Už čoskoro sa bude meniť čas zo zimného na letný: Hodinový posun sa však môže odraziť na našom zdraví

zmena času

Zmena času vplýva aj na naše zdravie (Zdroj: Freepik/freepik)

Už budúci týždeň, 27. marca sa bude meniť čas zo zimného na letný. Znamená to teda, že si v noci pospíme o hodinu menej. Väčšina ľudí nemá rada túto zmenu, pretože je jednoducho nepohodlná. Ale vplyv tohto časového posunu je viac ako len nepohodlie. Výskumníci zisťujú, že zmena letného času je spojená s negatívnymi účinkami na zdravie.

Zimný čas je nevinný

Prechod z letného času na zimný čas každý november otočením hodín o jednu hodinu dozadu je relatívne neškodný. Zatiaľ čo niektorí ľudia sa môžu cítiť vyvedení z rovnováhy a potrebujú niekoľko týždňov na zotavenie, výskum to nespája so závažnými vplyvmi na zdravie.

Posun dopredu je však pre telo náročnejší. Je to preto, že hoci hodinky si prestavíme pomerne jednoducho, náš organizmus sa už tak rýchlo prispôsobiť nevie. Aj napriek tomu, že ide o zmenu len počas jedného dňa, náš organizmus je nastavený tak, že je sedem hodín ráno, darmo hodinky ukazujú osem. S naším „vnútorným“ časom sa spájajú rôzne dôležité deje v organizme.

Kľúčové je svetlo

Ranné svetlo je napríklad pre nás dôležité preto, že pomáha nastaviť prirodzené rytmy tela. Prebúdza nás a zlepšuje bdelosť. Hoci presné dôvody ešte nie sú známe, môže to byť spôsobené vplyvom svetla na zvyšujúce sa hladiny kortizolu , hormónu, ktorý ovplyvňuje stresovú reakciu, alebo vplyvom svetla na amygdalu, časť mozgu zapojenú do prežívania emócií.

Naopak, vystavenie svetlu neskôr večer oneskoruje uvoľňovanie melatonínu, hormónu, ktorý podporuje v mozgu ospalosť. To môže narúšať spánok a spôsobiť, že spíme celkovo menej a tento efekt môže pretrvávať aj vtedy, keď sa väčšina ľudí prispôsobí strate hodiny spánku na začiatku letného času.

Geografia môže tiež ovplyvniť to, ako letný čas ovplyvňuje ľudí. Jedna štúdia ukázala, že ľudia žijúci na západnom okraji časového pásma, ktorí majú svetlo neskôr ráno a neskôr večer, spali menej ako ich kolegovia na východnom okraji časového pásma. Táto štúdia zistila, že obyvatelia západného okraja mali vyššiu mieru obezity, cukrovky, srdcových chorôb a rakoviny prsníka.



Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame