Zdravé žily až do konca života: Stavte na prevenciu a tieto jednoduché cviky!

Noha

kozzi.com

Problémy so žilami nie sú ničím nezvyčajným. Niekoho netrápia takmer vôbec, pre iného sú kŕče, tŕpnutie, bolesti či opuchy nôh až príliš častým javom. Či patríte k jedným alebo druhým, starostlivosť o žily určite nepodceňujte. Stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel a udržíte ich vo forme.

1. Stavte na zdravý životný štýl a športovanie

Pre zdravé žily sa odporúčajú športy, pri ktorých dochádza k rytmickému pohybu v členkovom kĺbe, v kombinácii so svalovou prácou lýtkových svalov (turistika, beh, plávanie, tanec, bicyklovanie a pod.). Vyvarujte sa všetkých športov, pri ktorých dochádza k nadmerným otrasom či rozširovaniu žíl a následnému spomaleniu žilového návratu (tenis, zjazdové lyžovanie, vzpieranie).

2. Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla

Horúce kúpele – vaňové a termálne, sauna, opaľovanie či horúce vosky, by mali byť v prípade problémov so žilami pre vás tabu.

3. Vyberte správne zloženie stravy

Strava by mala obsahovať veľa vlákniny a menej nasýtených tukov. Dbajte tiež na dostatočný príjem tekutín. Cieľom je predchádzať zápche a nadváhe, ktoré žilový systém zaťažujú.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


4. Nenoste tesné oblečenie

Tesné oblečenie totiž tlačí na žily a bráni žilovému návratu. Pri zmenách tlaku – napríklad počas cesty lietadlom nezabudnite na špeciálne kompresívne pančuchy či podkolienky.

5. Nenoste obuv s vysokými opätkami ani bez opätkov

Pre nohy je ideálna obuv s nízkymi 3 – 4 cm podpätkami, ktorá poskytuje dostatočný tlak k podpore žilového návratu.

6. Neriešte problém iba gélmi a mastičkami

Hneď ako zaznamenáte prvé príznaky ako bolesť nôh, opuchy, kŕče alebo sa vaše žily stanú viditeľné, vyhľadajte lekára. Dodržiavajte pravidelné preventívne prehliadky raz za dva roky.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás kŕčové žily? Takto sa ich zbavíte!


7. Cvičenie nohami

Pohybujte nohami vždy, keď je to možné. Ak vám povolanie neumožňuje intenzívne cvičenie, krúžte aspoň členkami. Dá sa to bez prerušenia činnosti aj pri práci s PC, za pokladňou, za pásom a pod. Dlhé sedenie a státie prerušte malými prestávkami.

Cviky


Snažíte sa preventívne predchádzať ochoreniu žíl? Ktoré účinné tipy by ste odporučili? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: kozzi.com, kozzi.com, Viola
Odporúčame