Katarakta: Operáciu šedého zákalu odkladať rozhodne neodporúčame

Vyšetrenie očí

Človek po štyridsiatke by mal k očnému zájsť minimálne raz za dva roky, po šesťdesiatke ešte častejšie. (Zdroj: Klinika Veni Vidi)

Rešpekt a možno aj obavu či strach z operačných zákrokov majú tak deti, ako aj dospelí a tieto obavy sa ešte znásobujú v seniorskom veku. Je to prirodzené a inak tomu nie je ani v prípade operácie katarakty – šedého zákalu. Faktom však je, že obavy sú úplne zbytočné. Ide totiž o jednu z najbezpečnejších operácii vôbec.

Šedý či sivý zákal patrí vo svete medzi najčastejšie príčiny slepoty. V rozvinutých krajinách je však jeho odstránenie rutinnou operáciou. Pacient má na výber viacero metód operácie a niektoré sú plne hradené zdravotnou poisťovňou.

V dnešnom článku sa dozviete:

  • prečo sú pravidelné očné prehliadky zvyšujúcim sa vekom nevyhnutnosťou
  • či je možné eliminovať vznik šedého zákalu
  • prečo neodkladať operáciu sivého zákalu

Preventívne očné prehliadky môžu odstrániť problém v zárodku

Katarakta berie zrak postupne. U niekoho sa môže vyvíjať roky, u iného sa stav radikálne zhorší behom pár mesiacov. Faktom je, že katarakta patrí medzi vekom podmienené ochorenia, ktorých vznik vieme priamo ovplyvniť len minimálne. Vekom sa v šošovke ukladajú minerály následkom straty pružnosti a schopnosti metabolizmu šošovky, čoho výsledkom je práve tvorba šedého zákalu.

Až u 9 z 10 pacientov vplýva na vznik šedého zákalu práve vek, medzi ostatné rizikové faktory patria napríklad zápaly a zranenia oka, dlhodobé pôsobenie ultrafialového a infračerveného svetla, trávenie času v zadymených priestoroch či užívanie vybraných liekov. Sivý zákal vzniká tiež ako pridružené ochorenie pri celkových ochoreniach, akými sú napríklad cukrovka, autoimunitné či nádorové ochorenia.

To čo platí pre všetky iné orgány, platí aj pre oči. S pribúdajúcim vekom starnú a menia svoje vlastnosti. Zrak sa nám zhoršuje z mnohých dôvodov a tak sú pravidelné očné prehliadky základom prevencie. Človek po štyridsiatke by mal k očnému zájsť minimálne raz za dva roky, po šesťdesiatke ešte častejšie.

Ak začínate pociťovať niektoré z nasledujúcich komplikácií, návštevu očného neodkladajte. Môže ísť o kataraktu:

  • zhoršená krátkozrakosť
  • viacnásobné videnie
  • svetloplachosť a zhoršené videnie v tme či za šera
  • problém rozoznávať farby alebo odtiene farieb

Pri vyšetrení lekár dokáže odhaliť aj ochorenia, ktoré sú v raných štádiách bezpríznakové. A tie je možné liečiť spravidla podstatne jednoduchšie ako v neskorých štádiách. Medzi také okrem katarakty patrí napríklad tiež glaukóm – tzv. zelený zákal. Veľkým plusom očných prehliadok je tiež to, že dokážu odhaliť aj celkové ochorenia, nielen očné.

Zbaviť sa katarakty môžete už v štyridsiatke

Asi to znie trochu „pritiahnuto za vlasy,“ ale skutočne sa môžete zbaviť šedého zákalu ešte skôr ako sa u vás začne prejavovať. Respektíve, môžete maximálne eliminovať riziko jeho vzniku. Nevýhodou katarakty je, že v súčasnosti je jedinou možnosťou, ako sa jej zbaviť, operácia. Jej podstatou je výmena starej, poškodenej šošovky za novú, umelú. Rovnako sa však rieši aj presbyopia. Refrakčná vada, ktorá medzi 40. – 45. rokom života postihne každého človeka, bez ohľadu na pohlavie, rasu či jeho životný štýl. Presbyopia sa prejavuje neschopnosťou zaostriť na veľmi blízke vzdialenosti. Bez korekčných pomôcok, ktorými sú okuliare na čítanie alebo presbyotické kontaktné šošovky, si nedokážete prečítať text v novinách či na displeji mobilného telefónu, šitie či prezeranie si fotografií z dovolenky bude rovnako nemožné. Nakoľko dôvodom je rovnako ako pri katarakte opotrebenie šošovky, trvalé odstránenie presbyopie zabezpečí len laserová operácia, pri ktorej sa do oka aplikuje umelá šošovka. A na umelej šošovke nemôže vzniknúť šedý zákal. Okrem toho, že budete výborne vidieť, pri zvolení trifokálnej šošovky do všetkých vzdialeností, sa tak nemusíte obávať ani katarakty.

Najmodernejšou metódou operácie presbyopie je v súčasnosti FEMTO Z-Prelex. Zákrok, ktorý prebieha bez použitia ostrých operačných nástrojov len za asistencie špičkového femtosekundového lasera sa vyznačuje bezbolestnosťou, maximálnou bezpečnosťou, šetrnosťou k oku a minimálnym rizikom vzniku pooperačných komplikácií. Výhodou je tiež rýchla rekonvalescencia.

Úplne iná kvalita života po operácii katarakty

Dôvod odkladať operáciu šedého zákalu neexistuje. Sám od seba sa nevylieči a ako sme písali vyššie, neexistujú naň žiadne lieky ani korekčné pomôcky. Práve naopak, čím neskoršie sa ho zbavíte, tým neskoršie budete opäť lepšie vidieť. Ak na operáciu nepôjdete, hrozí vám slepota. Katarakta môže zároveň nepriamo spôsobiť aj psychické problémy. Zahmlené videnie máva za následok dezorientáciu, obava o to, že pacient príde o zrak môže zapríčiniť až depresie a stratu sebavedomia. Vplyvom šedého zákalu sa zhoršuje tiež periférne videnie, objavujú sa častejšie bolesti hlavy a očí aj únava.

Tip na záver: Ak ešte neviete, čo kúpiť pod stromček vášmu partnerovi, rodičom či starým rodičom, operácia šedého zákalu môže byť skvelým darčekom. Ako sa hovorí, investícia do zdravia je predsa tým najcennejším darom. A bezproblémový zrak dokáže výrazne zlepšiť kvalitu života.

Zdroj: PR článok
Odporúčame