Najčastejšie chyby pri praní oberajú o peniaze aj čistotu: Robíte ich aj vy?

Práčka

flickr.com/f.vanharreveld

Veľké pranie na potoku sa robilo kedysi štyrikrát do roka. Nepoužívala sa teplá voda, špeciálne pracie prostriedky nejestvovali. Ľudia však ani vtedy nechodili špinaví. Používali viaceré domáce prostriedky, aby ich textílie žiarili čistotou. Lúh po domácky vyrábaný z popola vystriedala sóda a neskôr ich nahradili mydlá. Postupne prišli na trh syntetické pracie prostriedky, biologicky aktívne enzýmy pomáhajúce odstraňovať škvrny či proteázy likvidujúce mastnotu. Napriek tomu mnoho ľudí robí chyby pri samotnom praní a určovaní pracích programov.

Chyba č. 1: Nedodržané odporúčané dávkovanie

Veľa pracieho prostriedku spôsobuje nadmernú penu, čím sa znižuje pracia schopnosť a výsledok prania. Zvyknite si používať menej prášku, ako odporúča výrobca. Niekedy je menej viac. Príliš veľa použitého pracieho prostriedku môže tiež zanechať zvyšky prípravku na vašom oblečení. Na druhej strane, príliš málo pracieho prostriedku nepostačí na odstránenie škvŕn a nečistôt. Správne dávkovanie závisí od množstvo bielizne, miery znečistenia a tvrdosti vody. Treba rozlišovať, či ide o prášok alebo koncentrát a dôsledne čítať odporúčanie výrobcu.

Chyba č. 2: Množstvo bielizne v práčke

Je vhodné osvojiť si základné pravidlo, podľa ktorého by mal byť medzi bielizňou v práčke a vrchom bubna voľný priestor asi ako vystretá dlaň. Pri praní jemnej bielizne či vlny by mal byť bubon práčky naplnený maximálne do polovice. Správne množstvo bielizne v práčke vám môže ušetriť veľa energie aj peňazí.


Mohlo by vás zaujímať: Pranie kedysi a dnes: Namiesto prášku aj moč či pšeničné otruby


Chyba č. 3: Nie vždy správne volená optimálna teplota vody

Odporúča sa riadiť symbolmi na štítkoch, ktoré umiestňujú výrobcovia na oblečenie a bielizeň. Približne 80 až 90 % spotrebovanej energie pri praní sa využíva práve na ohrev vody. Zároveň toto množstvo môže predstavovať až 19 % celkovej spotreby energie v domácnosti. V dnešnej dobe platí, že čím nižšia je teplota vody, tým menej elektrickej energie vaša práčka spotrebuje a zároveň tým šetríte obliečky, a to tak farebné, ako aj biele,“ upozornila Jana Očadlíková, odborníčka na pranie z firmy Henkel. Dodáva, že pri štandardnom praní používajú Slováci a Česi najvyššiu teplotu vody – 40 až 60 °C. O niečo menej teplú vodu – 45°C používajú v Západnej Európe. Pri 30 °C perú bežne Američania. Najnižšiu teplotu v rámci šetrenia energie a peňazí používajú Japonci, ktorí štandardne perú pri 20 °C. Pri výbere pracích prostriedkov sa teda orientujte skôr na tie, ktoré rovnako operú aj pri nízkej teplote a tým ušetríte peniaze za elektrickú energiu potrebnú na ohrev vody.

Chyba č. 4: Nesprávna voľba programu

Ovplyvňuje dĺžku prania, teda aj spotrebu energie, množstvo vody, otáčky bubna a odstreďovania. Program volíme podľa zloženia tkaniny: bežná, syntetická a jemná bielizeň. Najjemnejšiu bielizeň perieme s programom, ktorý má vyššiu spotrebu vody, veľmi jemné otáčanie bubna a nízke otáčky. Zabránime tým, aby vysoké otáčky bubna a odstreďovania poškodili jemnú bielizeň. Farebné oblečenie z rôznych materiálov, textílie s intenzívnymi farbami perieme s programom, pri ktorom budú otáčky odstredenia pomalšie a otáčanie bubna jemnejšie. Ostatnú normálne znečistenú bielizeň perieme na programe s intenzívnejšími otáčkami bubna a odstredenia.


Mohlo by vás zaujímať: Prášok, gél, či tablety: Ktorý prací prostriedok je ten naj?


Chyba č. 5: Predpieranie

Pri súčasných pracích práškoch je zbytočné. Ušetríte tým vodu aj energiu.

Technológia ide vpred

Novšie pračky už majú režim studeného prania označený hviezdičkou či vločkou (*). Ekopračky majú túto povinnosť už od roku 2009. Obrovskou výhodou je 8 percentná úspora elektrickej energie pri minimálnej teplote vody a maximálnom pracom výkone prášku. Odpadá nutnosť predprania a triedenia bieleho a farebného oblečenia. Bez rizika, žeby pustili farbu, pri nízkej teplote ich môžete prať spolu.

Umožňuje s programom Super Eco rovnako kvalitne prať už pri 15 °C. Princíp spočíva vo vháňaní vzduchu do bubna práčky. Ten premieša vodu s pracím prostriedkom. Vzniknutá aktívna pena rýchlejšie a hlbšie preniká do tkaniny a aj pri nízkej teplote vody zabezpečuje porovnateľný výsledok ako pri teplom praní s maximálnou ochranou.


Vyhýbate sa spomínaným chybám pri praní? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/f.vanharreveld, flickr.com/f.vanharreveld, Viola
Odporúčame