Bylinky upravia tlak aj trávenie: Má to však pravidlá, niektoré sú prudko jedovaté a vyzerajú ako tie jedlé!

Čerstvé bylinky

Bylinky sú skvelými pomocníkmi (Zdroj: GettyImages)

Sila prírody je neuveriteľná. Bylinky z lúk a lesov bývali kedysi jedinou účinnou zbraňou proti chorobám. A vraciame sa k nim aj dnes. Nie všetko z prírody je však neškodné a aj liečivá rastlina môže uškodiť.

Vedeli ste, že až 62 % oficiálnych liečiv má pôvod v prírodnej predlohe? Napríklad taká kyselina acetylsalicylová, ktorá sa s úspechom využíva pri horúčkach, má predlohu v kôre vŕby. Neznamená to však, že všetko, čo pochádza z prírody, je pre ľudský organizmus prospešné. A aj to, čo má skutočne liečivé účinky, treba vedieť používať.

Aké chyby robíme?

Zásadnou chybou je neznalosť rastlín. Ak si chceme liečivé rastlinky sami nazberať a v problematike sa neorientujeme, môže ľahko prísť k zámene. Listy cesnaku medvedieho, ktorý je veľmi populárny v jarných mesiacoch sa napríklad podobajú listom jesienky, a tá je prudko jedovatá. Ublížiť nám však môže nielen zámena rastlín. Musíme presne vedieť aj to, čo ideme zbierať a na čo to potrebujeme. Mnohí vieme, že kvety bazy čiernej sú liečivé, no už netušíme, že jej kôra a listy sú prudko jedovaté.

Ak chceme, aby nám bylinky pomohli a neuškodili, musíme si ich naordinovať správne. Teda, ak potrebujeme čaj na prechladnutie, zvolíme si bylinky, ktoré sú účinné pri prechladnutí. Pre laikov je najbezpečnejším spôsobom kúpa byliniek v lekárni či špecializovanom obchode. Bylinné zmesi z lekárne majú obsah liečiv vyvážený a ich kvalita je preverená, čím sa účinnosť znásobuje a riziko vedľajších účinkov minimalizuje.

Nie je pitie ako pitie

Aj keď už máme tú správnu bylinku či bylinnú zmes, musíme vedieť, ako ich používať. Mnoho ľudí si zvolí jeden druh a čaj z neho potom pije dlhodobo a vo veľkom množstve. Takýmto spôsobom si však veľmi ľahko spôsobí v organizme nerovnováhu. Medovka lekárska je napríklad vynikajúca na upokojenie, pri dlhodobom a častom užívaní však môže znížiť funkčnosť štítnej žľazy.

Pri kúpe byliniek sa riaďte návodom od výrobcu, dobré je poradiť sa aj s lekárnikom. Upozornite ho na lieky, ktoré užívate. Niekedy sa totiž daná bylinka nemusí dobre znášať s konkrétnym liekom. Kto užíva lieky na riedenie krvi, mal by si napríklad dávať pozor na bylinky s obsahom chlorofylu (zelené farbivo), pri liekoch na srdce treba byť zasa opatrný s užívaním byliniek, ktoré obsahujú digitális (náprstník). Ak užívate lieky proti poruchám spánku a proti alergiám, ich účinok môže znížiť pitie čaju zo šalvie.

V každom prípade platí, že bylinky by sme mali striedať a žiadnu neužívať dlhodobo. Prehnaným pitím čaju z jednej bylinky si môžete skôr uškodiť, ako pomôcť. Pri samotnej príprave čaju treba vedieť, či sa bylinky varia, alebo len lúhujú v studenej vode a potom zahrievajú. Nesprávnou prípravou by sme totiž mohli cenné liečivé látky zničiť.


Mohlo by vás zaujať: Knižný tip: Ako využiť bylinky v kuchyni či v domácej lekárničke? Šikovný zápisník vám poradí


Kedy ktoré zvoliť?

Pre udržanie či prinavrátenie zdravia sa používajú rôzne bylinky, väčšina z nich má širšie využitie. Pre jednoduchšiu orientáciu uvádzame základný prehľad:

– nachladnutie, ochrana pred vírusmi a baktériami: baza čierna (podporuje potenie, tlmí bolesť svalov a kĺbov pri prechladnutí), skorocel kopijovitý (lieči zápaly slizníc, znižuje tvorbu hlienov pri kašli a nádche), ibiš lekársky (uľahčuje vykašliavanie), prvosienka jarná (pomáha pri suchom, dráždivom kašli), šalvia lekárska (má protizápalové a antibakteriálne účinky, upokojuje hrdlo a pomáha pri nádche, nachladnutí a kašli), materina dúška (zvyšuje vylučovanie hlienu, pomáha pri zápale priedušiek)

– kloktanie: šalvia, rumanček, repík, sladké drievko, tymian, ibiš, slez, hluchavka biela

– imunita: zázvor lekársky, echinacea, ženšen

– zažívanie: harmanček pravý (pôsobí protizápalovo pri žalúdočných a črevných problémoch), repík lekársky (pomáha pri chronických chorobách pečene, zápaloch žalúdka a čriev, zvyšuje vylučovanie žlče a pôsobí proti hnačke), mäta prieporná (aktivuje činnosť žalúdka a čriev, pomáha pri vracaní a nadúvaní, uvoľňuje kŕče v zažívacom trakte), majorán záhradný (zlepšuje trávenie, uvoľňuje kŕče), materina dúška, fenikel obyčajný, rasca

– močové cesty: medvedica lekárska, brusnice, praslička roľná, zaltobyľ, lipkavec pravý, breza previsnutá

– spánok, nervy: medovka lekárska, ľubovník bodkovaný, chmeľ obyčajný, valeriána, levanduľa

– krvný tlak: oregano, jablčník, hloh

– cievny systém: pohánka, gaštan konský

– prostata: ploštičník strapcovitý, vrbovka malokvetá, zlatobyľ obyčajná

menštruačné problémy: alchemilka obyčajná, rebríček obyčajný, hluchavka biela,bsrdcovník obyčajný, šalvia lekárska


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame