Otrava ťažkými kovmi: Môže ohroziť aj vás?

Intoxikácia prostredia

sxc.hu

V súčasnom svete sa stretávame s čoraz väčšou nečistotou vonkajšieho prostredia. To obsahuje okrem iného aj ťažké kovy, ktoré sa rozličnými cestami dostávajú do nášho organizmu. A jeho vnútrom nielen prechádzajú, ale sa v ňom aj usadzujú. Ako sa prejavuje takáto intoxikácia?

Aké ťažké kovy sa v našom tele môžu nachádzať?

V ľudskom organizme sa niektoré druhy kovov prirodzene vyskytujú v určitých malých množstvách a sú pre telo potrebné. „Je všeobecne známe, že niektoré kovy sú fyziologickou súčasťou ľudského organizmu. Nazývajú sa stopové prvky a bez nich by ľudský organizmus ani nemohol existovať. Sú to najmä železo, meď, zinok, mangán, kobalt, molybdén, selén, chróm a cín. V priemyselnej toxikológii sú to prevažne železo, meď zinok, chróm, hliník, antimón, ortuť, arzén, kadmium, olovo, či vanád,“ vysvetľuje primár oddelenia klinického pracovného lekárstva a klinickej toxikológie z Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, MUDr. Róbert Vilček.

Do tela sa môžu dostať viacerými spôsobmi

Na to, aby sa do nášho tela nejaký ťažký kov dostal, musíme s ním najprv prísť do kontaktu. A ten nie je v dnešnom znečistenom prostredí nijakým problémom. Cesty vstupu ťažkých kovov do ľudského organizmu sú rôzne. Najčastejšie sa doň dostanú najmä dýchacími cestami, vdýchnutím vo forme častíc obsahujúcich ťažké kovy alebo inhalovaním vo forme plynov a pár. Tak isto môže byť vstupnou bránou aj tráviaci trakt a to priamo požitím alebo v potravinách a nápojoch. Intoxikácia je možná aj kožou. Nepoškodená koža zabráni vstrebaniu toxických látok, ktoré sú rozpustné vo vode. Je to dané funkciou kože odpudzovať vodu. Poškodená koža však stráca túto vlastnosť. Toxické látky tak môžu do organizmu prestúpiť aj kožou. U tehotných žien je možnosť prestupu aj placentou,“ dodáva klinický toxikológ MUDr. Róbert Vilček.


Mohlo by vás zaujímať: Starajte sa o svoje obličky: Túto čističku organizmu budete potrebovať až do smrti


Kde sa môžu usadzovať?

Ťažké kovy našim telom nielenže prechádzajú, ale dokonca sa v ňom aj usadzujú. Doplatiť na to môžu viaceré orgány ľudského tela. „Veľmi ťažko sa dá konkrétne odpovedať, pretože každý z uvedených prvkov má svoje špecifické účinky. Vo všeobecnosti ide však o poškodenie viacerých orgánov v ľudskom tele. Najčastejšie ide o nervovú sústavu, pľúca, obličky a pečeň. Ale postihnutá môže byť aj krvotvorba, koža, u tehotných žien je riziko poškodenia plodu a niektoré z prvkov môžu spôsobiť aj rakovinu,“ hovorí špecialista na otravy ťažkými kovmi, primár toxikologického oddelenia, MUDr. Vilček.

Na čo si dať pozor?

V prvom rade by ste sa nemali vystavovať kontaktu s potenciálnymi zdrojmi týchto toxínov a mali myslieť na svoje zdravie aj pri bežných činnostiach v práci a domácnosti. „V prvom rade je dôležitá prevencia, v pracovnom procese adekvátne používanie ochranných osobných pracovných pomôcok, zmeny technológií v priemysle, minimalizovať únik kovov do ovzdušia, zmena výrobných procesov – nepoužívať ťažké kovy vo výrobe. V rámci bežného obyvateľstva odporúčam vyhýbať sa používaniu materiálov s obsahom ťažkých kovov, chrániť si pokožku, dýchacie cesty, vyhýbať sa oblastiam s koncentrovanou priemyselnou výrobou, sledovať zloženie potravín ako aj tovaru, s ktorým bežný človek prichádza do styku,“ vysvetľuje toxikológ MUDr. Róbert Vilček.


Mohlo by vás zaujímať: Očistite šetrne svoje telo: Domácu detoxikáciu zvládnete aj vy!


Aké sú príznaky otravy?

  • bolesti hlavy
  • poruchy koncentrácie, schopnosti myslieť a sústrediť sa
  • únava
  • bolesti svalov
  • trasenie
  • tráviace problémy, hnačky
  • mdloby
  • chudokrvnosť
  • poruchy koordinácie

V bežnom živote je riziko nízke

Je možné otráviť sa pri používaní bežných chemikálií v domácnosti, či na verejných priestranstvách? MUDr. Vilček upokojuje s tým, že riziko je nízke: „Nebezpečenstvo v bežnom živote, je dá sa povedať, vzácne. Na Slovensku je pomerne vysoká miera bezpečnosti potravín. Pri dodržiavaní zásad bezpečnosti pri používaní napr. chemikálií v domácnosti podľa návodu je tak isto zaručená vysoká bezpečnosť. Ojedinelé sú náhodné otravy napr. po vypití resp. požití niektorých prípravkov bežne používaných v domácnostiach. Ťažké kovy sa pomaly pri malých dávkach usadzujú v tele, ich nebezpečenstvo je hlavne v dlhom čase do prejavu poškodenia organizmu,“ vysvetľuje odborník na klinickú toxikológiu.


Mohlo by vás zaujímať: Ryby zo znečistených vôd: Na čo si dať pri kúpe pozor?


Liečba je u každého iná

Každá otrava je iná, rovnako tak je aj ku liečbe každého postihnutého človeka pristupované individuálne. „Opäť zdôrazňujem, že najhlavnejšia je prevencia, ochrana organizmu pred vniknutím ťažkých kovov do tela. Liečba je potom už zložitejšia, základom je eliminácia kovov z organizmu. Na to sa používajú špeciálne prípravky a liečba sa robí na špecializovaných pracoviskách klinického pracovného lekárstva a klinickej toxikológie. Samozrejme liečba je vždy komplexná s prihliadnutím na celý ľudský organizmus. Doba liečby je individuálna, pričom je rozdiel medzi akútnou otravou a chronickou otravou,“ zdôrazňuje primár toxikologického oddelenia MUDr. Róbert Vilček.


Mali ste už vy alebo vaši blízki vážnejšie problémy spôsobené zvýšenou koncentráciou ťažkých kovov v organizme? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame