Zápasíte so silnými menštruačnými kŕčmi? Vyskúšajte urobiť túto jednoduchú vec pre zníženie bolesti

menštruačné kŕče

Pri nepríjemných menštruačných kŕčoch by vám mohla pomôcť táto vec (Zdroj: Freepik/kuprevich)

Asi 85 % mladých žien trpí počas menštruácie bolestivým nadúvaním, kŕčmi a bolesťami brucha – a u niektorých môžu tieto problémy trvať roky. Podľa novej analýzy štúdií existuje niečo, čo môžu dievčatá a mladé ženy urobiť pre zníženie bolesti.

„Práve úprava stravy by mohla byť relatívne jednoduchým riešením, ktoré by im mohlo poskytnúť podstatnú úľavu,“ povedala o zisteniach výskumu Stephanie Faubion, riaditeľka Centra pre zdravie žien Mayo Clinic na Floride.

Pomôcť vám môže práve toto

Štúdia skúmala spojenie medzi diétou a dysmenoreou, čo je lekársky termín pre bolestivé menštruácie. Hlavná autorka Serah Sannoh pre zahraničnú platformu CNN povedala, že sa o túto tému začala zaujímať kvôli vlastnej menštruačnej bolesti, ktorá ju trápila už od dospievania.

„Zistila som, že diéty s vysokým obsahom zápalových potravín, ako je zvieracie mäso, olej, cukry, soli a káva, prispievajú k zvýšenému riziku bolesti počas ženskej menštruácie,“ povedala Sannoh, ktorá je v súčasnosti študentkou medicíny vo Philadelphii a výskum viedla ako stážista.

„Veľa vecí, ktoré mladí ľudia radi jedia, sú vysoko zápalové… obedové mäso, potraviny plné cukrov a trans-tukov. Ale ak budete držať protizápalovú diétu, napríklad ako je stredomorská diéta a konzumovať ovocie, zeleninu, lososa, olivový olej – budete mať menej kŕčov,“ povedala Monica Christmas, docentka pôrodníctva a gynekológie na univerzite v Chicagu.

Vedecké dôkazy ukázali, že konzumácia zdravej výživy, dobrý spánok a cvičenie sú účinnými opatreniami na skrátenie trvania a závažnosti kŕčov, povedala Christmas. Poznamenala však, že je dôležité, aby ženy navštívili poskytovateľa zdravotnej starostlivosti: „Uistite sa, či k symptómom náhodou neprispieva iný zdravotný stav.“

Spracované potraviny s vysokým obsahom cukru a mastné jedlá sú bežnými vinníkmi stojacimi za týmto problémom. Štúdie tiež zistili, že ženy, ktoré pili kolu a jedli mäso, mali počas cyklu väčšiu pravdepodobnosť bolesti ako ženy, ktoré jedli viac zeleniny a ovocia. Zároveň sa dokázalo to, že ženy, ktoré jedli menej ako dve porcie ovocia denne, mali väčšiu pravdepodobnosť bolestí počas menštruačného cyklu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Prvá pomoc pri poraneniach v kuchyni: Kedy stačí domáca liečba a kedy je potrebné vyhľadať lekára?

Ako je to s omega mastnými kyselinami

Sannoh zistila, že časť problému spočíva v nerovnováhe medzi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami. Omega-3 mastné kyseliny – nachádzajúce sa v potravinách ako losos, tuniak, sardinky, ustrice, vlašské orechy, chia a ľanové semienka – sú protizápalové. Štúdie ich spájajú so znížením rizika mnohých chronických ochorení vyvolaných zápalom.

Omega-6 mastné kyseliny vám pomáhajú udržiavať zdravú pokožku, vlasy a kosti a pomáhajú tiež regulovať metabolizmus. Avšak príliš veľa týchto mastných kyselín môže spôsobiť zápal, keď ich telo rozloží na kyselinu arachidónovú, ktorá znižuje prah bolesti v tele.

„Z môjho výskumu som zistila, že ľudia s diétami s vysokým obsahom omega-6 mastných kyselín, najmä tých, ktoré pochádzajú zo živočíšnych produktov, majú v tele vyšší výskyt kyseliny arachidónovej, čo zvyšuje množstvo prozápalových prostaglandínov, ktoré pomáhajú kontrakcii maternice,“ povedala Sannoh. „Keď máte diétu, ktorá vyvažuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, a znížite množstvo zápalových potravín, ktoré prijímate, zníži sa tým bolestivá menštruácia,“ dodala.

Dve samostatné štúdie z rokov 2011 a 2012 odhalili, že ženy, ktoré užívali doplnky s omega-3 mastnými kyselinami mali intenzitu menštruačných bolestiach oveľa nižšie a nemuseli počas svojich dní používať tabletky na úľavu od bolesti.

Iné riešenia

Zmena stravovania nie je jediný spôsob, ako bojovať s menštruačnými bolesťami. Nesteroidné protizápalové lieky alebo NSAID znižujú produkciu prostaglandínov, a preto sú základom liečby kŕčov, povedala Christmas. Tieto lieky proti bolesti však majú aj vedľajšie účinky a sú spojené s nadúvaním, hnačkou, závratmi, poruchami trávenia, bolesťami hlavy, pálením záhy, vysokým krvným tlakom, nevoľnosťou, vracaním a v zriedkavých prípadoch zvýšenými pečeňovými enzýmami.

Niektoré perorálne antikoncepčné pilulky tiež znižujú produkciu prostaglandínov v maternicovej výstelke, čo potom znižuje prietok krvi a kŕče. Účinné sú dávky menšie ako 35 mikrogramov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Prvá pomoc pri poraneniach v kuchyni: Kedy stačí domáca liečba a kedy je potrebné vyhľadať lekára?

Ale ak nemáte záujem o používanie týchto metód skúste protizápalovú diétu. Sannoh zaviedla svoj výskum do praxe znížením príjmu červeného mäsa a iných zápalových potravín, ako je cukor a káva, a vo výsledku to znížilo jej menštruačné bolesti. Okrem toho má tento životný štýl ďalšiu výhodu a spája sa s nižším vysokým krvným tlakom, menším počtom kardiovaskulárnych ochorení, menším výskytom cukrovky, menšími problémami s artritídou, zníženou chorobnosťou a úmrtnosťou, najmä po menopauze.

Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame