POROVNANIE Bezpečnostné alarmy aj kamery: Ochráňte svoj majetok, toto všetko je dovolené nakrúcať

Alarm

Možností, ako ochrániť svoj majetok pred zlodejmi, je viacero (Zdroj: GettyImages)

Či sa nám to páči alebo nie, žijeme vo svete, kde niektorí nemôžu dôverovať ani vlastným susedom. Aj preto k pohodlnému bývaniu netreba len kvalitný dom či dispozične dobrý byt, ale aj poriadne zabezpečenie. Ak sa chcete cítiť v bezpečí, povieme si viac o mechanickom zabezpečení, alarmoch a kamerových systémoch.

Pozor si však musíte dať aj vy, pretože i bezpečnosť a ochrana majetku majú určité zákonné limity. Platí, že naše práva končia tam, kde začínajú práva iných. Kde všade môžete umiestniť bezpečnostnú kameru a čo všetko môže snímať? Pozreli sme sa aj na európsku legislatívu, ktorá môže vaše možnosti značne obmedziť.

Mechanické zabezpečenie  /  Alarmy  /  Kamery  /  Legislatíva

 

Prvý krok – mechanické zabezpečenie

Prvým zabezpečením domácnosti, ktoré všetci poznáme a máme, sú dvere. Zámky slúžia na to, aby ich mohla otvoriť len osoba vlastniaca kľúč. Samotné zámky sa však delia na klasické a inteligentné. K tým klasickým stačí správny kľúč a dvere sa odomknú. Inteligentné však fungujú na princípe pomocného zariadenia, napríklad otvárajú sa diaľkovým ovládačom, prístupovou kartou čo dokonca PIN kódom alebo odtlačkom prsta.

Ľudia často argumentujú, že inteligentné dvere vedia byť hacknuté zlodejom a majú pravdu. No na druhú stranu, ani klasické dvere ich neodradia, aj v tomto prípade poznajú metódy, ako sa cez ne dostať. Inteligentné dvere však tradičného zlodeja minimálne zaskočia, a keďže nie všetci nosia so sebou aj hackovacie zariadenie, javia sa ako lepšia alternatíva.

Bezpečnostné dvere

Ak cestujete často či už na dovolenku alebo na služobné cesty, určite budete chcieť staviť na bezpečnostné dvere. Od bežných sa líšia tým, že majú viac zámok, zvyčajne dve-tri. Zlodej vďaka tomu nedokáže dvere vyraziť. Zámok drží nielen v strede zárubne, ale aj na jej vrchnej, prípadne spodnej časti. Taktiež sa nejedná o jeden zámok, ale dve či tri hrubšie trubice, ktoré sa z dverí zasunú do zárubne.

Samotné zárubne sú špeciálne vystužené, aby odolali aj väčšiemu nárazu a preto ani kopanie do správnej časti dverí nepomôže. Navyše, ak má zlodej prelomiť všetky dostupné zámky, s každým ďalším sa zvyšuje šanca, že ho niekto odhalí. Preto bezpečnostné dvere vedia odradiť už len pri pohľade na ne.

Poistenie nehnuteľnosti

V prípade, že ste si nie úplne istí, obráťte sa na poisťovňu, ktorá vám nehnuteľnosť poistí. Zvyčajne dostanete na výber poistenie proti živlu, krádeži a podobne. Kombinácia je na vás. Náš známy z poisťovne radí: „Výhodou je balík poistenia, v ktorom je životná poistka, poistenie auta, domu, prípadne elektroniky. Poisťovne ich ponúkajú za zvýhodnenú cenu. Poistenie domácnosti odporúčame, ak v nich majú ľudia skryté najmä cenné šperky, peniaze či drahú elektroniku. Do tohto sa zarátava aj garáž a teda auto.“

Na druhú stranu dodal nasledovné: „Mechanické dvere nie sú vždy dostatočná zábrana a poistenie vám stratený majetok nevráti v rovnakej podobe. Pred hrozbami odporúčame kombináciu poistenia, pevných dverí a alarmov, prípadne kamier, ktoré vedia páchateľa identifikovať.“


Mohlo by vás zaujímať: Zbaľte sa na dovolenku efektívne: Tieto skvelé tipy vám ušetria miesto v kufri


Bezpečnostný alarm

Alarm sa vie postarať o bezpečnosť komplexnejšie, než si možno myslíte. Okrem toho, že vie upozorniť na prítomnosť zlodejov, dokáže detekovať aj mnohé iné veci – napríklad únik plynu alebo zvýšenú vlhkosť. Záleží na tom, aký je váš rozpočet a na čo všetko vás má alarm upozorňovať.

Aj lacnejšie modely upozornia na neoprávnené vniknutie do domu. Zvyčajne sa umiestňujú k vchodovým dverám, nastavíte si čas na zadanie vami zvoleného kódu a aktivujete ho. Systém viete prepojiť nielen s vašim mobilom, ale aj s najbližšou pobočkou mestskej polície, ktorá bude po zalarmovaní k dispozícii. Zbytočné výjazdy však môžu byť spoplatnené.

Drôtové aj bezdrôtové

Alarmy sa delia na drôtové a bezdrôtové. Tie prvé sa inštalujú už počas výstavby domu či bytu, prípadne počas rekonštrukcie a výmeny inžinierskych sietí a rozvodov. Výhodou káblového prevedenia je bezstarostný chod, nakoľko čerpá energiu zo zdroja a nepotrebuje meniť batérie. Taktiež nepotrebuje priame napojenie k internetu, čo využijete napríklad v garáži alebo na chate.

Naopak, bezdrôtové nemusia byť napojené na zdroj energie. Jednoduchšie sa inštalujú, no budete v nich pravidelne meniť batérie. Viete ich však kedykoľvek premiestniť, prípadne vymeniť, pretože nie sú napojené na inžinierske rozvody. Niektoré si vyžadujú pripojenie k internetu. Neodporúčajú sa inštalovať do málo obývaných zariadení, teda napríklad na chatu, pretože vybitie batérie ich vyradí z prevádzky.


Mohlo by vás zaujímať: Tieto potraviny by ste v mikrovlnke ohrievať nemali: Prinesie to viac škody ako úžitku


Kamerové systémy aj s nočným videním

Kamerové systémy sú jednou z najúčinnejších zbraní proti zlodejom. Aj počas vykradnutia ponúkajú záznam, ktorý páchateľa usvedčí. Delia sa na analógové systémy a tzv. IP systémy. Druhé spomínané sú drahšie, avšak aj novšie a kvalitnejšie. Štandardne zaznamenávajú obraz v HD rozlíšení, no viete si zvoliť aj 4K. Všetko záleží od vášho rozpočtu a od počtu kamier, ktoré potrebujete a či budú schopné sledovať areál aj v noci.

Tieto systémy fungujú vďaka DVR, teda digitálnemu video rekordéru. Ten odosiela záznam z kamier na externý pevný disk uložený napríklad vo vašom počítači. Video sa zvyčajne v ostrej kvalite ukladá posledné dva týždne, no pri dlhšej dovolenke viete mierne zhoršiť kvalitu záznamu, čím zabezpečíte dlhšie ukladanie dát. Kamery môžete umiestniť ako do domácnosti, tak aj do exteriéru.

Funkčné aj počas výpadku elektriny

Spoločnosti, ktorá vám vykonáva zabezpečenie domu či bytu sa určite spýtajte aj na prevádzku počas výpadku elektriny. Existujú totiž aj kamerové systémy, ktoré bežia na vlastný menší generátor. Sú síce o niečo drahšie, no zabezpečenia kamerový záznam aj počas silnejších búrok či ohlásených výpadkov kvôli oprave. Vaša domácnosť bude vďaka nim chránená nepretržite.


Mohlo by vás zaujímať: Ako môžete zmeniť veľkosť vašej izby? Postačia vám štetce, farby a naše triky!


