Plánujete si kúpiť jazdené auto? Potom sa možno tak trochu obávate toho, aby ste si nezaobstarali mačku vo vreci. Aj v dnešnej dobe totiž v ponuke súkromných predajcov či autobazárov nájdete kúsky, ktoré rozhodne nie sú v dobrom stave a spôsobia vám veľa vrások na čele. Prečítajte si 4 praktické tipy, na čo si dávať pozor pri kúpe ojazdeného vozidla a ako sa nenechať oklamať.
1. Vozidlo po dopravnej nehode
Auto, ktoré bolo v minulosti vážnejšie havarované a nebolo správne opravené, vám dokáže narobiť zbytočné problémy. Hrozí, že pri ďalšej nehode vás už neochráni tak, ako by malo. Napríklad mu nevystrelia airbagy alebo karoséria sa nebude správne deformovať. Nehovoriac o tom, že zle opravené búrané autá začínajú skôr hrdzavieť, môže do nich zatekať voda a podobne.
Ideálnym pomocníkom pri obhliadke auta je merač hrúbky laku. Toto jednoduché zariadenie stojí pár desiatok eur a presne vám ukáže, aká vrstva laku je na jednotlivých dieloch karosérie. Vďaka tomu dokážete rozpoznať, či bolo auto opravované alebo nie.
Praktický tip: Históriu auta si viete preveriť cez online portály na overenie vozidla. Po zadaní VIN čísla sa vám zobrazia poistné udalosti, priebeh kilometrov či informácie o leasingu alebo záložnom práve. Myslite však na to, že tieto údaje nemusia byť 100 % správne, najlepšie je preto preveriť si auto osobne.
2. Nepodarená motorizácia alebo model
Ešte predtým, ako pôjdete na obhliadku svojho vytúženého auta, si o danom modeli a motorizácii niečo naštudujte na internete. Existujú totiž motory a autá, ktoré sú známe svojimi častými poruchami. Ich opravy neraz stoja aj tisícky eur, takže ak sa chcete vyhnúť drahým problémom, radšej by ste od nich mali dať ruky preč. Pozrite si online recenzie alebo fóra na sociálnych sieťach, kde sa o svoje skúsenosti delia majitelia vozidiel danej značky.
Najväčšie problémy vám dokážu spôsobiť poruchy motora – turba, vstrekovačov, rozvodovej reťaze či DPF filtra. Niektoré motory sú dokonca náchylné na praskanie. Ak vám praskne blok, celý motor musíte meniť za nový. Keď kupujete auto s automatickou prevodovkou, naštudujte si, ako je na tom so spoľahlivosťou.
3. Zanedbaný servis
Môžete kupovať aj to najspoľahlivejšie auto na svete, no ak sa o neho predchádzajúci majiteľ dobre nestaral, musíte sa pripraviť na to, že s ním môžu byť problémy. Od predávajúceho si vypýtajte servisnú knižku alebo iné doklady o absolvovanom servise. Všímajte si, či bol pravidelne menený olej a aké komponenty boli za uplynulý rok či 2 vymenené.
Zároveň dobre skontrolujte technický stav – brzdy, prejav motora a prevodovky, či náhodou nejdú nejaké nepríjemné zvuky od podvozka pri prejazde nerovností a ako auto reaguje na zatáčanie volantom. Ak nemáte dostatok skúseností s autami, najlepšie je zavolať si na obhliadku mechanika alebo iného skúseného človeka, ktorý vám pomôže skontrolovať technický stav.
4. Právne nedostatky
V neposlednom rade, pri kúpe auta venujte dostatok pozornosti právnym nedostatkom. To, či auto nebolo kradnuté alebo sa na neho nevzťahuje záložné právo, vám ukáže online overenie vozidla. Zároveň v ňom zistíte, či nie je v leasingu. Od predávajúceho si vypýtajte veľký technický preukaz a pozrite sa, kto je vedený ako majiteľ. Pokiaľ je na aute leasing, bude tam uvedená leasingová spoločnosť.
Ak vám auto predáva človek, ktorý nie je uvedený v technickom preukaze ako majiteľ alebo držiteľ, vypýtajte si od neho splnomocnenie, že auto môže predávať. Inak hrozí, že mu dáte peniaze, no vozidlo si nebudete vedieť prehlásiť na svoje meno a dostanete sa do zbytočných ťažkostí. S predávajúcim vždy spíšte kúpno-predajnú zmluvu, ktorá vás bude oprávňovať vrátiť auto, keď sa zistí, že sú s ním spojené nejaké právne nedostatky.
Zdieľať na