Na jeseň si vaša tvár pýta viac: Postarajte sa, aby žiarila krásou

Žena

thinkstockphotos.com

Pre každé ročné obdobie je typické niečo iné. Zatiaľ čo na jar nám tvár pošteklí slnečnými lúčmi len veľmi jemne, v letných horúčavách sa poriadne zapotí. Na jeseň sa tvár často musí vyrovnať so studeným vetrom a zima dokáže aj otužilcovi zamraziť nos. Práve preto je dôležité, aby sme pokožke na tvári, ale aj na zvyšku tela, dopriali primeranú starostlivosť.

Hydratácia je základ

Pokožka celého tela, no najmä tváre, potrebuje po lete dostatočnú hydratáciu. Opaľovacie krémy preto vymeňte za kvalitné hydratačné, ktoré pleti dodajú stratenú vlhkosť a pružnosť. Vhodné sú krémy s obsahom prírodných olejov (mandľový, avokádový, aloe vera…), vitamínov (C a E najlepšie zadržiavajú vlhkosť) a minerálov. Krémy na vodnej báze by mohli v chladnom počasí zamŕzať a namáhať pleť. Nemali by obsahovať ani parfumové látky. Vitamíny a minerály nedopĺňajte len pomocou krémov. Jeseň ponúka množstvo čerstvého ovocia a zeleniny na zjedenie.


Mohlo by vás zaujať: Pre krásne a zdravé telo: Využite kokosový olej naplno


Čo na suchú pleť?

Veľmi suchej a precitlivenej pokožke prospieva bambucké maslo, či už ako súčasť krému alebo v čistej prírodnej forme.Na suchú pokožku sú dobré aj krémy s mastnou konzistenciou a vitamínmi A a C.

Raz alebo dvakrát týždenne svojej tvári doprajte aj hydratačnú masku. Nezáleží na tom, či si ju vyrobíte z domácich surovín alebo kúpite hotovú v drogérii. Skúsiť môžete napríklad tieto tipy na domáce hydratačné masky:

  • Hydratačná jesenná maska: Nastrúhajte jablko, naneste na pleť a nechajte pôsobiť 30 minút. Potom opláchnite.
  • Uhorkovo-tvarohová maska: Šalátovú uhorku nastrúhajte asi tak do dvoch polievkových lyžíc a pridajte lyžicu tvarohu. Túto osviežujúcu hydratačnú masku zmyte vlažnou vodou po 15 minútach pôsobenia.
  • Uhorkovo-smotanová maska: Šalátovú uhorku nastrúhajte a pridajte lyžicu kyslej smotany. Necháme pôsobiť aspoň 15 minút, potom opláchneme vlažnou vodou.
  • Banánová maska: Stačí roztlačiť jeden zrelý banán a pridať niekoľko kvapiek mandľového oleja. Naneste na tvár a po 20-tich minútach opláchnite.

Ak ju ale budete kupovať, uprednostnite prípravok s kyselinou hyaluronovou. Na telo sú vhodné prípravky s glycerínom. Nezabúdajte ani na pery, ktoré by mohli pre nedostatok vody a vplyvom chladného počasia popraskať.


Mohlo by vás zaujať: Domáce masky pre každý typ vlasov: Nájdite medzi nimi vhodnú práve pre vás


Aspoň jemný UV faktor

Hoci máte pocit, že v jeseni slnko nesvieti tak intenzívne, aby vám jeho lúče mohli ublížiť, odborníci odporúčajú aj v tomto období používať krémy s ochranným faktorom. Samozrejme, nemusí byť taký vysoký ako v lete, no zvoľte aspoň ochranný faktor 10 SPF. Výhodou je, že takúto ochranu obsahujú aj niektoré hydratačné krémy či dekoratívna kozmetika.

Doprajte si píling, no pozor na jeho intenzitu

Odumreté kožné bunky by sme v priebehu celého roka mali pravidelne odstraňovať pílingom. Vďaka tomuto procesu môže naša pleť lepšie dýchať a vyzerá mladšie. V jeseni by mal byť píling len jemný, s drobnými zrniečkami, prípadne stačí pílingový krém. Stačí ho aplikovať raz do týždňa a iba na pár minút. Pričasté obrusovanie pokožky by ju mohlo nadmerne vysúšať. Po pílingu je opäť potrebné naniesť výživnú alebo hydratačnú pleťovú masku (takto očistená pleť z nej lepšie vstrebe dôležité látky).


Mohlo by vás zaujať: Suché pery, pokožka či lupiny: Skúste domáce recepty, ktoré vás „vyhladia“!


Zabudnite na tonizačnú vodu aj „vytláčanie“ nedokonalostí

Tonizačná voda sa používa na osvieženie pokožky po aplikácii pleťového mlieka a zbaví ju od posledných nečistôt. V jeseni môžete tento krok v starostlivosti o tvár vynechať, keďže zvykne suchú pokožku ešte viac vysušiť. Príliš suchá pokožka má potom tendenciu vylučovať viac oleja, aby sa ochránila pred nepriaznivými vplyvmi, preto sa môže nadmerne mastiť.

Ak po horúcom lete vaša tvár zmastnie a objavia sa na nej vyrážky a čierne bodky, rozhodne ich nevytláčajte. Dlhodobé vytláčanie nedokonalostí pleti môže spôsobiť praskanie pokožky a vytvoriť červené žilky.

Mejkap v lete nie, v jeseni áno!

Zatiaľ čo v lete by sa mejkap nemal používať, aby mohla pleť na tvári dýchať, v jeseni je to inak. Pred jeho nanesením je dobré natrieť tvár jemným denným krémom. Ak nemáte žiadny po ruke, v tomto prípade si ešte vystačíte aj s mejkapom, no ak používate púder, ten si v žiadnom prípade nenanášajte na tvár bez krémového podkladu. Svoju pokožku by ste tým zbytočne zaťažili.


Čo v boji so suchou pleťou najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame