Muži po rozvode pozor: Dbajte na dostatok zeleniny a ovocia

Muž

thinkstockphotos.com

Okolie neraz po rozvode viac ľutuje ženy, ale zdá sa, že dôvod na obavy má aj silnejšie pohlavie. Podľa najnovších výskumov sa totiž muži po rozvode stravujú podstatne horšie, ako ženy, ktoré prekonajú toto náročné obdobie. Naopak, ich životospráva sa mení skôr k lepšiemu.

Či už ide o rozvod, odlúčenie alebo ovdovenie, koniec manželstva nie je pre nikoho bezbolestný. Predovšetkým pre ďalší život mužov, u ktorých nová životná situácia ovplyvňuje ich stravovacie návyky. V prípade mužov ide o drastické zhoršenie skladby jedálnička, zatiaľ čo u žien zrejme nová situácia stravovanie príliš neovplyvňuje. Ukazuje to okrem iného štúdia expertov z Centra pre výskum stravovania a aktivity pri Cambridgskej univerzite, ktorí skúmali, koľko ovocia a zeleniny zje 11 577 sledovaných osôb vo veku od 40 do 80 rokov.


Mohlo by vás zaujať: Rozvod na „staré“ kolená: Aké bývajú jeho príčiny a ako sa s ním vyrovnať?


Rozvedení muži jedia menej ovocia a zeleniny

Vedci vychádzali z predpokladu, že obmedzená konzumácia čerstvých potravín môže zvyšovať riziko kardiovaskulárnych chorôb a niektorých druhov rakoviny. Nezohľadňovali ale to, ako dlho manželstvo trvalo a ako bolo kvalitné, ani dôvody, ktoré viedli k jeho ukončeniu. Experti tak zistili, že pri dvoch klinických štúdiách vedených v rokoch 1993-1997 a v rokoch 1998-2002 obmedzili muži, ktorí už neboli ženatí, svoj denný prídel ovocia a zeleniny. Ich strava nebola už tak pestrá.

Ženy jedia rovnako, ale pijú menej alkoholu

Naopak ženy svoj potravinový režim zmenili menej výrazne, s výnimkou konzumácie alkoholických nápojov, ktorá sa citeľne znížila. Ženy vypili približne o jeden drink týždenne menej ako v čase manželstva. Muži konzumovali stále rovnaké množstvo alkoholu.


Mohlo by vás zaujať: Po rozvode naďalej v spoločnej domácnosti: Nový trend dnešnej doby?


Za stravovanie zodpovedajú ženy

,,U tejto generácie, ktorá sa narodila medzi dvadsiatymi a šesťdesiatymi rokmi, sú stravovacie návyky silne spojené s pohlavím v dôsledku toho, že to boli práve ženy, ktoré sa hlavne starali o domácnosť a prípravu pokrmov,“ vysvetlil autor štúdie Pablo Monsivais. ,,To môže čiastočne vysvetľovať dôvody, prečo ženy, ktoré zostali samé, zachovávajú svoje predošlé stravovacie návyky, na rozdiel od mužov, ktorí sa na príprave pokrmov v čase manželstva nepodieľali,“ dodal.


Máte vlastné skúsenosti s rozvodom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame