Na vankúši záleží: Vyberte si správne a spite ako v bavlnke

Vankúše

isifa

Možno ste si to doteraz neuvedomili, ale vankúš je pre kvalitný a zdravý spánok minimálne rovnako dôležitý ako matrac. Ak jeho výber podceníte, môžete si to odniesť bolesťami krku, hlavy, chrbtice, chrápaním, či nepokojným spánkom. Poradíme vám, podľa čoho sa rozhodnúť, ktorý vankúš je pre vás najvhodnejší.

Ktorý je ten pravý?

Hlavným znakom správne zvoleného vankúša je, že vám poskytuje kvalitný spánok, po ktorom sa necítite dolámaní, ale oddýchnutí a svieži. Aby ste taký vankúš našli, mali by ste zvážiť najmä polohu v akej najčastejšie spíte, ako aj vaše prípadné zdravotné problémy a tomu prispôsobiť výber tvaru, výplne, výšky či pevnosti vankúša. Zabudnite na to, aký vankúš má vaša kolegyňa a rozhodne vankúš nevyberajte v oddelení bytových doplnkov. Pekné vankúšiky v dekoračných obliečkach sa budú skvele vynímať v obývačke, no v posteli nemajú čo hľadať – ich výplne totiž nemajú vlastnosti, ktoré potrebujete pre dobrý spánok.

V akej polohe spíte?

Pri výbere vankúša by ste mali brať do úvahy aj vašu najčastejšiu spánkovú polohu. Ak spávate na boku, potrebujete vyšší pevný anatomicky tvarovaný vankúš, ktorý bude oporou krčnej chrbtici a pleciam a zabráni nakláňaniu hlavy dozadu a do bokov. Tento typ vankúša je vhodný aj pri spánku na chrbte, pri ktorom však môžete siahnuť aj po stredne tvrdom vankúši. Mäkký nízky vankúš si vyberte ak spávate na bruchu. Vankúš by sa mal prispôsobiť vašej hmotnosti, takže  skôr ako anatomický zvoľte plochý vankúš plnený mikrovláknom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Ťažké rána sedmospáčov: Naučte sa vstávať s ľahkosťou


Klasika verzus anatomický

Hoci sú v ponuke vankúše rôznych tvarov, najobľúbenejšia je stále klasika – vankúš obdĺžnikového tvaru, najčastejšie plnený mikrovlánkom. Pre ľudí, ktorí už majú s chrbticou problémy alebo im chcú predchádzať, sa odporúča anatomicky tvarovaný vankúš (od cca 10 eur). Tieto majú najčastejšie tvar dvojitej vlnovky a sú tvarované tak, aby krčnej chrbtici, ramenám a hlave poskytovali čo najlepšiu oporu a udržiavali ich v optimálnej polohe. Z tohto dôvodu sa vyrábajú z tvrdších materiálov, ktoré lepšie držia tvar.

Perie sa už nenosí

Kedysi obľúbené perie je v stále väčšej miere nahrádzané modernými materiálmi, ktoré sa ľahšie udržiavajú a sú vhodné aj pre alergikov. Rozdiely medzi nimi sú najmä v pevnosti, tepelnoizolačných vlastnostiach a pochopiteľne – v cene. Asi najčastejšie používaným materiálom je polyesterové mikrovlákno, ktoré je vďaka svojim vlastnostiam obľúbené u milovníkov klasiky, ktorým vyhovovali perové vankúše. Mikrovlákno oceníte aj keď spávate na bruchu alebo chcete mäkký vankúš. Je totiž ľahké, vzdušné, dobre drží teplo a v porovnaní s pérovými vankúšmi má tú výhodu, že sa v ňom nedržia roztoče a možno ho prať. Do anatomicky tvarovaných vankúšov sa ako výplň najčastejšie využívajú rôzne peny, či už z prírodných alebo syntetických materiálov. Tie majú vo všebecnosti vyššiu pevnosť a preto sú vhodné pre ľudí, ktorí spávajú na chrbte a boku alebo mávajú bolesti chrbta a potrebujú na noc lepšiu oporu krku.

Ak chcete hlavu skladať na niečo špeciálne, poobzerajte sa po vankúšoch z materiálu, ktorý vyvinuli vedci z NASA – po inteligentnej (alebo aj pamäťovej, či lenivej) pene. Tento materiál je mimoriadny tým, že sa rýchlo prispôsobí teplote a tvaru tela a poskytuje tak skutočne optimálnu podporu vašej hlave a krčnej chrbtici. Vyšší komfort sa však prejaví aj v podobe ceny, ktorá je niekoľko krát vyššia ako pri menej “inteligetných” vankúšoch (cca od 25 eur).


Tiež by vás mohlo zaujať: Recepty na dobrú noc: Zaspávajte bez problémov!


Otestujte si svoj vankúš: Je zrelý do koša?

Ak máte doma polyesterový vankúš, môžete si ho jednoducho otestovať tak, že ho preložíte na polovicu a položíte naň topánku. Ak ostane v tejto polohe a nevystrelí topánku preč, mali by ste ho vymeniť. Ak máte perový vankúš, tiež ho zložte na polovicu a vytlačte z neho čo najviac vzduchu. Ak sa následne dokáže sám vystrieť, je pravdepodobne ešte v poriadku. Ak nie, vymeňte ho.

Zdroj: isifa, isifa, Viktória
Odporúčame