Máte problémy s imunitou? Vyskúšajte pomocníčku echinaceu!

Echinacea

sxc.hu

Táto trvalka známa aj ako Rudbekia, je pomerne častou okrasou záhrad. Jej fialové lupene lemujúce malú šišku na vysokej stopke sa nedajú prehliadnuť. Vo fytoterapii jej patrí popredné miesto medzi rastlinami posilňujúcimi imunitný systém človeka.

Echinacea je divo rastúca bylina s purpurovými kvetmi podobnými sedmokráske. V strednej Amerike bola rozšírená v trávnatých prériách, kde ju indiánske kmene po stáročia používali na hojenie rán a ako prostriedok proti hadiemu uhryznutiu. Rovnako pre európskych prisťahovalcov sa stala obľúbenou liečivkou. Používali ju ako univerzálny liek proti infekčným chorobám. Dnes je známych deväť odrôd tejto rastliny a na liečebné účely sa používajú tri z nich. Objavujú sa v stovkách komerčných prípravkov, ktoré využívajú všetky časti rastliny – kvety, listy, stonky i korene. Ako potravinový doplnok sa vyrába prakticky vo všetkých formách.


Mohlo by vás tiež zaujať: Žiarivý aksamitník neláka len krásou: Vašu záhradu zbaví aj mnohých neduhov


Prírodné antibiotikum s protizápalovými účinkami

Echinacea je prírodné antibiotikum a prostriedok proti infekciám, pomáha ničiť baktérie aj vírusy v organizme. Pôsobí tak, že stimuluje bunky imunitných systémov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v boji proti infekcii. Echinacea dokáže pomáhať v prevencii dvoch najčastejších vírusových ochorení – zápalu dýchacích ciest a chrípky. Najúčinnejšia je pri prvých príznakoch choroby.

Echinacea má svoju cenu pri niektorých opakujúcich sa ochoreniach, ako je zápal ďasien, infekcia močových ciest a zápal stredného ucha. Niekedy sa používa pri liečbe pásového oparu a herpesu. Medzi choroby, pri ktorých sa môže echinacea uplatniť, patrí aj psoriáza, únavový syndróm a AIDS.

Skvelá aj na pokožku

Echinaceu je možné použiť i na pokožku. Jej šťava podporuje hojenie vredov, ekzémov, popálenín a preležanín. Pri liečbe bolestí a zápalu v krku je možné tinktúru zriediť a použiť ako kloktadlo. Echinacea v doporučených dávkach nemá žiadne vedľajšie účinky. U niektorých ľudí alergických na kvety, môže vyvolať vyrážku, alebo dýchacie ťažkosti. I keď má táto rastlina úžasné liečivé schopnosti, pre stanovenie diagnózy a kombináciu s inými liekmi je potrebné dbať na rady lekára.


Mohlo by vás tiež zaujať: Kráľovná kvetov ruža: Pohladí oči, posilní zdravie a pomôže kráse


Nenáročná na pestovanie

Rudbekiám sa dobre darí na slnečných stanoviskách s priepustnou hlinito-piesčitou pôdou, ktorú pravidelným zalievaním udržujeme vo vlhkom stave. Sú to trvalky dobre znášajúce zimu, takže na jednom stanovisku môžu rásť viac rokov. No z roka na rok sa jej kvitnutie oslabuje, po troch až štyroch rokoch si už určite zadovážte nové rastlinky, alebo si ich vypestujte zo semienok, ktoré sa vysievajú v marci do pareniska. Už po týždni sa objavia prvé rastlinky, na záhon sa však vysádzajú až v druhej polovici mája. Pre dobré zakorenenie ich treba pravidelne polievať. Môže sa stať, že rastlinky v prvom roku nezakvitnú, vytvoria si ale mohutný koreňový systém a zakvitnú až ďalším rokom. Na jeseň po odkvitnutí im stonky zrežeme, na jar začnú vyrastať nové.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Janka
Odporúčame