Milovaná alebo nenávidená: Aký typ svokry ste vy?

box

photl.com

Všetky vieme, aké ťažké je vychovať dieťa. Najprv sa niekoľko mesiacov lopotíme s veľkým bruškom, potom si užijeme bezsenné noci plné detského plaču a na záver pubertu plnú kritiky, výčitiek… Viete o čom je reč, však? A nakoniec si príde niekto úplne cudzí a vezme vám to, na čo roky čakáte – vaše slušne vychované dieťa! Prosto sa vám váš pokladík vydá či ožení a zrazu ste na druhej koľaji. Ako sa s touto situáciou vyrovnať? Úloha svokry čaká na takmer každú matku. Je len na vás, či sa stanete kladnou alebo zápornou postavou…

Nespokojný hotelový hosť

Asi najhoršie, čo sa môže stať je, keď sa vám dieťa vydá alebo prižení viac ako kilometer od domova. Je úplne jedno, či zostáva v republike alebo si cestou k nemu musíte brať so sebou aj pas. Prosto je ďalej ako sa vám páči a tým pádom jeho polovička nemôže byť vašou spriaznenou dušou ani za svet. A tak si počas každej návštevy dávate záležať na tom, aby ste im to osladili. Kritizujete krajinu, mesto a najmä chod domácnosti, ktorý je úplne iný a samozrejme, že tisíckrát horší ako u vás doma. Mladí sa tak vašej návšteve tešia hneď dvakrát – keď prichádzate a ešte viac, keď odchádzate!

Rada znie: Nekazte si vzťahy, ktoré ste roky budovali. Doteraz ste všetok svoj čas venovali dieťaťu a zrazu vám ho zostáva príliš veľa. Využite to! Dobehnite zameškané a na návšteve u detí si budete lepšie vedieť vychutnať ich prítomnosť.

Kudlanka Zachrbtová

To je najhorší typ svokry, aký existuje. Pred svojím dieťaťom milá, usmievavá, obetavá žena, ktorá sa medzi štyrmi očami mení na príšeru. Nenápadné podpichnutia, či kritiky používa na to, aby partneri jej dieťaťa na ňu reagovali podráždene a ona potom mohla argumentovať, že hoci sa ide rozkrájať, nevesta, či zať ju aj tak neznáša. A ona sa pritom tak snaží (akurát, že len rozoštvať šťastnú dvojicu). Spoznávate sa v tom? Skúste si odpovedať na otázku, prečo to robíte…

Rada znie: Každá matka chce pre svoje dieťa to najlepšie. No od istého veku je najlepšie, nechať ho za seba rozhodovať samé. Vy ste mali dosť času ho to naučiť. Verte svojej výchove a akceptujte jeho rozhodnutia. To, že by ste si vy takého manžela alebo manželku nevybrali, neznamená, že vaše dieťa v takom vzťahu nie je šťastné.

Saxana Pohrebná

Pre ňu sa svadbou prosto existencia jej dieťaťa končí. Buď sa vyparí alebo ho pochová. Veď čo si zvolilo, to má. Ak už nechce byť viac doma, nech si ide! Nech si trávi čas s kým chce! A tak sa stáva, že miesto svadobnej fotky vašich mladých radšej steny ovešiate starými zažltnutými obrázkami, ako ste si svoje vytúžené dieťa pred 30timi rokmi priniesli prvý raz z pôrodnice. Keby vám tak vtedy niekto povedal, že raz vyrastie a bude chcieť zažiť to isté čo vy, možno by ste sa rozhodli inak…

Rada znie: Spomeňte si, aké to bolo, keď ste začínali novú etapu svojho života vy sama. Ten pocit samostatnosti, voľnosti… Prečo to upierate svojmu dieťaťu? Neodmietajte časový posun a snažte sa nájsť pozitíva na všetkom novom, čo vám život prináša. Ak vám chýba doma detský smiech, nahradia vám ho čoskoro vnúčatá, ale na to musíte akceptovať, že vaše dieťa chce mať vlastný život.

Kávičkárka Pohodlná

Len, aby ste náhodou mladým s niečím nepomohli. Čo na tom, že majú dvojičky a hypotéku, na ktorú jeden príjem nestačí. Veď nech sa naučia obracať, vy ste si už svoje v živote vytrpeli a teraz je čas na zaslúženú odmenu. Takže ak už návšteva u mladých, tak len preto, že vám viac chutí káva, ktorú vám uvarí niekto iný. Na vnúčatá sa stačí usmiať na fotkách, no v žiadnom prípade ich nevarujte! Nech si mladí poradia, aj vy ste si museli…

Rada znie: A pamätáte si ešte ako ste si vtedy priali mať niekoho, kto by vám čo i len na hodinku vzal uplakané dieťa von, aby ste si mohli v pokoji navariť či oprať? Prečo nechávate svoje deti rovnako trpieť? Teraz, keď by ste si mohli vychutnať detskú spoločnosť trošku inak  – pokojnejšie… Vyskúšajte si rolu babičky a možno budete prekvapená, ako sa vám zapáči.

Kyslíkovka Nadmerná

Sa preslávila aj reklamou na Granko, keď svojmu 40ročnému synovi priniesla teplé kakavko rovno do postele. Čo na tom, že už nejaký ten piatok sa vedľa neho zobúdza jeho manželka. Pre ňu zostane naveky malým bezbranným bábätkom. Jednoducho sú matky, ktoré budú mať potrebu svoje deti chrániť do nekonečna a ak bude treba, tak budú za ne aj dýchať. Nehovoriac o tom, že vždy budú vedieť čo je pre ne najlepšie, aj keby to mal byť absolútny opak toho, čo ich deti chcú.

Rada znie: Deťom stačí dať korene a krídla – to ostatné sa musia naučiť vybojovať si samé. Nemôžete im stále raziť cestičku. No môžete byť pre nich tým útočiskom, do ktorého si vždy prídu po radu, či zahojiť si rany po ťažkom boji so životom. Je to ťažké, ale každý pád je prípravou na ďalší výstup. Nechajte svoje deti, nech vám predvedú, že ste ich naučili byť samostatnými.

Kamarátka do voza i do koča

Je naozaj ojedinelý typ svokry. Tá totiž veľmi dobre pozná hranicu, za ktorú by nemala prechádzať. Dokáže rešpektovať názor svojich detí, hoci sama by sa rozhodla úplne inak. Dá sa na ňu spoľahnúť, že si nájde čas vždy, keď potrebujete jej radu, či pomoc. Nemá potrebu partnerov svojich detí kritizovať ani hodnotiť. Berie ich ako fakt, ktorý sa stal súčasťou jej života a snaží sa sústrediť iba na z toho plynúce pozitíva.

Rada znie: Nedajte sa pokaziť kamarátkami, ktoré patria k iným typom svokier! Ste dokonalou svokrou, ktorú by bolo treba naklonovať a rozdať aspoň po jednom kuse do každej rodiny.

Zdroj: photl.com, Pippa
Odporúčame