Leto je plné chutných nástrah: 4 tipy, ako nepribrať – či dokonca schudnúť!

Úsmev

thinkstockphotos.com

Letné obdobie je časom dovoleniek a sezónou plaviek. Mnohí sa ešte snažia narýchlo urobiť niečo so svojou postavou. Takisto sa počas leta koná množstvo posedení, na ktorých sa podáva alkohol a kalorické dobroty. Ak sa snažíte schudnúť alebo si ťažko vydretú hmotnosť udržať, vyskúšajte niekoľko tipov, ktoré eliminujú riziko priberania, aj keď občas zhrešíte.

1. Pite veľa vody

Za najlepší zdroj tekutín je považovaná čistá voda, ktorá má okrem iného vplyv aj na redukciu hmotnosti. Pomáha odstraňovať z tela toxické látky a podporuje činnosť metabolizmu. Vplyv dostatočného pitného režimu na chudnutie je aj predmetom záujmu vedeckých pracovníkov. Odborníci z Berlin School of Public Health a Charité University Medical Center v Berlíne sa rozhodli zhrnúť výsledky viacerých štúdií, ktoré sa zaoberali vplyvom pitného režimu na telesnú hmotnosť u dospelých. V závere svojho porovnávania uviedli, že zvýšená spotreba vody má vplyv na zníženie alebo udržanie hmotnosti u ľudí, ktorí chudnú. Takže sa snažte piť 2 až 3 litre tekutín denne, a to priebežne počas celého dňa.


Mohlo by vás zaujať: Týždenný diétny plán aj pre vás: Schudnite do plaviek bez hladovania


2. Využite účinky zeleného čaju

Zelený čaj obsahuje polyfenoly, ktoré organizmus chránia a posilňujú. Takisto je vhodným doplnkom pitného režimu, ktorý má navyše schopnosť stimulovať metabolizmus. Tento účinok zeleného čaju podporuje mnoho vedeckých štúdií. Napríklad odborníci z Department of Physiology, Faculty of Medicine, University of Geneva and Laboratoires Arkopharma v Nice zisťovali, či má extrakt zo zeleného čaju schopnosť zvýšiť výdaj energie a tiež jeho vplyv na oxidáciu tukov. 10 mužov rozdelili do troch skupín – jednej podávali extrakt zo zeleného čaju, druhej kofeín a ďalšej placebo, pričom stanovené dávky doplnkov stravy užívali ráno, na obed a večer. Zistili, že zelený čaj má termogénne vlastnosti a má značný vplyv na oxidáciu tukov, a tým pádom môže hrať úlohu v zložení tela a chudnutí.

3. Vyskúšajte čaj yerba maté

Cezmína paraguajská, z ktorej sa pripravuje preslávený nápoj yerba maté, je známa hlavne v Južnej Amerike, kde sa využíva na viacero účelov. Okrem vplyvu na reguláciu hmotnosti sa jej pripisuje aj množstvo ďalších účinkov, ako napríklad podpora trávenia, lepšia koncentrácia, zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia a ďalšie. Z hľadiska redukcie hmotnosti boli dokázané viaceré pozitívne účinky. Vedci z Clinical Pharmacology and Gastroenterology Unit, Sao Francisco University Medical School v Brazílii preukázali, že nápoj yerba maté by mohol byť užitočný v boji s obezitou, pretože zlepšuje lipidové parametre u ľudí i zvierat. Priaznivé účinky boli spozorované aj v súvislosti s inzulínovou rezistenciou. 


Mohlo by vás zaujať: Hanbíte sa na kúpalisku za svoju postavu? Americkým riešením sú „cudné plavky“


4. Doprajte si jedlá bohaté na lecitín

Lecitín je neodmysliteľnou súčasťou bunkových membrán. Patrí do kategórie zložených lipidov, ktoré sú tvorené cholínom, inozitolom, glycerolom a fosfátom. Podieľa na množstve procesov v ľudskom tele. Odborníci čoraz častejšie upozorňujú na súvislosť nedostatku lecitínu v organizme človeka a tendencie k priberaniu. To z dôvodu, že lecitín sa podieľa na efektívnejšom metabolizovaní tukov, resp. urýchľuje premenu tukov na energiu. Takisto môže pomôcť ženám, ktoré trpia hormonálnou nerovnováhou – zvýšená hladina estrogénu súvisí so zvýšeným ukladaním tuku na problematických ženských partiách, teda na bruchu, zadku a stehnách. Okrem toho je lecitín považovaný za prevenciu vzniku aterosklerózy a má priaznivý vplyv na činnosť nervovej sústavy a pečene. Za prírodné zdroje lecitínu sú považované, napríklad vnútornosti, vaječný žĺtok, sója, arašidy, obilné klíčky, olejnaté semená, mliečne výrobky, kapusta, karfiol a ďalšie.


Darí sa vám lete držať váhu na uzde? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame