Máte už finančný plán? Zistite, ako na tom naozaj ste

finančný plán

plnielanu.sk

Aj vás na začiatku roka strašia správy o zdražovaní, prepúšťaní a neutešenej hospodárskej situácii? Ak ste ako väčšina Slovákov, zrejme je tento strach celkom opodstatnený. Dobrý finančný plán vám však pomôže ušetriť a pripraviť sa na horšie časy!

Prieskumy ukazujú, že väčšina z nás na zadné dvierka veľmi nemyslí. Účty platíme ako prídu, máme na krku nejaké tie pôžičky, prehľad o osobných financiách dosť nízky a čo je najhoršie, iba malá časť Slovákov si pravidelne odkladá peniaze bokom. Že nie je z čoho? Nuž, možno je na čase spraviť si finančný plán!

Plánovanie pre začiatočníkov

Ak si myslíte, že finančné plány sú len pre podnikateľov, banky alebo milionárov, ste na omyle. Aj domácnosti a jednotlivci by mali mať finančný plán – a to najmä tí, ktorí musia v ruke obracať každý cent. S dobrým finančným plánom je totiž možné odhaliť, kde domácnosť „prerába“, na čom by mohla ušetriť, kde získať finančné prostriedky a najmä, ako by si mohla vytvoriť určitú rezervu pre prípad straty zamestnania, dlhodobej choroby alebo väčších nepredvídaných výdavkov. Ak ste sa finančným plánovaním ešte nezaoberali a neviete, ako na to, najlepším riešením bude osloviť nezávislého finančného poradcu, ktorí sa orientuje na trhu finančných produktov. Za jeho služby sa neplatí a tak to určite stojí za pokus. Rozprestrite siete a skúste si dohodnúť stretnutie s takým, ktorého už overili vaši známi.  


Mohlo by vás tiež zaujať: Vysoké účty za teplo? S našimi tipmi ušetríte


Viete, koľko máte?

Prvou výhodou zostavovania finančného plánu je, že vám pomôže otvoriť oči a ukáže vám, ako na tom s peniazmi vlastne ste. Zostaveniu plánu totiž predchádza analýza toho, ako narábate so svojimi peniazmi. Nejde však len o jednoduché odčítanie výdavkov od príjmov, ale aj o to, aký druh príjmov a výdavkov máte. Príjmy sú všetky peniaze, ktoré do domácnosti prichádzajú, nielen z práce alebo podnikania, ale napríklad aj z prenájmu, príležitostných zárobkov, z rôznych foriem podpory, úroky z bánk, atď. No a výdavky sú samozrejme všetky peniaze, ktoré mesačne miniete – tie sa delia na aktíva a pasíva. Kým aktíva sú peniaze, ktoré sa zhodnocujú do budúcnosti napríklad na účtoch v bankách, na poistkách, vkladných kižkách či v cenných papieroch, pasíva sú výdavky, ktoré idú na bežnú spotrebu – bývanie, potraviny, dopravu, každodenné nákupy, školné, úvery, dovolenky…jednoducho na všetko, na čo bežne míňate. Na základe prehľadu príjmov a výdavkov budete vedieť, či môžete rozmýšlať nad tým, ako lepšie využívať prebytok peňazí na účte alebo vám nebodaj hrozí osobný bankrot!


Mohlo by vás tiež zaujať: Výsledky prieskumu ukázali: Slováci vedia, ako šetriť


Aké sú vaše plány?

Dobrý finančný poradca vám po zhodnotení vašej momentálnej finančnej situácie poradí, ako ďalej s vašimi financiami a na čo by ste sa v budúcnosti mali zamerať. Najprv sa však s vami porozpráva o cieľoch a predstavách, ktoré vzhľadom na financie máte. Či plánujete nejaké veľké investície alebo pôžičky, na čo by ste mohli v krátkodobom a dlhodobom horizonte potrebovať peniaze, či chcete sporiť na bývanie alebo dôchodok, či je pre vás prioritou vytvorenie rezervy pre prípad straty zamestnania alebo skôr investovanie peňazí, za účelom udržania si určitého životného štandardu aj dôchodkovom veku. To všetko sú veci, na ktoré sa vás poradca bude pýtať a na základe ktorých vyhodnotí, čo treba urobiť pre naštartovanie vašej finančnej stratégie. Veľa otázok je znakom dobrého poradcu, preto sa neobávajte odpovedať. Povie vám, ktoré finančné produkty by ste mali zrušiť a ktoré by naopak pre vás boli vhodné, akú čiastku by ste mali mesačne odkladať a kam – jednoducho, “nakopne” vás k uskutočneniu potrebných zmien.


Mohlo by vás tiež zaujať: Darčeky z pohodlia domova: Nákup cez internet sa oplatí


Už žiadna neistota

Najlepšie na finančnom pláne asi je, že vás zbaví neistoty. Aj keď precitnutie do reality môže byť pre niekoho kruté (ak napríklad zistíte, že  ste desať rokov platili nevýhodnú poistku), čím skôr sa pozriete pravde do očí a začnete pracovať na zlepšovaní situácie, tým lepšie. Pretože ak budete plánovať rozumne a následne sa vášho plánu aj držať, potom vás už nič nezaskočí nepripravených. A s takým pocitom sa predsa hneď ľahšie dýcha!

Zdroj: plnielanu.sk, www..plnielanu.sk, Viktória
Odporúčame