Vynález, ktorý by nás mohol zbaviť okuliarov? Vedci sa ich snažia zbaviť pomocou kvapiek do očí

kvapky do očí

Okuliare by čoskoro mohli nahradiť kvapky do očí (Zdroj: Freepik/freepik)

Keď ľudia dosiahnu 40 a viac rokov, ich videnie na blízko sa začína zhoršovať. Pre mnohých ľudí je zväčšenie veľkosti písma na telefóne alebo maximálne zvýšenie jasu na počítači jediným spôsobom, ako si prečítať nejaký text. Tento stav je známy ako presbyopia a postihuje viac ako miliardu ľudí na celom svete. Koncom roka 2021 americký Úrad pre potraviny a liečivá schválil nový liek v podobe očných kvapiek na liečbu presbyopie.

Ako funguje zrak?

Prvá vec, ktorú svetlo zasiahne, je rohovka, číra vonkajšia vrstva oka, ktorá spočiatku ohýba svetlo. Potom svetlo prechádza cez dúhovku a zrenicu, ktorá sa môže zmenšiť alebo zväčšiť, aby prepustila viac alebo menej svetla do vnútra oka. Potom prechádza cez šošovku, ktorá ďalej ohýba svetlo a presne ho zaostruje na stred sietnice.

Nakoniec sa svetelný signál prenesie do optického nervu v zadnej časti oka, aby ho mozog interpretoval ako obraz. Ak chcete vytvoriť jasný obraz, vaše oči sa musia prispôsobiť vzdialenosti objektu. Vaše oči urobia tri hlavné kroky, aby sa zamerali na objekty blízko vašej tváre – smerujú na objekt, na ktorý sa chcete pozerať, šošovky zmenia tvar a zreničky sa zúžia.

Kvapky môžu pomôcť

Menšie zreničky znamenajú, že do oka sa dostane menej svetla. Aj keď to nie je problém počas dňa, keď je veľa slnka, môže to spôsobiť problémy s videním pri slabom osvetlení. Okrem týchto nevýhod sú najčastejšími vedľajšími účinkami kvapiek bolesť hlavy a červené oči.

Pamätajte, že pri zaostrovaní na blízke predmety oko robí dve hlavné veci: šošovka mení tvar a zrenička sa zmenšuje. Keďže presbyopia obmedzuje schopnosť šošovky meniť tvar, nové očné kvapky tento stav kompenzujú zmenšením zrenice. Zúženie zrenice znižuje množstvo rozptylu svetla. Vďaka tomu sa svetlo vstupujúce do oka lepšie sústreďuje na sietnicu, čím sa vytvára širší rozsah vzdialeností, kde sú objekty zaostrené, a ľudia tak môžu jasne vidieť blízke aj vzdialené objekty.



Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame