Máte ho naozaj dosť? 10 znakov, že vám chýba horčík

Žena

thinkstockphotos.com

Horčík, alebo ak chcete magnézium, je zodpovedný za viac ako 300 biochemických reakcií v tele a má vplyv na krvný tlak, metabolizmus, imunitnú a mnoho ďalších funkcii. Niektorí odborníci v súčasnosti tvrdia, že nedostatok horčíka je najväčším problémom súvisiacim so zdravotným stavom. Jeho nedostatok spôsobujte rôzne problémy.

1. Svalové kŕče

Svalové kŕče patria k najviditeľnejším príznakom nedostatku horčíka v organizme. Pri svalových kŕčoch dochádza k vystuženiu tepien, čo spôsobuje stuhnutie svalového tkaniva. Podobné problémy sa môžu vyskytovať najmä počas tehotenstva, ale nevyhýbajú sa ani ostatným dámam a pánom.

2. Úzkosť a depresia

Posledné výskumy dokazujú, že nedostatok horčíka nevplýva len na fyzickú stránku zdravotného stavu. Jeho nedostatok totiž môže mať obrovský vplyv aj na duševné zdravie. Horčík totiž reguluje hladinu vápnika a glutamátu v bunkách a ich prebytok v organizme je nežiaduci. Jeho nedostatok v dlhodobom horizonte teda spôsobuje vyššiu hladinu vápnika a glutamátu a tá poškodzuje neuróny.


Mohlo by vás zaujať: Únava, zlá nálada či nechuť do jedla: Horčík tieto neduhy môže poraziť


3. Vysoký krvný tlak – hypertenzia

Toto je možno jeden z najlepšie preštudovaných príznakov nedostatku horčíka. Harvardskí vedci pri pozorovaní 70 000 dobrovoľníkov zistili, že ľudia s najvyšším príjmom horčíka mali dlhodobo najideálnejší krvný tlak. Vedci z Univerzity v Minnesote zasa pri svojej štúdii dokázali, že riziko hypertenzie bolo o 70% nižšie u žien s adekvátnou alebo vysokou úrovňou horčíka.

4. Hormonálne problémy

Tieto problémy sa týkajú najmä žien, špeciálne tých v očakávaní prírastku. Čím je hladina estrogénu alebo progesterónu v ženskom tele vyššia, tým je zasa nižšia úroveň horčíka. Preto ho v takýchto prípadoch treba v adekvátnom množstve dopĺňať. Svalové kŕče spojené s menštruačným cyklom môžu tiež súvisieť s nízkou úrovňou horčíka. Čokoláda je bohatým zdrojom horčíka, preto existujú špekulácie, že chuť na čokoládu môže byť príznakom nedostatku horčíka.

5. Problémy so spánkom

Vplyv nedostatku horčíka je často viditeľný najmä v súvislosti s vaším spánkom a jeho kvalitou. Horčík totiž pomáha uvoľniť telo a myseľ, ktoré prispievajú k pokojnému spánku. Okrem toho je horčík potrebný aj pre správnu funkciu tzv. GABA receptorov v mozgu, ktoré umožňujú mozgu prejsť do pokojného stavu.


Mohlo by vás zaujať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


6. Nedostatok energie

Horčík je potrebný pri reakciách, ktoré vytvárajú tzv. ATP energiu v bunkách. ATP alebo adenozíntrifosfát je hlavným zdrojom energie v bunkách, ktorý sa viaže na ióny horčíka, aby boli aktívne. Inými slovami, bez horčíka doslova nemôže existovať energia na bunkovej úrovni. Jeho nedostatok sa prejavuje ako únava, nedostatok energie a ďalšie problémy.

7. Problémy s kosťami

Za najdôležitejší minerál pre zdravie kostí bol donedávna považovaný vápnik, ale ukázalo sa, že horčík je minimálne rovnako dôležitý. V prípade nedostatku horčíka kosti trpia niekoľkými spôsobmi: horčík je totiž potrebný pre správne vstrebávanie vápnika a tiež pre jeho správne využitie. Horčík totiž stimuluje hormón zvaný kalcitonín, ktorý čerpá vápnik zo svalov a mäkkých tkanív do kostí. To vysvetľuje, prečo pravidelný príjem horčíka znižuje riziko srdcového infarktu, osteoporózy, artritídy a obličkových kameňov.

8. Nedostatok ostatných minerálov

Veľa vitamínov a minerálov pracuje synergicky a horčík v tejto súvislosti odvádza najväčšie množstvo práce. Práve horčík totiž napomáha k tomu, aby bol náš organizmus schopný správne využiť vápnik, draslík, vitamín K, vitamín D a mnoho ďalších živín.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás neustále studené ruky aj nohy? Takto rozprúdite krv v žilách


9. Vápenatenie tepien

Aj keď nejde o prvý príznak nedostatku horčíka, ide pravdepodobne o najviac nebezpečný. Vápenatenie tepien spôsobené nízkou úrovňou horčíka môže viesť k problémom ako sú ochorenia srdca či koronárny srdcový infarkt. V skutočnosti až polovica všetkých pacientov, ktorí prekonali srdcovú príhodu dostáva injekcie chloridu horečnatého, ktorý pomáha zastaviť krvnú zrážanlivosť a kalcifikáciu, teda vápenatenie.

10. Problémy s pamäťou a učením

Práve magnézium je jedna z látok, ktoré treba telu v takomto prípade dodať. Niet divu, že býva súčasťou preparátov na zlepšenie sústredenia a učenia sa. Napovedajú tomu aj zistenia vedcov na Massachusettskom technologickom inštitúte, že horčík môže mať kladný vplyv aj na mozgové procesy súvisiace s učením sa a s pamäťou. Schopnosti horčíka v tejto oblasti potvrdilo viacero štúdií, jedna z nich prebiehala na univerzite v Pekingu na potkanoch.


Máte skúsenosti s nedostatkom horčíka? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame