Vyvrátili sme najčastejšie mýty o zraku: Mnohé vás poriadne zarazia, stále im veríme!

bolesť očí pri počítači

Aké najčastejšie mýty o zraku nás mýlia? (Zdroj: GettyImages)

Čítanie v šere lampy výrazne poškodzuje zrak a ľudia s modrými očami sú náchylnejší na vybrané ochorenia. Ktoré teórie o zraku sú pravdivé a ktoré sa tak len tvária? Odborníci objasnili 14 najčastejších mýtov o našom zraku.

Mrkva zlepšuje zrak

Mrkva je bohatá na betakarotén, z ktorého v ľudskom tele vzniká vitamín A. Ten síce vyživuje sietnicu oka, s dioptrickými chybami však nemá žiadnu súvislosť a vôbec neplatí, že kto bude jesť veľa mrky, nebude musieť nosiť okuliare. To však neznamená, že by vo vašom jedálničku mala chýbať. Okrem podpory imunity chráni aj pred UV žiarením a predchádza predčasnému starnutiu kože, čo je v blížiacich sa letných dňoch zásadné. Avšak vitamín A, ktorý telo spotrebúva v relatívne malom množstve, nájdete okrem mrkvy aj v listovej a farebnej zelenine, v mliečnych výrobkoch, vaječných žĺtkoch (tie predchádzajú aj vzniku šedého zákalu) či tučných rybách.

Dobrá rada: Ak chcete z mrkvy vydolovať čo najviac vitamínov, radšej ju jemne sparte alebo uvarte – v tepelne upravenom stave sa z nej uvoľňuje najviac betakaroténu (až okolo 60 %), kým pri strúhaní 36 % a pri hryzení v surovom stave len 5 %. Vždy sa odporúča pridať aspoň lyžičku kvalitného oleja, vďaka ktorému sa karotén v tele lepšie využije.

Pozeranie do slnka zlepšuje zdravie a pocit pohody

Kým pobyt na slnku v primeranom čase má blahodarný vplyv na organizmus, pozeranie sa do slnka čo i len na krátky čas bez správnej ochrany očí má opačný účinok. Pohľad do slnka môže trvale poškodiť sietnicu a dokonca spôsobiť slepotu. Jediným bezpečným spôsobom, ako sa pozrieť priamo na slnko, sú solárne filtre na astronomické účely. Ak túžite sledovať zatmenie slnka, na bežné slnečné okuliare a domáce filtre radšej zabudnite.

Ak budete škúliť, zostanú vám oči do kríža navždy

Bežný žart, ktorým sa doberajú deti, nemá pravdivý základ. Očné svaly umožňujú hýbať očami do všetkých strán. Pohľad doľava alebo doprava či hore alebo dole ich neprinúti zostať v týchto pozíciách, rovnako ako tak nezostanú pri zameraní pohľadu na stred nosa. Škúlenie (odborne strabizmus) vzniká dôsledkom chorôb, neopraveného videnia alebo poškodenia svalov a nervov. Škúlenie postihuje už malé deti, a to i hneď po narodení, u novorodencov však nemusí byť trvalé. V detskom veku sú možnosti nápravy lepšie a majú dobré vyhliadky, bez odbornej pomoci to však nezvládnete.

Farboslepí ľudia vidia čierno-bielo

Väčšina ľudí postihnutá farbosleposťou (odborne daltonizmus) vidí čiastočnú farbu. Najťažšia forma farebnej slepoty, pri ktorej pacient vidí všetko len v odtieňoch šedej, je neobvyklá. Väčšina farboslepých ľudí má ťažkosti najmä s rozlišovaním medzi zelenou a červenou farbou.

Sedenie veľmi blízko televízora môže poškodiť oči

Keď sedíte veľmi blízko pri obrazovke, namáhate si oči, čo môže vyústiť do bolesti hlavy, nepoškodí to však samotný zrak. Sedenie blízko televízora však môže byť signálom, že človek je krátkozraký a potrebuje okuliare. Neplatí to vždy pri malých deťoch, ktoré majú vo všeobecnosti zvýšenú schopnosť sústrediť sa na blízke predmety, preto táto blízkosť môže byť pomôckou pri vytesnení vonkajších javov. Zbystrite však, ak majú problémy vidieť vzdialené predmety aj v inom prostredí.

