Nedostatok tohto vitamínu môže spôsobiť odbúravanie kostnej hmoty: Bez neho telo nedokáže vápnik efektívne vstrebať

žena si drží bolestivú ruku

Osteoporóze sa dá predísť správnou životosprávou (Zdroj: Freepik/stefamerpik)

Za odbúravaním kostnej hmoty nemusí byť len nedostatočný príjem vápnika, ale aj vitamínu D. Poukázal na to odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva SR. Vápnik a vitamín D sú totiž spoločne zodpovedné za pevné a zdravé kosti. Upozorňuje preto, aby ľudia dbali na ich dostatočný prísun.

Dospelí by podľa odborníkov mali denne prijať 1000 až 1200 miligramov vápnika. „Vhodne zostaveným jedálničkom spravidla dokážete svojmu telu zabezpečiť dostatočný prísun vápnika. Potraviny bohaté na vápnik sú mlieko a mliečne výrobky, ryby, mak, orechy, sója, niektoré minerálne vody a dostatok zeleniny a ovocia,“ priblížili.

V prípade vitamínu D sa odporúčaná denná dávka u dospelých pohybuje od 800 až 1000 IU. „Vitamín D je potrebný na efektívne vstrebávanie a využitie vápnika v tele, a tým na správnu stavbu kostí. Bez neho sa kosti oslabujú aj napriek dostatočnému príjmu samotného vápnika,“ ozrejmili. Zdrojom vitamínu D je napríklad trávenie primeraného času na slnku či konzumácia rýb.

Podľa odboru by sa na podporu zdravia kostí malo dbať už v ranom detstve. „Čím viac kostnej hmoty nadobudne človek pred dosiahnutím veku 30 rokov, tým nižšia je pravdepodobnosť že bude s pribúdajúcimi rokmi čeliť osteoporóze a jej následkom,“ vysvetlil.

Vhodnou prevenciou je okrem iného aj fyzická aktivita, ktorá je primeraná veku či zdravotnému stavu. „Najlepšie sú chôdza, ktorá zvyšuje hustotu kostí, a plávanie, pretože zvyšuje svalovú hmotu a zlepšuje svalovú koordináciu, čím sa znižuje riziko pádov a úrazov,“ doplnil.

Odborníci zároveň radia obmedziť pitie kávy a alkoholu a nekonzumovať nadmerné množstvo mäsa, soli a cukrov. „Udržiavajte si optimálnu telesnú hmotnosť. Nízka telesná hmotnosť, respektíve podvýživa (BMI < 18,5), je rizikovým faktorom pre vznik osteoporózy,“ dodali.


Dávate si pozor na dostatočný príjem vitamínu D aj vápnika?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame