Vitamín krásy a mladosti: Doprajte ho svojmu telu a zastavte čas

Žena

thinkstockphotos.com

Ak sa chcete stravovať zdravo a dožiť sa čo najvyššieho veku, nezabudnite do svojho jedálnička zaradiť potraviny s obsahom vitamínu E alebo inak tokoferolu. Dnes sa vo veľkej miere využíva na omladenie pokožky a pri boji s vráskami. Spolu s vitamínom C je jedným z najpredávanejších vitamínových prípravkov. Pomôžte svojím bunkám chrániť sa pred voľnými radikálmi a predčasným starnutím a doprajte si ho dostatok!

Skupina štyroch účinných látok – tokoferoly alfa, beta, gama a delta sa prvýkrát začala skúmať v rokoch 1922 až 1931, pri výskume plodnosti na krysích samiciach. Na začiatku sa pozorovali jeho výskyt v pšeničných klíčkoch, sóji a bavlníku. Pre ľudský organizmus je tento v tukoch rozpustný vitamín dôležitý pre jeho zabezpečovanie štruktúry buniek. Alfa tokoferol je najúčinnejším antioxidantom, pretože chráni bunkové membrány proti poškodeniu.  Zabraňuje tak arterioskleróze, pri ktorej sa do poškodenej cievnej steny ukladajú tuky a vápnik a jej výsledkom môže byť upchatie ciev a cievnej mozgová príhoda. a infarktu.Antioxidačná účinnosť vitamínu E sa prejavuje ochranou proti nepriaznivým vplyvom životného prostredia a UV žiarenia na pokožku. Dnes sa pokúšajú potvrdiť aj jeho vplyv na plodnosť. Experimenty zatiaľ dokázali, že vitamín dokáže pomôcť mužom zvýšiť životaschopnosť spermií.


Mohlo by vás zaujať: Krásne a zdravé vlasy aj v zrelom veku: Pomôže vám keratín a vhodná strava


Nedostatok vitamínu E

Vitamín E sa vyskytuje vo viacerých potravinách, jeho výskyt v tele je vo väčšine prípadov dostatočný. Základnými symptómami nedostatku tokoferolu je anémia, krehkosť žíl a poruchy vstrebávania tukov. Odporúča sa aj v mladšom veku, kedy prospieva správnemu rastu a vývinu svalov.

Kde ho hľadať?

Obsah vitamínov sa v olejoch tepelnou úpravou znehodnocuje, aj preto je dôležité vybrať si správny rastlinný olej. Ak chcete dodať telu tokoferoly v najvyššej miere, používajte za studena lisované oleje. V najvyššej miere sa vyskytuje v pšeničných klíčkoch a olejoch z nich lisovaných. Vitamín E sa nachádza aj v:

  • obilninách
  • strukovinách
  • orechoch
  • špenáte
  • kapuste
  • vajíčkach
  • semenách tekvice, slnečnice
  • v múke (ich výskyt sa líši podľa toho, aké je jej vymletie. Pri výbere múky uprednostnite tú hrubšiu – celozrnnú)

Mohlo by vás zaujať: Všetko pre zdravé srdce: Tieto vitamíny a látky vám ho zaručia!


Získajte maximum

Obsah vitamínov sa znižuje sušením, zaváraním a mrazením. Ak chcete zvýšiť príjem vitamínu E, vyberajte si ich v základnej forme – ako čerstvé ovocie a zeleninu. Vhodné sú aj spomínané za studena lisované oleje, ktoré nesmiete skladovať v teple ani na priamom svetle. Vplyvy UV žiarenia a tepla spôsobujú rozklad vitamínov v olejoch.

Priemerne by ste mali prijať 10 až 15 miligramov

Lekársky odporúčaná denná dávka súvisí so spôsobom života. Ak žijete v prostredí s vyšším znečistením, fajčíte alebo sa stravujete ťažkými jedlami je vhodnejšie konzumovať vyššie množstvo tohto vitamínu. Bez lekárskeho súhlasu však neužívajte vysoké dávky. Ako sa hovorí: všetkého veľa škodí, aj preto sa neodporúča denne prijať viac ako 1 g.


Mohlo by vás zaujať: Ostrý zrak až do stovky: Doprajte očiam tú správnu výživu a môžete ho mať aj vy


Pre vašu krásu

Vitamíny nemusíte len konzumovať. Príkladom toho, ako prospieva tokoferol pleti je jeho bohaté využívanie v kozmetickom  priemysle. Ochranou bunkových stien pomáha zabraňovať ich starnutiu. Rastlinné oleje s vysokým obsahom vitamínu E sú častou prísadou do domácich pleťových krémov. Niektoré ženy používajú na ošetrenie tváre a nechtov čistý vitamín E vytlačený z vitamínovej kapsule. Pri jeho použití nesmiete zabúdať, že vitamín je mastný a je vhodný najmä pre suchú pleť alebo na regeneráciu pleti v zimných mesiacoch. rovnako pôsobí aj na vlasy. Odborníci odporúčajú používať na regeneráciu suchých rozštiepených vlasov oleje so zvýšeným obsahom tohto vitamínu. 


Z ktorých zdrojov príjmate vitamín E najčastejšie vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Anka
Odporúčame