Progres sklerózy multiplex sa dokáže spomaliť vďaka liečbe: Začať treba čo najskôr

lekár hovorí s pacientkou

S liečbou treba začať čo najskôr (Zdroj: Freepik/pressfoto)

Skleróza multiplex patrí medzi nevyliečiteľné ochorenia. Liečba dokáže výrazne spomaliť progres sklerózy, no dôležité je začať s ňou čo najskôr. Poukázal na to prednosta neurologickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) v Bratislave František Jurčaga.

„Včasne diagnostikovaný pacient môže viesť kvalitný život. Tým, že je sclerosis multiplex celoživotné ochorenie, liečba je dlhodobá. Veľký prínos pre pacientov preto má aj podporná terapia, ako úprava stravovacích návykov, dostatok spánku či primeraný pohyb a psychická pohoda,“ priblížil odborník.

Skleróza multiplex je chronické autoimunitné degeneratívne ochorenie postihujúce centrálnu nervovú sústavu. Zväčša sa rozvíja pomaly a postupne. Na Slovensku ňou trpí približne 10 000 ľudí. Prvé príznaky pacienti spozorujú najčastejšie medzi 20. až 40. rokom. Patrí medzi ne zápal očného nervu, náhla strata zraku, poruchy citlivosti, tŕpnutie, mravčenie v končatinách, náhle ochrnutie končatín, „opilecká chôdza“. Ďalej sa vyskytujú aj poruchy reči, pamäte, sluchu, poruchy močenia či výrazné výkyvy nálad.

Povedomie o tomto ochorení sa snaží už deväť rokov šíriť aj osvetové cyklistické podujatie Od Tatier k Dunaju, ktoré v roku 2024 chystá svoj desiaty ročník. „Už po desiaty raz sa nevyliečiteľní optimisti s diagnózou skleróza multiplex vyberú na osvetovú jazdu na bicykloch Od Tatier k Dunaju. Pripoja sa k nim sympatizanti aj známe tváre s opätovným cieľom rozšíriť povedomie o tomto ochorení, jeho príznakoch a možnej liečbe, a tým pomôcť k včasnej diagnostike i podpore pacientov,“ uviedli organizátori. Podujatie sa bude konať od 26. do 30. mája 2024.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame