Pokoj, dobrá nálada a bystrá myseľ sa ukrývajú za zelenými lístkami medovky lekárskej. Pre jej posilňujúce účinky bola obľúbenou súčasťou elixírov života už v staroveku. Vyhľadávaná bylinka s citrónovou vôňou zaháňa depresie, upokojuje tráviaci trakt a odstraňuje nepríjemné bolesti hlavy.
Privolajte pohodu
Chcete si dopriať pokojný spánok? Vyskúšajte medovku lekársku. Stačí niekoľko lístkov vo vankúši, relaxačný kúpeľ alebo pár kvapiek éterických olejov do vonnej sviečky a zaspíte uvoľnene a bez starostí. Zbaviť sa depresií nie je také jednoduché. Najmä ak sa k nim v období menopauzy pridružia aj hormonálne zmeny alebo bolesti hlavy. Skúste s nimi bojovať s čajom z medovky, tá povzbudí telo aj myseľ a pomôže zbaviť sa negatívnych myšlienok.
Čo s medovkou v lekárničke?
- medovka na obväzy – taníny obsiahnuté v medovke pomáhajú sceľovať rany a chránia pred infekciou
- upokojujúci medovkový kúpeľ uvoľňuje telo a privolá pokojný spánok. Stačí pridať za hrsť lístkov do teplého kúpeľa a relaxovať
- pomleté listy sa prikladajú na bodnutie hmyzom, aby zmiernili opuch
- olej z medovky – lieči ekzémy a očné zápaly. Stačí kvapku natrieť na postihnuté miesto
- Stačí drvenú medovku priložiť na herpes a antibakteriálne a antimikotické účinky vás zbavia nepríjemností.
- zápar s jednej lyžičky medovky je účinný proti chrípke a infekcii
- čaj utišuje úzkosť, zvyšuje koncentráciu a podporuje pamäť
- inhalácia silice pomáha pri uvoľňovaní hlienov
Mohlo by vás zaujať: Čaj z medovky pre lepšiu náladu i pamäť: Vypestujte si ju na balkóne či v záhradke
Dopestujte ju v záhrade či črepníku
Bohato rozvetvená rastlina voňajúca po citrónoch kvitne celé leto. Rastlina sa vysieva na jar alebo dá dopestovať z priesady. Stačí jej slnečné miesto a kyprá piesčitá pôda. Na zimu je ju treba dobre prikryť, aby nevymrzla.
Ak si ju chceme dopestovať doma v črepníku musíme vybrať správnu nádobu. Medovka má korene rovnako bohaté ako konáre. Preto vyberte aspoň 15 centimetrov hlboký črepník. Nezabudnite, že ju obľubujú včely a tak si ju nenechávajte vo vnútri domácností. Radšej si črepník nechajte na balkóne alebo pripevnite na okno.
Osvieži chuť vašich jedál
Stačí trochu byliniek z jednoduchých jedál sa stane niečo, po čom bude vaša rodina bažiť ešte dlho. Osviežte šaláty alebo dodajte chuť grilovaným jedlám pridaním niekoľkých lístkov čerstvej medovky.
Mohlo by vás zaujať: Bylinkové čaje, všelieky starých materí: Ktorý na čo poslúži?
Ovocie dusené na masle
Potrebujeme:
- 3 lyžice sladkej smotany
- jablko
- hrušku
- pár sliviek
- hrsť vlašských orechov (môžu byť aj lieskovce)
- medovku
- vanilkový cukor
- škoricu
- maslo
Postup: Na rozohriatom masle si opečieme očistené a nakrájané jablká a hrušky. Pridáme nakrájané slivky a orechy nasekané na drobno. Posypeme cukrom a škoricou a necháme chvíľu podusiť. Prilejeme smotanu a po zvarení pridáme medovku a odstavíme. Môžeme pridať aj ovocie, ktoré máme v chladničke a podľa chuti priliať spolu so smotanou aj čokoládu. Podávame teplé ako jesenný ovocný šalát.
Mohlo by vás zaujať: Koniec nervozite a depresiám: Tieto bylinky vám pomôžu možno viac ako lieky
Kura na bylinkách s cuketou
Pripravíme si:
- vykostené kuracie stehná
- cuketu
- rozmarín
- šalviu
- tymián
- estragón
- medovku
- olivový olej
- zemiaky
- alobal
- soľ
- cesnak
- tácku na grilovanie
Postup: Bylinky si nasekáme na drobno. Citrónovou šťavou s olivovým olejom dobre vymiešame a pridáme štipku soli a strúčik cesnaku. Umyté kuracie mäso, cuketu nakrájanú na kolieska a očistené zemiaky na plátky uložíme na tácku na grilovanie zalejeme pripravenou zmesou na dochutenie a posypeme bylinkami. Tácku obalíme alobalom a necháme na noc všetko odležať. Na druhý deň si pripravíme pahrebu prípadne gril a dáme piecť. Nesmieme zabudnúť, že kuracina sa musí nechať v pahrebe dostatočne dlho (aspoň 45 minút). Po vychladnutí rozrežeme vrchnú stranu alobalu a podávame.
Pri čom všetkom medovka najviac pomohla vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.