Minerálka pre zdravie: Ktorá je pre vaše telo najlepšia?

Nalievanie vody

SITA

Z vody vraj ešte nikto nezhrdzavel. Nie je však voda ako voda. Tá z vodovodu je vraj kvôli čisteniu ochudobnená o minerálne látky, ktoré nášmu telu prospievajú. Naopak minerálky ich majú toľko, že nám môžu dobre padnúť najmä v strese, či po športe. Čo všetko teda v minerálke pijeme?

Sodík (Na) na nervy

Potrebujú ho najmä naše svaly a nervy. Okrem toho, že pomáha nervovým vzruchom premiestňovať sa v našom organizme, udržuje aj rovnováhu medzi zásadami a kyselinami v tele. Preto neutralizuje žalúdočné kyseliny. Je nápomocný pri liečbe močových kameňov a zápale močových ciest . No keďže ho prijímame dosť v syroch, či údeninách je vhodnejšie siahnuť po minerálke s jeho čo najnižším obsahom, najlepšie do 150 mg/l. Inak môže mať sa svedomí opuchy nôh, bolesti hlavy aj pocity únavy.

Draslík (K) na pokožku

Je dobré zamerať sa na pomer draslíka a sodíka, pretože spolu regulujú rovnováhu v organizme. Draslík  je veľmi dôležitý pri metabolizme sacharidov, odvodňuje, znižuje krvný tlak a obmedzuje nežiaduce účinky sodíka. Je výhodné, keď má minerálka aspoň dvojnásobný obsah draslíka ako sodíka. Najlepší  pomer je až 2 : 5. Ženy ocenia priaznivý vplyv tohto minerálu na pokožku. Jeho nedostatok môže mať na svedomí nepravidelnú srdcovú činnosť, či stúpajúci krvný tlak. No netreba to s ním ani preháňať, čo môže zase spôsobovať nízky tlak až slabosť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Šesť potravín pre vaše zdravie: S nimi budete fit celú zimu!


Vápnik (Ca) na svalovicu

Je potrebný pre naše kosti, zuby, svaly aj nervy. Práve tohto minerálu máme v tele najviac. Jeho nedostatok sa prejavuje kazivosťou zubov, mäknutím, či rednutím kostí a bolesťami svalov. Takže čím viac ho minerálka má, tým viac jej pite! Vápnik je dokonca ideálny na utíšenie svalovice, preto je dobré si minerálku s jeho vysokým podielom pripraviť do tašky s cvičením.

Horčík (Mg) proti skleróze

Potrebuje ho každá bunka v našom tele. Má v dnešnej dobe dôležitý antistresový vplyv  a podľa vedcov aj protisklerotický účinok. Podieľa sa na viac než tristo procesoch v organizme. Zabezpečuje pravidelný rytmus nášho srdca a pomáha našim kostiam zostať pevnými a svalom s nervami správne fungovať. Okrem toho, že si ho doprajeme v minerálke, mali by sme naň myslieť aj pri jedle – a teda pravidelne jesť aj listovú zeleninu a strukoviny.


Tiež by vás mohlo zaujať: Čas na čaj: Ktorý je pre vás ten pravý?


Oxid uhličitý na trávenie

Alebo bublinky, o ktoré môže ale nemusí byť minerálka dodatočne obohatená. Každopádne v množstve do  0,5 g/l má takáto minerálka príjemnú chuť, uľahčuje trávenie a podporuje vylučovanie žalúdočných štiav. Ak je ho viac ako 3 g/l môže nám privodiť pálenie záhy a búšenie srdca. Aj tu je preto vhodné držať sa pravidla, že zlatá stredná cesta je tá najlepšia.

Prezreli sme pre vás niekoľko vybraných minerálok:

  Sodík (Na) Draslík (K) Vápnik (Ca) Horčík (Mg)
mg/l
Fatra 560 15 41,7 48
Magnesia jemne perlivá 5,06 35 170
Mitická 20,6 1,9 246 79
Korytnica 4,9 5,1 657 151
Budiš 390 41 159 55,4
Kláštorná 64 14,5 292 72,5
Mattoni 70 17 74 22,3
Baldovská 87,5 20,4 380 74,9

 

Zdroj: SITA, sita, Pippa
Odporúčame