Prvá pomoc pri poraneniach v kuchyni: Kedy stačí domáca liečba a kedy je potrebné vyhľadať lekára?

Staršia pani krája zeleninu

Pri varení sa môžete poraniť (Zdroj: Freepik/drobotdean)

Pri varení sa môže stať, že sa nedopatrením porežete, popálite, alebo obaríte. Väčšinou ide o malé zranenia, ktoré môžete vyliečiť aj doma, no pri tých vážnejších musíte navštíviť lekára. Ako správne zareagovať pri vzniku rôznych poranení? To sa dozviete v našom článku.

Rezné rany

Porezať sa môžete o čokoľvek, ani si neuvedomíte ako. Nože, nožnice, ostré hrany nábytku, rozbité sklo alebo okraje konzervy, to všetko môže spôsobiť rezné zranenia. Rany sú charakteristické silným krvácaním a majú ostré okraje.

Najskôr ich vyčistite pod tečúcou vodou, no nepoužívajte antiseptické prípravky, ktoré môžu v tomto momente pokožku poškodiť a spomaliť hojenie. Prvou pomocou je zastavenie krvácania tlakom v rane pomocou sterilného obväzu alebo čistej látky.

Pokiaľ by bola rana príliš veľká, tlačte okraje k sebe. Môžete použiť naraz aj dva obväzy, čím vytvoríte väčší tlak. Zranené miesto držte nad úrovňou srdca. Vždy skontrolujte prekrvenie zranenej končatiny a vedomie raneného. Ak je rana príliš hlboká alebo rozsiahla, určite vyhľadajte lekársku pomoc. Lekára navštívte aj v prípade, ak je rezná rana v blízkosti očí alebo na tvári, ak neprestáva krvácať, či vykazuje známky infekcie.

Muž s obviazaným palcom
Ranu dobre stiahnite obväzom (Zdroj: Freepik/beststudio)

Tržné rany a škrabance

Hoci pri tržných ranách krvácanie nebýva veľmi výrazné, rany sa môžu infikovať patogénmi. Okraje rán bývajú nepravidelné a potrhané.

Pred ošetrením si dôsledne umyte ruky. Ranu spolu s jej okolím opláchnite pod čistou vodou, čím z nej vyplavíte nečistoty. Vhodné je ošetriť okolie rany dezinfekciou. Následne vyčistenú ranu prekryte sterilným obväzom.

Popáleniny a obarenia

Najčastejšie vzniknú pri kontakte pokožky s horúcimi tekutinami, plochami a parou. Delia sa podľa hĺbky postihnutia kože, no rozsah postihnutia možno niekedy určiť až s odstupom niekoľkých dní.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trápia vás hlieny v hrdle či prieduškách? Tieto domáce recepty ich vyženú von raz-dva

Po popálení koža okamžite sčervená a do niekoľkých minút sa na nej môžu objaviť aj pľuzgiere. V prípade, že je plocha popálenej kože väčšia ako dve dlane, môže dokonca nastať šok, najmä ak je popálené dieťa. Pre dospelého človeka je popálenina ohrozujúca, ak presiahne plochu piatich dlaní.

Obväz a nožnice
Popálené miesto prekryte obväzom (Zdroj: Freepik/Vacharapongw)

Ak sa popálite, postihnuté miesto si hneď začnite ochladzovať studenou vodou a to po dobu minimálne 20 minút. Pokiaľ by ste na sebe mali prstene, prívesky či iné kovové predmety, čo najskôr ich z tela zložte. Odev, ktorý sa prípadne do rany pripiekol tiež, určite nestrhávajte.

Pri rozsiahlom obarení je nutné čo najrýchlejšie sa zbaviť postihnutého oblečenia a ak to nie je možné, chlaďte popáleninu vodou aj cez oblečenie. Pri deťoch sa vyhnite príliš studenej vode, pretože hrozí podchladenie a šok.

Keď popálené miesto prestane bolieť, prekryte ho sterilným obväzom alebo čistou látkou, mikroténovým vreckom či potravinárskou fóliou. Nenanášajte na popáleninu krémy ani masti a podľa závažnosti popálenia vyhľadajte lekára. Pľuzgiere nikdy neprepichujte.

Príznakmi šoku sú bledosť, studený pot, slabo hmatateľný pulz, zrýchlené dýchanie a zmätenosť. Postihnutého je potrebné uložiť do protišokovej polohy so zdvihnutými nohami a zavolať záchrannú službu. S postihnutým je nutné komunikovať a ak upadne do bezvedomia a nedýcha, okamžite začnite s resuscitáciou.


Zdroj: plnielanu.sk, lekar.sk, leukoplast.sk, lekarentriveze.sk
Odporúčame