Tehotenstvo zhoršuje zrakové chyby

Niektorým krátkozrakým tehotným ženám a mamičkám sa môže očná chyba zhoršiť. Podľa testov sa tak však deje len u 20 % pacientiek, a to najmä v priebehu tehotenstva a počas dojčenia.

Zrak si môžete vylepšiť pomocou očnej gymnastiky

Očné cviky žiaľ nezlepšia ani nezachránia váš zrak, existuje len malá šanca, že znížia potrebu nosenia okuliarov. Zrak je závislý od mnohých faktorov, pričom žiaden sa nedá výrazne zmeniť pomocou očných cvičení. Očná joga však môže byť užitočná pri nedostatočnosti konvergencie – stavu, keď oči nespolupracujú pri zameraní na blízky objekt, čo potom sťažuje čítanie.

Dvaja hnedookí rodičia nemôžu mať modrooké dieťa

Pravdou je, že farba očí dieťaťa sa nedá predpovedať z farby očí rodičov. Súčasný výskum naznačuje, že za farbu očí môže byť zodpovedných až 16 rôznych génov, čo vysvetľuje, prečo môžu mať dvaja rodičia s rovnakou farbou očí deti s úplne inou farbou dúhoviek. Oči novorodencov sa často javia ako modré, melanín sa v nich však ešte len vyvíja a pokračuje to tak nasledujúcich dvanásť mesiacov. Keď sa v dúhovke nahromadí viac melanínu, farba očí má tendenciu zmeniť sa a stmavnúť.

Čítanie v šere je pre oči škodlivé

Nie je to síce pravda, čítanie pri slabom osvetlení sa však neodporúča. Dobré osvetlenie totiž uľahčuje viditeľnosť a zabraňuje rýchlejšej únave očí.

Sedenie pred obrazovkou počítača poškodzuje zrak

Pohľad na obrazovku počítača oči nepoškodí, no ak to robíme bez prerušenia, môže prispieť k námahe a únave očí, ako aj k syndrómu suchého oka. Nezabudnite si preto minimálne každých 20 minút odpočinúť pohľadom nahor alebo cez celú miestnosť. Pravidelne žmurkajte, aby ste mali oči dobre zvlhčené a ak je to potrebné, použite očné kvapky.

Hnedé oči sú menej náchylné na ochorenia

Niektoré zrakové ochorenia sa vyskytujú štatisticky častejšie u ľudí so svetlejšími očami – napríklad vekom podmienená makulárna degenerácia (chronické ochorenie žltej škvrny, ktorá môže vyústiť do straty centrálneho videnia). Súvisí to s pigmentovým epitelom, ktorý sa nachádza v oku a zabezpečuje správnu výživu i metabolizmus oka. Vo svetlých dúhovkách je ho menej.

Nosenie okuliarov a kontaktných šošoviek oslabuje zrak

Používanie okuliarov váš zrak nezhorší. Ak potrebujete okuliare na diaľku alebo na čítanie, je dôležité ich používať, aby ste zabránili namáhaniu očí a videli čo najlepšie.

Nosenie nesprávnych okuliarov poškodí zrak

Nosenie okuliarov s nesprávnymi dioptriami oči nepoškodí, ale môže ich namáhať a spôsobovať bolesť hlavy či rozmazané videnie. Po zložení okuliarov by problémy mali zmiznúť.

Oči je možné transplantovať

V súčasnosti nie je možné transplantovať celé oko, keďže ide o zložitý orgán spojený s mozgom optickým nervom. Optický nerv tvorí viac ako milión drobných nervových vlákien. Akonáhle sú prerezané, nemôžu byť znovu spojené. Oční lekári však dokážu transplantovať očnú rohovku.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: plniealnu.sk
Odporúčame