Emu olej je nová hviezda kozmetiky: Austrálski domorodci ho používajú odjakživa, s čím všetkým vám pomôže?

žena si aplikuje olej na tvár

Emu olej je hotový zázrak (Zdroj: GettyImages)

Suchý vzduch v prekúrených miestnostiach dáva zabrať nielen dýchacím cestám, ale aj našej pokožke. Všimli ste si, že je vaša koža v poslednom čase napnutá, popraskaná alebo sa na nej objavili šupinky? Pomôcť môže hydratácia v podobe emu oleja, ktorý sa vo svete teší čoraz väčšej obľube.

Odkiaľ pochádza?

Emu olej sa získava z podkožného telesného tuku emu hnedého (Dromaius novaehollandiae) – veľkého nelietavého vtáka pochádzajúceho z Austrálie. Samotní austrálski domorodci ho využívajú už dlhodobo, pretože ho považujú za univerzálny liečebný prostriedok a na jeho pozitívne účinky nedajú dopustiť. V súčasnosti je jeho používanie rozšírené už po celom svete a stále častejšie sa stáva súčasťou rôznych prípravkov starostlivosti o pleť.

Pod prísnym dohľadom

Získaný tuk, ktorého má vták emu na chrbte neúrekom, sa podrobuje prísnemu procesu topenia a rafinácie. Je potrebné dôkladne prefiltrovať rôzne nežiaduce prímesi a nečistoty, aby bol vhodný na následné kozmetické použitie. Čistý emu olej nemusí mať vždy jednotnú farbu či viskozitu. Aj keď zvyčajne ide o žltú tekutinu, všetko závisí od stravy zvieraťa, ale aj použitej metódy rafinácie.

Používanie emu oleja prináša množstvo výhod

Hydratačné účinky

Emu olej je bohatý na mastné kyseliny. Z nich má najväčšie zastúpenie kyselina olejová, ktorá dokáže vo významnej miere prispieť k omladeniu pleti. Druhú najväčšiu zložku tvorí kyselina linolová, ktorá je uznávaná v oblasti riešenia problémov s pleťou.

Obe kyseliny prispievajú k tomu, že emu olej má výborné hydratačné a zvlhčujúce účinky. Veľmi rýchlo sa vstrebáva a preniká hlboko do podkožných vrstiev. Nanášať si ho môžete nielen na pokožku, ale aj do vlasov, kde vo významnej miere znižuje suchosť a efektívne obnovuje vlasové korienky. Zároveň, pri častejšom používaní a vtieraní na konkrétne miesta, prispieva aj k urýchleniu rastu vlasov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trendy v líčení na rok 2024: Póry ani pigmentové škvrny už nie sú problém

Podporuje hojenie rán

Okrem výborných hydratačných vlastností sa aplikácia emu oleja odporúča aj na urýchlenie hojenia drobných poranení. Vďaka kyseline olejovej môže pomôcť pri zápale, no zároveň pôsobí upokojujúco pri slabších bolestiach a podporuje zotavenie pokožky po jej poškodení. Vyskúšať by ho mali nielen ľudia s citlivou pokožkou, ale aj tí, ktorí bojujú s ekzémami, s akné či kožným ochorením ružovka (rosacea). Dokáže tiež poskytnúť prvú pomoc pri omrzlinách, spáleninách od slnka a bodnutí hmyzom.

Chráni pokožku

Emu olej obsahuje okluzívne látky, ktoré dokážu uzamknúť vlhkosť a vytvoriť ochrannú bariéru na povrchu pokožky. Nezalepuje póry, no zabraňuje nadmernému odparovaniu vody. Zároveň táto bariéra poskytuje ochranu pred rôznymi enviromentálnymi stresormi (napríklad UV žiarením, tabakom, ťažkými kovmi, škodlivým modrým svetlom), ktoré ničia pleťové bunky a spôsobujú jej predčasné starnutie.

Zaženie bolesť, hemoroidy a dokonca aj migrény

Vedci stále častejšie prichádzajú aj s ďalšími pozitívnymi účinkami emu oleja. Uľaviť od bolesti dokáže ľuďom s artritídou a pásovým oparom, účinný je aj pri liečbe hemoroidov či v boji proti migrénovým stavom. Ak máte bolesti v ušiach, odporúča sa vtrieť si olej do oblasti spánkov a za ucho. Trápia vás podráždené oči? Použite emu olej na viečka namiesto čistej vody. Ak vás trápia kŕčové žily, vtierajte si do nich emu olej pre redukciu opuchov.

Emu olej sa môže v niektorých prípadoch užívať aj cez ústa ako výživový doplnok. Je totiž známe, že niektorí ľudia ho pijú ako podporu pri hojení žalúdočných vredov. Pozitívne účinky má aj v oblasti znižovania hladiny „zlého“ cholesterolu LDL a zvyšovania hladiny „dobrého“ cholesterolu HDL.

Porazí kruhy pod očami

Ak sa rozhodnete presvedčiť o blahodarných účinkoch emu oleja na vlastnej koži, môžete si zvoliť jeho čistú 100% prírodnú verziu alebo vyskúšať prípravky, ktoré ho obsahujú. K dispozícii je napríklad gél alebo masážny krém, s vysokým obsahom emu oleja, ktoré sú vhodné pri bolestiach svalov, kĺbov či chrbtice. Ak chcete dosiahnuť lepšie vstrebávanie aktívnych zložiek, siahnite po pleťovej vode alebo kréme s jeho obsahom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
NA VLASTNEJ KOŽI Karin podstúpila botox: Pred jednou vecou vystríha!

Pokožka v okolí vašich očí si tiež zaslúži pozornosť. Vhodný môže byť očný krém, ktorý kombinuje emu olej s vitamínom K a kofeínom. Po dlhšom používaní dokáže viditeľne zredukovať tmavé kruhy a vrásky, pričom prispeje k pevnejšej a pružnejšej pokožke.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, realsimple.com, emufarma.sk
Odporúčame