Myóm na maternici: O aké ochorenie ide a na čo všetko sa musíte pripraviť?

Doktorka

thinkstockphotos.com

Asi 65% žien vo veku 40-50 rokov má na maternici myóm. Keďže ide o najčastejší gynekologický problém, lekári si s ním dokážu poradiť a vy sa nemusíte zbytočne obávať. Samozrejme treba tento problém riešiť čím skôr a hlavne nezanedbávať pravidelné kontroly.

Čo je myóm a prečo vzniká?

Myóm je nezhubný nádor v maternici, ktorý vyrastá zo svaloviny. Vzniká vtedy, keď je väzivovo-svalová zložka v stene maternice premnožená. Myómy vznikajú a rastú v závislosti od hladiny hormónov. V tkanive myómu sa totiž nachádzajú receptory estrogénne a gestagénne. Práve kvôli vplyvu hormónov sa myómy obvykle nevyskytujú v detstve a po prechode. Najrizikovejší je vek od 35 do 55 rokov. Rizikovou skupinou sú aj ženy s nadváhou a vysokým krvným tlakom, ale aj fajčiarky.

Aké sú príznaky myómu?

Myómy môžu mať rôzne príznaky alebo sa nemusia prejavovať vôbec. Akými príznakmi sa prejavia zväčša závisí od veľkosti a polohy myómu. Najistejšie sú pravidelné preventívne prehliadky. Tam sa vďaka ultrazvukovému vyšetreniu ukáže prítomnosť aj malých myómov, ktoré nemusia spôsobovať vôbec žiadne ťažkosti. Inak platí, že čím je myóm väčší, tým viac problémov spôsobuje.


Mohlo by vás zaujať: Myómy sú súčasťou života mnohých žien: Čo o nich potrebujete vedieť?


Najčastejšími príznakmi myómu sú:

  • zmeny v menštruačnom cykle – silnejšie alebo dlhšie krvácanie, anémia
  • bolestivá menštruácia
  • krvácanie aj mimo cyklu
  • opuch a bolesť v oblasti podbruška
  • tlak a bolesť v panvovej oblasti, pocit ťažoby
  • problémy pri močení, alebo častejšia potreba
  • zápcha, plynatosť
  • bolesť pri pohlavnom styku
  • opuch a bolesť nôh

V prípade, že trpíte niektorými so symptómov, mali by ste čo najskôr navštíviť gynekológa.  Že môže ísť o gynekologický problém si zrejme uvedomíte až pri bolestivej alebo nepravidelnej menštruácií. Podceňovať však netreba ani ostatné spomenuté príznaky.

O maternicu prísť nemusíte

Aj keď v minulosti sa často pristupovalo k chirurgickému zákroku a odstráneniu maternice, dnes existuje možnosť menej radikálneho riešenia. V prípade mladých žien a žien, ktoré chcú mať v budúcnosti deti sa odstraňujú len myómy, samozrejme ak je to možné. Môže sa stať, že veľkosť či umiestnenie myómov bude problematické a maternicu sa zachrániť nepodarí. Liečba môže byť chirurgická, medikamentózna alebo rádiologická.

V prípade, že maternica ostane zachovaná a odstráni sa len myóm existuje riziko, že sa v budúcnosti objaví znova. Ak sa aj myómy objavia, je možné, že ďalšia operácia už nebude nutná. Medicína prichádza so stále novšími a nemej invazívnymi metódami. K nim patrí aj hormonálna liečba a sklerotizácia ciev, ktoré sú zodpovedné za vyživovanie myómov. Je teda možné,  že sa vplyvom liečby myóm zmenší. Každá pacientka si ale pochopiteľne vyžaduje individuálny prístup a liečba musí byť komplexná. Menšie myómy, ktoré žene nespôsobujú problémy sa len sledujú 1-2 krát ročne počas prehliadky.


Mohlo by vás zaujať: Sex po odstránení maternice či vaječníkov: Na čo všetko sa treba pripraviť?


Nemusíte sa vyhýbať ani pohlavnému styku

Ja pravda, že myómy spôsobujú deformáciu maternice a u malého percenta žien môžu spôsobovať bolesť pri pohlavnom styku. Obvykle ale nie sú komplikáciou pri sexuálnom živote. Veľa záleží od umiestnenia a veľkosti myómu. Bolesť môžu spôsobovať hlavne tie, ktoré sa nachádzajú v krčku maternice.

Často sa však stáva, že bolesť je len psychosomatickým problémom. Pri vyšetrení vám našli myóm, ktorý je sledovaný a neodstránil sa? Samozrejme, že to nie je nič príjemné, ale určite sa kvôli tomu netreba vyhýbať pohlavnému styku. Ak sa bolesť začala objavovať až potom, ako vám myóm diagnostikovali je možné, že ste si ju len vsugerovali. Myóm môže byť sledovaný niekoľko mesiacov alebo aj rokov a vyhýbať sa počas celého obdobia nežnostiam s partnerom určite neprospeje vám ani vášmu vzťahu.


Máte skúsenosti s myómom v maternici? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame