Máte problém zaspať? Vyskúšajte vankúšiky plné prírodných vôní

Vankúšiky

flickr.com

Máte problémy so spánkom? Ale zmierili ste sa s tým pretože viete, že v staršom veku je to normálne? Nemusí to byť celkom tak. Mnohým ľuďom už pomohol malý ale účinný trik, v podobe voňavých bylinkových či čajových vankúšov. A najlepšie je, že si ich vyrobiť môžete aj doma.

Aromaterapia zaberá

Čudovali by ste sa, ako vám môže pomôcť obyčajná vôňa byliniek. Vaše telo a myseľ sa upokoja, zrelaxujú a vám sa podarí zaspať tak ako bábätku. Tieto vankúšiky totiž prevoňajú celú miestnosť a vnesú do nej príjemnú a pokojnú atmosféru, v ktorej sa vám bude zaspávať omnoho ľahšie.

Ktoré bylinky sú na spánok najlepšie?

Kombinácie byliniek môžu byť skutočne rozličné, no vo všeobecnosti platí, že na problémy so zaspávaním sú najvhodnejšie tieto:

  • levanduľa – je známa svojimi upokojujúcimi účinkami už po stáročia, je vhodná do každého priestoru, v ktorom by mal vládnuť  pokoj a dobrá atmosféra
  • chmeľ – možno sa budete čudovať, no aj táto rastlinka, z ktorej sa vyrába zlatistý mok, je vhodná na plnenie aromatických vankúšov, pretože má výborne uspávacie účinky. Jeho vôňa však nemusí byť každému príjemná a preto je vhodná skôr pre pánov, alebo ho možno skombinovať s inou výrazne voňajúcou bylinkou – napríklad mätou, rozmarínom, či už spomínanou levanduľou
  • medovka – bylinka, z ktorej sa varia čaje na upokojenie nervov. Vám môže poslúžiť na lepšie zaspávanie práve jej vôňa

Mohlo by vás zaujímať: Na vankúši záleží: Vyberte si správne a spite ako v bavlnke


Najlepšie kombinácie pre pokojný spánok

Vyskúšajte si namiešať:

  • sladké sny 1 – levanduľa, chmeľ, mäta, rumanček, rozmarín, borovicové ihličie, aníz a majorán
  • sladké sny 2 – aníz, mäta, medovka, fenikel, kamilka, tymián, chmeľ, levanduľa, šalvia, rozmarín
  • upokojujúci – silice zo santalového dreva, cédru, citrónovej trávy, citrónu, mandarínky či levandule
  • pre deti a vnúčatká – aníz, kôra mandarínky, pohánka alebo špalda, mandarínková aróma

Ako si ho vyrobiť doma?

V prvom rade si musíte zohnať bylinky, arómy a všetko potrebné (napríklad ihličie, aníz, badián, kôru) pre náplň vankúšika. Potom si z bavlnenej látky, ľanu alebo hodvábu, ušijete jednoduchý vankúšik, ktorý naplníte pripravenou zmesou a zašijete. Odporúčame skladovať ho pred použitím vo vzduchotesnom obale, aby sa výrazná aróma uchovala čo najdlhšie. Ak patríte medzi kreatívnych jedincov, môžete ho vymaľovať aj farbami na hodváb. Môžete si ho však aj kúpiť. Ceny takýchto vankúšov sa pohybujú od 5 až do 100 Eur.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodné tipy na nespavosť: Vyskúšajte ich a spite ako v bavlnke!


Môžete na ňom spať, alebo ho mať len niekde nablízku

Aromatickým vankúšikom môžete pokojne raz za čas nahradiť aj svoj starý vankúš a zaspávať tak môžete priamo na voňavých bylinkách. Nie je to však vhodné natrvalo, pretože by sa mohol rýchlo zničiť. Ak však máte svoj obľúbený vankúš, ktorý meniť nechcete, nič sa nedeje. Pokojne si môžete aromatický vankúšik položiť vedľa seba na nočný stolík, či na kraj postele.


Máte skúsenosti s používaním voňavých vankúšikov? Pomohli vám skvalitniť váš spánok? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Nela
Odporúčame