Dlhotrvajúca bolesť hlavy nám môže skomplikovať život: Migréna trápi najmä ženy

migréna

Väčšina ľudí nevie migrénu odlíšiť o bežnej bolesti hlavy (Zdroj: Gettyimages)

Migréna, pre mnohých známa ako nepríjemná bolesť hlavy. Vedeli ste, že pôsobuje mnohé ďalšie ťažkosti? Celosvetovo sa toto ochorenie vyskytuje približne u 12 % populácie a ženy postihuje trikrát častejšie ako mužov.

Bolesť hlavy alebo migréna?

Svetová zdravotnícka organizácia zaradila migrénu medzi 20 ochorení, ktoré výrazne zasahujú do života človeka a obmedzujú ho. Migréna je chronické záchvatovité ochorenie prejavujúce sa strednou až ťažkou bolesťou prevažne na jednej strane hlavy. Môže trvať niekoľko hodín až dní. Objavuje sa aj nevoľnosť, zvracanie a citlivosť na svetlo a zvuky.

„Niektorí pacienti si často zamieňajú migrénu za klasickú bolesť hlavy,“ tvrdí prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti, neurologička Zuzana Gdovinová. „Pacient nemusí vykazovať všetky príznaky, v každom prípade by však mal navštíviť neurológa.“ Bolesť pri migréne trvá štyri až 72 hodín a pohybom sa zhoršuje. Môže sa opakovať aj niekoľkokrát do mesiaca.

Približne 20 % pacientov má migrénu s takzvanou aurou. Tá sa vyskytuje pred spustením intenzívnej bolesti hlavy. Pacient ju pociťuje vo forme zábleskov svetla alebo takzvaným cikcakovitým videním. Trvá maximálne hodinu a po nej nastupuje intenzívna bolesť.

Tretie najčastejšie ochorenie sveta

Podľa svetovej epidemiologickej štúdie Global Burden of Diseases (GBD) je migréna tretím najčastejším ochorením vo svete. Vyskytuje sa u 11,7 % ľudí (17,1 % žien a 5,6 %mužov). Podľa GBD je migréna na siedmom meste v rebríčku počtu rokov strávených v invalidite. V populácii 15 až 49-ročných dokonca na treťom mieste. Nevyhýba sa však ani deťom.

Americká štúdia American Migraine Prevalence and Prevention Study, do ktorej bolo zahrnutých viac ako 160 000 pacientov, ukázala, že 44 % pacientov s migrénou nemalo nikdy stanovenú správnu diagnózu. Len voľnopredajnými liekmi sa liečilo až 49 % pacientov a 20 % pacientov užívalo lieky od lekára. Iba12,4 % pacientov malo profylaktickú, teda preventívnu liečbu.

Zásah do intímneho aj bežného života

Migréna ovplyvňuje pracovný aj rodinný život pacientov. Podľa štúdie Eurolight 18,2 % pacientom migréna bráni v starostlivosti o deti. Pre 17,8 % pacientov je to ochorenie, ktoré im spôsobuje problém v intímnom živote, 9 % pacientov uvádza, že migréna bráni ich spoločenským aktivitám. Choroba je však stále poddiagnostikovaná a pacienti sú nedostatočne liečení.

Zdroj: TASR
Odporúčame