Máte doma starý chlieb? Vyčarujte z neho niektorú z týchto dobrôt

Chlieb

photl.com

Už naši starí rodičia hovorievali, že na chleba sa ťažko robí. Pečivo, ktoré nechýba v žiadnej slovenskej domácnosti, sa stalo súčasťou nášho každodenného stolovania a akýmsi národným symbolom. Hostí zo zahraničia vítame chlebom a soľou a na jeho chrumkavej kôrke si dokážeme pochutiť i v kombinácii s obyčajným maslom.

Čo však robiť vtedy, keď vám na stole ostali zoschnuté krajce, alebo dokonca celý peceň? Šance, že si z nich niekto z vašich blízkych urobí desiatu, sa rovnajú nule. Nedávajte ich však králikom a už tobôž nevyhadzujte do koša. Nasledujúce recepty majú jedného spoločného menovateľa a so štipkou fantázie a kreativity premeníte aj vy starý chlieb na čerstvú pochúťku. Pri pridávaní surovín budete musieť použiť svoj odhad s ohľadom na to, koľko starého chleba používate.

Chlebové placky so slaninkou

Potrebujeme: starší chlieb, slaninu, cibuľu, mlieko, vajcia, cesnak, soľ, korenie, majoránku

Postup: Chlieb nakrájame na kocky aj s kôrkou, dáme do misy a zalejeme mliekom. Nakrájanú slaninu spolu s cibuľkou osmažíme a pridáme do chlebovej zmesi. Do cesta vmiešame vajíčka, ochutíme cesnakom, korením, majoránkou a podľa chuti dosolíme. Vysmážame na panvici alebo vo fritéze.


Tiež by vás mohlo zaujať: Domáci chlieb od A po Z: Vyhnite sa týmto chybám a pochutnajte si každý deň!


Chlebová pizza

Potrebujeme: starší chlieb, vajcia, slaninu, paradajky, olivy, nastrúhaný syr

Postup: Chlieb obalíme v rozšľahanom vajíčku a starostlivo ho poukladáme na dno panvice. Navrch naukladáme pokrájanú slaninu, paradajky, olivy a nastrúhaný syr. Pridáme olej a pod zakrytou pokrievkou dusíme asi 5 minút.

Tip: Chlieb si môžete „vystlať“ čímkoľvek, čo vám ostalo v chladničke – tuniak, kolieska cibule, paprika, saláma či feferónky. Fantázii sa medze nekladú!

Vrabčie hniezdo

Potrebujeme: starší chlieb, slaninu, salámu, vajcia, soľ, korenie, nastrúhaný syr

Postup: Krajce staršieho chleba nakrájame asi na 1 centimeter široké rezance a spolu s pokrájanou slaninou a salámou opečieme na rozpálenom oleji. Keď začína mať chlieb zlatistý nádych, pridáme vajíčka a zľahka osolíme a okoreníme. Na záver posypeme strúhaným syrom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Teplý a chrumkavý: Domáci chlieb z vašej vlastnej rúry chutí najlepšie!


Chlebový ježko

Potrebujeme: menší bochník chleba, hrsť čerstvo nasekaných byliniek, 120 g tvrdého syru, slaninu, olivový olej, soľ

Postup: Chlieb narežeme z boku a z vrchu tak, aby sme vytvorili malé štvorčeky, ktoré sa podobajú ježkovi. Do jednotlivých zárezov zastrčíme nastrúhaný tvrdý syr a slaninku a prisypeme za hrsť byliniek. Mierne osolíme a bochník pokvapkáme olivovým olejom. Do zlatista pečieme v rúre na 200-220°C. Keď sa syr začne topiť, chlieb vytiahneme a ihneď podávame.

Chlebové čipsy

Potrebujeme: starší chlieb, olej, cesnak, korenie, mletú sladkú papriku, rascu, majoránku

Postup: Starší chlieb nakrájame na kocky. Do väčšej misy pridáme olej, prelisovaný cesnak, štipku čierneho korenia, mletú papriku, rascu a majoránku. Dobre premiešame s kockami chleba, hodíme na plech a zapečieme do ružova vo vyhriatej rúre.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chutný chlieb čo najdlhšie: Ako ho správne skladovať?


Zapečený chlieb s jablkami a paštétou

Potrebujeme: starší chlieb, paštétu, jablko, petržlenovú vňať, strúhaný syr, 2 lyžice bravčovej masti

Postup: Krajce chleba natrieme paštétou, položíme na ne plátky jablka a posypeme nasekanou petržlenovou vňaťou. Takto pripravené chleby položíme na vymastený plech a pečieme pri teplote 180°C asi 10 minút. Na záver posypeme nastrúhaným syrom a zapečieme.

Chlebové dalamánky

Potrebujeme: starší chlieb, droždie, hladkú múku, soľ, rascu

Postup: Tvrdé krajce chleba rozmočíme vo vode (najlepšie cez noc) a potom ich rozmixujeme. Do vzniknutej kaše pridáme droždie a hladkú múku, z ktorej vypracujeme cesto. Necháme vykysnúť na teplom mieste a potom z neho vykrojíme malé bochníky, ktoré upravíme do tvaru dalamánku. Ukladáme na vymastený plech, narežeme hore nožom, posypeme soľou a rascou a pečieme v rúre na 180 °C.


Poznáte nejaké ďalšie recepty, na ktoré sa dá využiť zoschnutý chlieb? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Viera
Odporúčame