Máte problémy s dýchaním? Pozor, astma vás môže dostať v každom veku

astma

sita

Sužuje vás nepríjemné pískanie v hrudníku, suchý kašeľ či rýchle zadýchanie sa? Neberte to na ľahkú váhu. Tieto príznaky môžu znamenať, že trpíte astmou. Tá sa, na rozdiel od toho, čo si myslí množstvo ľudí, môže objaviť v akomkoľvek veku. Ide pritom o chronický zápal priedušiek, ktorý je potrebné začať okamžite liečiť, pretože môže skončiť aj smrťou.

Čo ju spôsobuje?

Astma má viacero príčin. Zapríčiňuje najmä tieto problémy s dýchacími cestami:

  • alergiu
  • spätný návrat obsahu žalúdka do dýchacích ciest
  • vírusové ochorenia
  • nevhodné životné prostredie
  • zlý životný štýl
  • zlá životospráva
  • výrazná psychická nepohoda
  • niektoré chemikálie a kozmetické prípravky používané v domácnosti
  • cigaretový dym, dym z ohňa, prach
  • zvieratá

Ani obvodný lekár je nemusí odhaliť

Ide o ochorenie respiračného systému, kedy dochádza ku zhoršeniu priechodu vzduchu cez priedušky. „Astma je chronický zápal priedušiek, ktorý je celoživotný.. Tri základné signály astmy sú – suchý kašeľ, sťažené dýchanie a pískane pri dýchaní,“ vysvetľuje imuno-alergologička MUDr. Oľga Reháková. Lekárka pritom upozorňuje na to, že astma je závažné ochorenie, na ktoré sa zomiera aj dnes a mnoho ľudí, ktorí ju majú, o nej ani netušia. Odhaliť ju dokonca nemusí ani posluchové vyšetrenie fonendoskopom u obvodného lekára. Pri astme totiž nemusí mať pacient v danom okamihu žiadny posluchový nález.


Mohlo by vás zaujímať: Suchý, dráždivý či s hlienmi? Zatočte s kašľom tou správnou liečbou


Astma je sťah priedušiek

U zdravého človeka je prechod vzduchu cez priedušky voľný, no u astmatika je dýchanie skomplikované ťažšou priechodnosťou cez priedušky. Tie sú zmenené v dôsledku dlhotrvajúceho zápalového procesu a tak prehnane reagujú na podnety, ktoré by u zdravého človeka zostali bez odozvy, čo spôsobí spomínané zúženie priedušiek a zhoršenie dýchania, resp. astmatický záchvat. „Najčastejším typom je astma aktivovaná vírusovým ochorením, ktorá sa môže prejaviť v období zvýšeného výskytu vírusových ochorení a preto sa môže zdať, že ste len bežne chorí. No ak vás napríklad dlhšie trápi suchý kašeľ, môže sa jednať práve o tento typ astmy,“ podotýka lekárka MUDr. Oľga Reháková.

Aj astmatik môže byť vrcholový športovec

Jednou z najčastejších príčin vzniku astmy je alergia. Ku jej vzniku môže dôjsť pri alergii na pele, domáce zvieratá, roztoče, prach, plesne, perie, či rôzne iné alergény. Každý astmatik teda vie, čo robí jeho prieduškám dobre a čo mu môže naopak spôsobiť nepríjemnosti a zhoršenie zdravotného stavu. „Pri správne nastavenej liečbe však pacient nemusí mať žiadne obmedzenia. Môže sa venovať všetkému plne, pokojne môže byť aj vrcholový športovec,“ vysvetľuje MUDr. Reháková.


Mohlo by vás zaujímať: Alergie klopú na dvere: Prežite ich v zdraví s overenými trikmi


Poznáme 4 stupne astmy:

  • ľahká občasná astma
  • ľahká pretrvávajúca astma
  • stredne ťažká pretrvávajúca astma
  • ťažká pretrvávajúca astma

Dá sa z nej vyliečiť?

Astma je jedným z ochorení, ktoré sú takzvane nevyliečiteľné, no pri dodržaní všetkých stanovených zásad je kvalita života dobrá. Astmatici musia užívať pravidelne lieky, ale podľa stavu sa ich počet a dávky upravujú. „Ak spolupracujú s lekárom a naučia sa rozoznávať základné príznaky, môžu  sa dostať  pri správnej liečbe do I. stupňa ochorenia, kde si pridávajú lieky len pri zhoršení. Samozrejme je nevyhnutné odstrániť zo svojho okolia zdroje, ktoré  spúšťajú astmatické reakcie, naučiť sa správne dýchať, dôkladne si čistiť nos, denne chodiť von, neobmedzovať fyzickú aktivitu a vykonávať preventívne opatrenia ako je očkovanie proti chrípke a pneumokokovým infekciám“, vysvetľuje odborníčka.


Mohlo by vás zaujímať: Robia sa vám v zime vyrážky a priveľmi soplíte? Možno máte alergiu na chlad


Aká je liečba?

Liečba astmy je veľmi dôležitá. „Na liečbu astmy sa používajú dva druhy liekov – prvý druh lieči zápal, ktorý spúšťa astmu, a druhý liek otvára stiahnuté priedušky pri zhoršení. V súčasnosti sú už tieto dva lieky pri ťažších stupňoch astmy podávané aj v jednom preparáte,“ vysvetľuje imuno-alergologička MUDr. Oľga Reháková.


Máte vy alebo vaši známi nejaké skúsenosti s astmou? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sita, sita, Nela
Odporúčame