Aj zabezpečenie obmedzuje zákon

Slovenské zákony len málo spomínajú používanie kamier. Pokiaľ chcete chrániť vlastný majetok nakrúcaním vlastného pozemku, nikto vám tom ani zákonne nemôže brániť. Je len na vás, ktorú časť vašej domácnosti či vášho pozemku budú kamery nakrúcať. Problémy môžu nastať, ak ju otočíte na verejné priestranstvo.

Vo verejných zónach je nakrúcanie súkromnou osobu bez predbežného súhlasu zakázané. To platí aj o parkovacom mieste pod bytom, ktoré vám nepatrí. Spýtajte sa mesta alebo obce na odkúpenie tohto miesta, inak nemáte právne povolenie na jeho nakrúcanie a nepomôže vám v tom ani predbežné oznámenie.

Kamery by mali snímať výlučne váš majetok, váš pozemok a vašu nehnuteľnosť. Problém môže nastať v nájomných bytoch. V tomto prípade je najlepšie sa obrátiť na majiteľa bytu, s ktorým zabezpečenie prekonzultujete a prinajlepšom sa naň spoločne zložíte. Byt síce nepatrí vám, no veci v ňom áno.

Nariadenie Európskej únie

Európska únia vo svojom Nariadení o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov jasne vymedzuje pravidlá. Každé priestranstvo, ktoré je verejné, no patrí do súkromného vlastníctva, napríklad obchod, má povolenie nakrúcať všetky osoby, ktoré doň vstúpia, ak ich o tom vopred verejne informuje, napríklad oznamom o zhotovovaní záznamu. Ide o naplnenie Nariadenia, ktoré sa vzťahuje na GDPR. Nakrúcajú vás napríklad aj v kine, pretože kúpou lístka ste súhlasili s nakrúcaním, nakoľko akceptujete zmluvné podmienky. V prípade obchodu ich akceptujete vstupom.

Ak si vezmeme pilotnú situáciu, v ktorej snímate verejné parkovisko so svojím autom aj s označením o nakrúcaní, nie je to právne v poriadku. Toto môže robiť len majiteľ parkoviska, teda buď obec/mesto alebo konkrétny vlastník. Po odkúpení parkovacieho miesta máte plné právo na zhotovovanie záznamu, no taktiež je o tom nutné informovať.

Iné je to už na vlastnom pozemku. Ten je totiž vaším majetokom a nie verejným priestranstvom. Môžete zhotovovať záznam bez nutnosti upozornenia. V takomto prípade je materiál možné použiť na polícii a právne aj počas súdu či vymáhania škody. Polícia aj súdy musia takýto materiál brať neodkladne do úvahy, rovnako tak aj poisťovne.

Susedov dvor

Zákon skrátene hovorí, že nemôžete nakrúciť žiadny pozemok, ktorý vám nepatrí. Ak vaša kamera zasahuje do susedovho dvora, musíte si ešte pred vyhotovením záznamu písomne vyžiadať jeho povolenie. V prípade, že by vám bol odcudzený majetok z pozemku a vy by ste nakrúcali aj susedov dvor a nemali jeho potvrdenie, záznam nie je možné predložiť polícii ako dôkaz a neobstojíte s ním ani na súde či pri vymáhaní peňazí z poisťovne.

Spoločný dvor

Veľmi podobná situácia nastáva aj vtedy, ak máte spoločný dvor. Samozrejme, najlepšia je spoločná dohoda, pričom prípadný záznam budete môcť použiť všetci majitelia. Ak ale nie ste so susedom príliš zadobre, máte len dve možnosti: buď si od neho vypýtate podpis (pokojne aj za protislužbu) alebo povolenie na nakrúcanie jednoducho nedostanete. Aj preto sa oplatí so susedmi vždy udržiavať dobré vzťahy.



Zdroj: plnielanu.sk, netfinancie.sk, eur-lex.europa.eu
Odporúčame