 1945 oslobodzovali Plzeň. Piloti tieto okuliare fasovali, aj preto sa im hovorilo pilotky,“ približuje vedúci optík Lentiamo. Ich popularitu ešte posilnili filmy ako Top Gun či Money Heist.

(Zdroj: Tlačová správa)

Podľa špecialistu z optiky majú hneď niekoľko výhod: „Majú dobre navrhnutý tvar, ktorý spĺňa požiadavky na všestranné použitie, a pritom stále ide o dizajnový kúsok. Tento model sedí skoro každému, pokiaľ zvolí správnu farbu a veľkosť. Nosiť ho môžu tak ženy, ako aj muži.“

Legenda menom Wayfarer

K svetoznámym slnečným okuliarom sa zaraďuje aj model Wayfarer od značky Ray-Ban. Ten totiž zviditeľnili filmové hviezdy pred kamerami i v súkromí. „Je to perfektný unisexový model, ale pre vysoké skosenie okuliarového stredu vzhľadom na uhol bočníc nesedí každému. A pokiaľ sadne, tak väčšinou mužom. Výnimkou bola napríklad Audrey Hepburn, ktorej pristali výborne,“ upozorňuje Jakub Odcházel.

(Zdroj: Tlačová správa)

Wayfarer sa však medzičasom stal inšpiráciou pre hranaté tvary slnečných okuliarov u mnohých ďalších výrobcov. Tie sú podľa odborníka z optiky Lentiamo nadčasové a veľmi všestranné. Ich skosenie môže byť jemnejšie, a tak sedia aj ľuďom, ktorým pôvodný model nevyhovoval. Tento typ okuliarov, mimochodom, nosil už americký prezident John F. Kennedy.

„Cat eye“ je pre dámy stávka na istotu

„Okuliare typu cat eye sú univerzálnym dámskym modelom, ktorý sedí rovnako dobre v dioptrickej aj v slnečnej verzii. Pokiaľ sa, opätovne, zvolí správna veľkosť,“ pripomína Jakub Odcházel.

Na výslní sa pritom držia celé desaťročia – vidieť sme v nich mohli Marilyn Monroe, Rihannu či Kylie Jenner. Aj v optike Lentiamo patrí tento typ okuliarov medzi tie najpredávanejšie, pričom obľube sa tešia najmä sivé sklá.

(Zdroj: Tlačová správa)

S „lenonkami“ radšej opatrne

Milovníci retro štýlu často siahajú po okrúhlych okuliaroch, ktoré za éry kapely Beatles preslávil jej spevák John Lennon. Takzvané lenonky sú síce známe po celom svete, no nepristanú každému. „Vyvarovať by sa ich mali ľudia s veľkou hlavou a okrúhlou tvárou,“ uzatvára špecialista z Lentiama.Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame