Máte boľavé kolená? Domáca masť na kĺby zaručene pomôže, vieme, ako ju vyrobiť

Bolesť kolien

Bolesť kolien (Zdroj: GettyImages)

Bolesť kĺbov a kolien sa netýka iba seniorov a športovcov. Postihnúť môžu prakticky kohokoľvek, pretože koleno je veľmi namáhaným kĺbom. Ako sa zbaviť nepríjemnej bolesti a kedy by ste mali zájsť k lekárovi?

Prečo nás bolia kĺby?

Opotrebovanie kĺbov čaká každého človeka, pretože kolená starnú spolu s nami. Jemné pobolievanie môže trvať aj pár rokov, pričom chrupavka postupne degeneruje. Chrupavka, ktorá pôsobí ako tesnenie sa nakoniec úplne rozdrobí, kosti sa začnú o seba trieť a malá bolesť sa zmení na neznesiteľnú. Bolesťami kĺbov netrpia len starší ľudia, naopak. Neraz sa na ne sťažujú už tridsiatnici. Nepríjemné pocity sa zväčša objavia po veľkej záťaži, na ktorú kľby nie sú zvyknuté. Ak väčšinu času presedíte za stolom v kancelárii, mali by ste byť pri nárazových výletoch do hôr či tenisových partiách opatrní. Začnite v pomalšom opatrnejšom tempe a k maximálnym výkonom sa dopracujte až časom. O kĺby sa treba začať starať už mladosti, aby nám slúžili aj vo vyššom veku.

Kedy je nutné navštíviť lekára

Ideálne hneď ako začnete pociťovať bolesti kolena. Ak sa poškodenie chrupavky podchytí a začne liečiť včas, vyhnete sa nie len nepríjemným bolestiam, ale aj operácii. Chrupavka sa stenšuje a opotrebováva postupne, takže pri včasnej diagnostike vám môže lekár predpísať lieky, ktoré chrupavku obnovia a poradiť aj ohľadom vhodného životného štýlu. V prípade vysokého štádia poškodenia alebo úplného zničenia chrupavky pomôže už len operácia. Na bolesť kĺbov existuje množstvo mastí, výživových doplnkov či gélov a injekcií. Niektoré kúpite len na predpis, ale nájdete aj voľnopredajné.


Mohlo by vás zaujať: Dajte bolesti kĺbov červenú: Doprajte si tieto čaje a potraviny


Športom k zdravším kĺbom

Možno sa vám to nezdá, ale aj šport je cesta ako sa vyhnúť bolesti kĺbov. Tie totiž potrebujú potrebujú pohyb a to najlepšie pravidelný. Záťaž samozrejme musí zodpovedať vášmu zdravotnému stavu a možnostiam. Preťažovať kolená a kĺby určite nie je správne. Ideálne je športovať 2-3 krát do týždňa v primeranej intenzite.

Najlepším športom pri bolestiach kĺbov je určite plávanie. Vo vode ich nezaťažujete a pritom rozhýbete nielen kolená, ale celé telo. Pre kolenné chrupavky je vhodným športom aj bicyklovanie. Problémom nemusia byť ani náročnejšie športy, musíte mať ale správnu techniku a nič nepreháňať. Chrupavky sa najviac ničia pri futbale, bedmintone, tenise a podobných športoch, kedy dochádza k prudkým pohybom.

Medovo horčicová masť na boľavé kĺby

Na boľavé kolená a kĺby nefungujú len lieky z lekárne, ale aj domáce recepty. Ak chcete vyskúšať prírodnú medicínu, máme tip – medovo horčicovú masť na boľavé kĺby:

Potrebovať budeme:

  • 1 polievkovú lyžicu medu
  • 1 polievkovú lyžicu pikantnej horčice
  • 1 čajovú lyžičku soli
  • 1 polievkovú lyžicu vody

Príprava je veľmi ľahká a rýchla. Stačí, ak všetky ingrediencie zmiešate až kým sa nevytvorí homogénna zmes. Tú si potom prelejte do uzatvárateľnej nádoby, napríklad do prázdneho obalu od krému alebo skleného pohára. Masť naneste na boľavé miesto, zakryte igelitom a previažte elastickým obväzom alebo šálom. Takto nechajte pôsobiť asi 2 hodiny. Najlepšie je použitie večer pred spaním, aby ste potom už kĺby nezaťažovali a mohli tak oddychovať. Zlepšenie by ste mali cítiť už po jednej aplikácií a procedúra by sa mala opakovať asi 4-5 dní za sebou. V prípade potreby môžete procedúru neskôr zopakovať. Mastičku skladujte v chladničke, vydrží tak niekoľko dní.


Mohlo by vás zaujať: Vyberte sa s batohom po Slovensku: Tieto miesta treba vidieť!


Zázvor a jablčný ocot

Niektoré potraviny vašim kĺbom prospievajú a pomôžu s bolesťou aj zápalom. Protizápalové účinky má napríklad zázvor a jablčný ocot. Zo zápalom kĺbov treba bojovať aj zvnútra a preto vyskúšajte rozmiešať lyžicu jablčného octu v pohári vody a vypite aspoň raz denne. Zázvor sa dá konzumovať viacerými spôsobmi. Môžete si z neho pripraviť čaj, zohnať sa dá aj sušený alebo vo forme prášku. Dokonca sa dá konzumovať aj surový. Jeho výhodou je, že podporuje celkovú imunitu, takže prospeje nielen kĺbom, ale celému telu.

Zdroj: plnielanu.sk, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame