Zápach v domácnosti: Skvelé tipy ako sa ho efektívne zbaviť, aby bol váš domov opäť voňavý!

zápach v domácnosti

Dajte zápachu v domácnosti stopku (Zdroj: Freepik/dragonimages)

Zápach v domácnosti môže byť niekedy ťažkým orieškom, špeciálne v prípade, ak neviete, odkiaľ sa berie. Len preto, že ste zvyknutí na určité pachy u vás doma, ešte neznamená, že to napríklad vaši hostia nepostrehnú – hlavne, keď sú nepríjemné. S týmito tipmi rýchlo prídete na to, čo ich spôsobuje a hravo ich odstránite. Keď sa vône či pachy hromadia postupne, je ľahké si ich nevšimnúť.

Bežný zápach môže prísť náhle, no dá sa aj ľahko odstrániť. Horšie sú na tom kyslé a štipľavé pachy, ktoré často poukazujú na vážnejší problém ako je nechcená vlhkosť alebo baktérie. Tieto nepríjemné pachy majú tendenciu sa časom vyvíjať a rozširovať, napríklad aj na našich telách, oblečení či srsti domácich miláčikov, pričom sa môžu šíriť všade po dome.

Pravidelne vetrajte

Domy postavené v posledných desaťročiach majú viac utesnené okná, čo umožňuje menšiu výmenu vzduchu. Urobte z otvárania okien bežnú súčasť vašej upratovacej či dennej rutiny. Pomôže vám aj čistička vzduchu. Hľadajte čističku s uhlíkovým filtrom, ktorý pomáha neutralizovať pachy, HEPA filtrom na alergény a monitorom kvality vzduchu. Moderné čističky majú aj systémy, ktoré hlásia, koľko vzduchu sa prefiltruje za minútu na určitej ploche.

Ošetrujte nábytok a čalúnenie

Kľúčom k zbaveniu sa zápachov je odstrániť ich čiastočky zabudované vo vašom nábytku, kobercoch a záclonách – nielen ich zakryť. Pravidelne perte, vysávajte a kefujte predmety, pri ktorých sa to dá. Pri vysávaní vyskúšajte osviežovač kobercov – výdatne koberec posypte, počkajte 15 minút a potom vysajte. Na nábytok nastriekajte špeciálny sprej, ktorý zachytáva a neutralizuje molekuly zápachu.

Odstráňte bežných vinníkov zápachov

Skoro každá domácnosť má svoj špecifický pach. To si človek uvedomí, keď sa domov vráti po niekoľkých dňoch a zacíti „vôňu domova“. Plný odpadkový kôš alebo nevypratá bielizeň vo vlhkej kúpeľni je jasným vinníkom smradu, ktorý však môžete odstrániť jednoducho – ubezpečte sa, že tieto predmety odstránite skôr, než začnú zapáchať. Budete však musieť hľadať dlhšie, aby ste našli a odstránili zovšeobecnený zápach, ktorý sa vo vašej domácnosti dlhodobo drží.

Zažeňte pachy v kuchyni 

Keď varíte, zapnite digestor, prípadne aj ventilátory, aby cirkuloval vzduch a odfiltrovali sa pachy a toxíny. Často vyprázdňujte odpadkový kôš a medzi každou výmenou vreca do vnútra nastriekajte dezinfekčný sprej alebo kvapnite pár kvapiek esenciálneho oleja na vatu. Kôš vždy dôkladne umyte mydlom, prípadne iným čistiacim a dezinfekčným prostriedkom a vodou.

Ak sa vám valí zápach z odtoku, skúste zmiešať šálku sódy bikarbóny so šálkou octu. Zmes zlejte do odtoku, nechajte hodinu postáť a potom opláchnite teplou vodou. Ak zápach pretrváva, nasaďte silnejšie zbrane – hydroxid sodný. Existujú však aj iné špeciálne roztoky a tablety do odtokov, ktoré ich zanechajú čisté.

Doprajte kúpeľni extra starostlivosť

Začnite s toaletou a rozhodne nešetrite čistiacimi prostriedkami. Či sa rozhodnete pre tie klasické z obchodu alebo svoje vlastné, ekologické čistiace prostriedky, určite nezabudnite toaletu umyť nielen zvonku. Okrem sedadla, veka a pántov zamierte hlavne pod okraj. Existujú na to špeciálne ohnuté kefy, ktoré kúpite takmer všade v obchodoch s čistiacimi potrebami. Nezabudnite aj na odtoky, tie udržujte priechodné bez vlasov a iných nečistôt.

Aby ste zvládli vlhkosť – hlavnú príčinu nepríjemných pachov a plesní – uistite sa, že váš výfukový ventilátor funguje efektívne. Spravte tento jednoduchý test: Podržte štvorec toaletného papiera pri kryte ventilátora, kým je zapnutý. Ak papier nezostane na svojom mieste, ventilátor funguje dobre. Ak neostane, možno bude potrebovať hĺbkové čistenie odsávania vzduchu alebo výmenu zariadenia. Kryt pravidelne vysávajte alebo utierajte.

Nezabudnite aj na domáce zvieratá

Rovnako ako posteľné obliečky, aj pelechy pre psov či mačky by sa mali často prať a samozrejme neuškodí, ak budete svojho psíka či mačičku pravidelne kúpať. Medzi umývaniami vyskúšajte špeciálny eliminátor zápachov – sprej, ktorý používa prírodné enzýmy na odstránenie pachov zo srsti zvierat. Pelechy pre domáce zvieratá pokojne vvyperte dezinfekčným prostriedkom na pranie.

Mačkám pravidelne meňte náplne do toalety. Ak máte aj iné zvieratá, plazy, hlodavce či vtáky doma, pravidelne im čistite teráriá a podstielky. Bez ohľadu na to, aké stelivo používate, opýtajte sa v špecializovaných obchodoch pre zvieratá na prípravky, ktoré takéto pachy neutralizujú. Tie sa medzi výmenou steliva doň nasypú, a tak sa napríklad charakteristický zápach amoniaku nebude ďalej šíriť.



Zdroj: bhg.com, plnielanu.sk
Odporúčame