Liečba rakoviny prírodnými prostriedkami: S týmito radšej opatrne

Šálka čaju

freedigitalphotos.net

Vďaka pokrokom v onkogenetike sú už známe mnohé spúšťače onkologických ochorení. Aj slovenskí špecialisti dokážu dosiahnuť v prospech pacienta porovnateľný pokrok v dĺžke jeho prežitia a kvalite života. Úspech je založený na dôvere pacienta v jeho ošetrujúceho lekára.

Pacient si do určitej miery môže pomôcť a uľaviť si od nežiaducich účinkov chemoterapie. V žiadnom prípade však nesmie zobrať do rúk svoju vlastnú liečbu. V prvom rade sa musí riadiť pokynmi ošetrujúceho lekára, aby sa zabránilo nežiaducim interakciám medzi klasickou, doplnkovou a prírodnou medicínou.

Komplementárna medicína

Ide o doplnkovú liečbu popri klasickej (konvenčnej) liečbe. Pacienta nelieči, len mu pomáha lepšie znášať nepríjemné sprievodné javy onkologickej liečby, ako sú únava, nevoľnosť, vracanie, stres, bolesti, nechutenstvo, zápal slizníc a pod. Využívajú sa najmä:

  • artterapia (kreslenie, maľovanie, modelovanie, sochárstvo)
  • muzikoterapia
  • akupunktúra
  • reflexológia
  • nutričné poradenstvo
  • masáže (shiatsu masáž, švédska masáž a pod.)
  • joga

Mohlo by vás zaujať: Vyhnite sa rakovine hrubého čreva: Dodržujte tieto tri jednoduché pravidlá


Riziká samoliečby

Na základe takmer 15-ročnej praktickej skúsenosti profesor Gustáv J. Dobos, riaditeľ Prírodnej a komplementárnej medicíny na onkologickej Essen-Mitte klinike, potvrdil, že prírodná liečba môže byť nápomocná pri klasickej onkologickej liečbe. Žiaľ, ako uviedol, môže aj zhoršovať prognózu a priebeh ochorenia, ba i zabíjať. Stáva sa to vtedy, ak pacient nepovie svojmu ošetrujúcemu lekárovi, čo všetko užíva okrem ním predpísanej liečby. Podčiarkuje, že samoliečba skrýva veľké riziká, keďže prírodné látky a iné lieky vzájomne na seba pôsobia. Výsledkom môže byť zosilnenie, ale aj oslabenie konvenčnej liečby. Znamená to, že napríklad vo všeobecnosti zdravé potraviny môžu onkologického pacienta ohroziť alebo zmariť jeho liečbu.

Aj grapefruit môže byť nevhodný

Názorným príkladom je graperfruit. O jeho pozitívnych účinkoch iste netreba písať. Ale u onkologického pacienta môže po užití v nesprávnu chvíľu ohroziť, ba aj zmariť onkologickú liečbu. Za normálnych okolností enzým nachádzajúci sa v pečeni dokáže viac ako tretinu aplikovaného chemoterapeutika okysličiť a tým rozložiť. Látky obsiahnuté v graperfruite zablokujú činnosť enzýmu, spomalia proces okysličovania a rozkladu, a tak nežiaducim spôsobom zosilňujú účinok chemoterapie. Stúpne koncentrácia látok z podávanej chemoterapie, ich toxicita a neželané vedľajšie účinky sa zosilňujú.

Upraviť treba bežný jedálniček

Veľkým rizikom býva zníženie bielych krviniek a tým aj ochrana pred infekciami. Onkológ vie povedať, v ktorej fáze chemo- alebo rádioterapie sa očakáva najväčší pokles bielych krviniek. Vtedy sa odporúča vynechať z jedálneho lístka surové mäso, suši, listové šaláty, surové mliečne výrobky.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná huba reishi: Podporí imunitu a bojuje proti rakovine


Aj liečivé rastliny majú nežiadúce účinky

Netýka sa to iba dávkovania, pri ktorom sa liek môže stať jedom, ale aj možných rizikových interakcií s inými liečebnými postupmi. Látky obsiahnuté v rastlinách môžu ovplyvňovať účinok prostriedkov na liečbu rakoviny napr. tým, že zmenia ich biologickú dostupnosť. To znamená, ovplyvnia ich distribúciu v organizme, ako je rozklad a vylučovanie.

Príkladom je ľubovník bodkovaný (účinný pri ľahkých a stredne ťažkých depresiách, zmierňuje návaly horúčav u žien v prechode) enzým v pečeni neblokuje, ale ho aktivizuje. Môže to viesť k tomu, že obsah chemoterapeutika v krvnom sére môže klesnúť až o 40 percent a tým sa v zásade stáva neúčinným.

Čomu sa vybýbať?

Do onkologickej liečby neželaným spôsobom zasahujú aj liečivé rastliny ako napr.:

  • echinacea
  • gingo dvojlaločné
  • chvojník
  • ženšen
  • ďatelina lúčna
  • mäta pieporná
  • kozinec (používaný najmä v tradičnej činskej medicíne)
  • valeriána lekárska

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Ďalej počas liečby treba byť opatrný pri konzumácii:

  • granátové jablko
  • sója
  • zelený čaj (ruší účinok niektorých druhov chemoterapie, preto neužívať počas chemoterapie alebo hormonálnej liečby)
  • antioxidanty, ktoré sa inak odporúčajú ako záruka dobrého zdravia
  • probiotiká – obzvlášť opatrný treba byť počas chemoterapie alebo po transplantácii kostnej drene (vtedy je vhodné vyvarovať sa všetkého, čo obsahuje baktérie)
  • kurkuma – môže oslabiť účinnosť niektorých chemoterapeutík
  • čučoriedky – síce najvýkonnejší rastlinný antioxidant, ale môže ovplyvňovať účinok iných liekov

Pozor na mýty a nepravdy

Marhuľové jadrá – môžu zneškodniť aj zdravé bunky. Hrozia otravy, keďže odporúčané dávkovanie môže prekročiť detoxikačné schopnosti zdravých buniek.

Galavit – predáva sa cez internet. V Rusku ako prípravok pri nachladnutí, ale nie sú žiadne overené účinky na rakovinu.

Čaj essiac (z kôry amerického bresta, zo štiavu, z lopúcha a rebarbory) – spomaľuje rozklad chemoterapeutika. Účinok na spomalenie rastu rakovinových buniek sa dosahuje len pri vysokých dávkach, ktoré sa pitím čaju nedosiahnu.

Extrakt zo žraločej chrupavky – boli zaznamenané nežiaduce účinky ako zápal pečene až zmena hladiny minerálnych látok v krvi. Klinické štúdie nepotvrdili ochranné účinky na rakovinu.

Exotické šťavy – goji, mangostan, noni – majú antioxidačné, protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ale účinok na rakovinu nebol potvrdený, nejestvuje žiadny klinický dôkaz.


Mohlo by vás zaujať: Najnovšie objavy v boji proti rakovine: Počuli ste už o nich?


Užitočné info


Máte vy alebo niekto vo vašom okolí rakovinu? Ktorými prírodnými prostriedkami sa ju snažíte liečiť? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii. 

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viola
Odporúčame