Milujete whisky? Takto sa degustuje na úrovni!

whisky

Whiskies of the WOrld

Whisky možno na Slovensku nepatrí medzi tie najpopulárnejšie nápoje, prečo však nedať alkoholu tvrdých chlapov a odvážnych žien šancu? Naučte sa, ako zistiť, ktorá chuť vám vyhovuje najviac!

Tak ako degustácia vína, má svoje pravidlá aj degustácia whiskey. Do ich tajov vás zasvätí Alexander Mikšovic, ktorý sa vo svete whiskey pohybuje už nejeden rok. Podľa neho sú pravidlá jednoduché:

1. Platí váš individuálny názor. Nenechajte sa zmiasť či ovplyvniť názormi okolia. Každému chutí niečo iné.

2. Whisky nie je víno, preto sa nedržte zubami nechtami pravidiel degustácie vína. Určite pred prvým skúmaním arómy nekrúžte pohárom, bola by príliš liehová.

3. Nikdy neochutnávajte len jednu vzorku – ochutnávajte a porovnávajte najmenej tri! Len vtedy získate prehľad o tom, čo je pre vás naozaj zaujímavé.

4. Degustácia nie je pitie! Chcete zistiť, ktoré chute vám najviac vyhovujú a nie sa opiť pod vznečenou zámienkou. Nápoj si vychutnávajte a snažte sa o ňom zistiť čo najviac.

5. Ochutnávanie závisí na vašej chuťovej pamäti. Popisujte svoje dojmy čo najjednoduchšími výrazmi, ktorým budú ostatní ľahko rozumieť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Päť korení pre zdravie: Majú miesto aj vo vašej kuchyni?


6. Najskôr ochutnajte whisky čistú, teda bez vody a, samozrejme, bez ľadu. Až potom ju môžete zriediť vodou, najlepšie v pomere 1:1 – alkohol ustúpi a whisky o sebe prezradí oveľa viac.

7. Neochutnávajte s plným žalúdkom!

8. Ochutnávajte radšej pri väčšom stole; prikryte ho bielym obrusom alebo aspoň bielymi podložkami.

9. Pred degustáciou odstráňte aromatické kvety a horiace sviečky.

10. Majte pri sebe chladenú (nie ľadovo studenú) čistú vodu a kocky chleba.

Zdroj: Whiskies of the WOrld, Whiskies Of The World, Dora, Whiskies Of The World
Odporúčame