8 najčastejších chýb, ktoré ničia pleť: Koľkokrát za deň opakujete zlozvyk číslo sedem?

Starostlivosť o pleť

V starostlivosti o pleť sa dopúšťame mnohých chýb (Zdroj: GettyImages)

Doprajete svojej pleti prvé aj posledné, no výsledok stále nie je taký, aký by ste si želali? Niekedy z nevedomosti, a niekedy možno aj pohodlnosti robíme chyby, ktoré sa potom negatívne podpisujú pod vzhľad našej pokožky. Tu je osem najčastejších, o ktorých by ste mali vedieť.

1. Nesprávna teplota vody

Dať si v zime horúcu sprchu môže byť skvelé, horúca voda však pokožku zbavuje prirodzených hydratačných olejov a vysúša ju. To platí aj pre príliš studenú vodu. Pleť si preto umývajte vždy vlažnou vodou, aby ste predišli jej zbytočnému vysušeniu.

2. Hydratácia len v noci

Mnoho žien svojej pokožke dopraje na noc luxusnú výživu, cez deň však zabúdajú aj na takú základnú vec, akou je hydratácia. Hydratačný krém ráno neraz vynechávame aj preto, lebo máme pocit, že potom mejkap na tvári nedrží dostatočne. V prvom rade treba zvoliť krém, ktorý zodpovedá typu našej pleti. Pred nanesením mejkapu je vhodné počkať niekoľko minút, kým sa hydratačný krém dostatočne vsiakne alebo zaschne.

3. Spánok s mejkapom

Niekedy sme večer príliš unavené, alebo prídeme domov neskoro v noci. Je celkom pochopiteľné, že vtedy netúžime po ničom inom, len zaboriť tvár do vankúša a zavrieť oči. Neodlíčená tvár nás však môže vyjsť naozaj draho. Póry sa upchajú a výsledkom budú čierne bodky, zapálené vyrážky alebo podráždená či šupinatá pokožka. Odlíčiť sa pred spaním by skrátka malo byť takou samozrejmosťou ako umývanie zubov.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ylé Cosmetics (@yle_cosmetics)

4. Nesprávne čistenie

Čistenie pleti je základom správnej starostlivosti a v jeho umení spočíva aj tajomstvo zdravého vzhľadu. Počas dňa sa v pokožke usadzujú nečistoty, ktoré je potrebné zmyť. Pleť je však vhodné čistiť nielen večer, ale aj ráno po prebudení. Či už použijete pleťové mlieko alebo micelárnu vodu, vždy by ste mali čistenie zakončiť opláchnutím vodou. Následne je potrebné tvár jemne a bez drhnutia osušiť uterákom.

5. Vrstvenie v nesprávnom poradí

Ak vo svojej každodennej starostlivosti o pleť používate viacero produktov, je potrebné nanášať ich v správnom poradí. Inak sa totiž môže stať, že produkt, ktorý ste naniesli predtým, nebude mať žiaden účinok. Jednoduché pravidlo hovorí, že po čistení pleti začínate nanášať produkty od tých s najredšou konzistenciou až po tie najhutnejšie.

Cez deň to teda môže vyzerať takto: čistenie, pleťové tonikum, sérum, očný krém, pleťový krém, mejkap. Pozor však, niektoré produkty nemožno vrstviť, pretože aktívne látky v nich navzájom reagujú a môžu spôsobiť podráždenie kože, alebo byť neúčinné!

6. Chýbajúca UV ochrana

Kým pokožka nášho tela je väčšinou zakrytá oblečením, pleť tváre je po celý rok vystavovaná pôsobeniu vonkajších faktorov, vrátane slnečného žiarenia. UV žiarenie môže na pleť pôsobiť mnohými spôsobmi. Od predčasného starnutia až po rakovinu kože, preto sa treba pred slnkom chrániť.

Dnes už mnohé hydratačné krémy a mejkapy obsahujú UV ochranu. Ak nie je dostatočná, treba siahnuť po špeciálnych prípravkoch slnečnej ochrany, ktoré existujú vo forme gélov, emulzií i krémov a sú tak vhodné pre rôzne typy pleti.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa La Roche-Posay International (@larocheposay)

<script>

7. Časté siahanie na tvár

V tomto prípade ide vyslovene o zlozvyk. Každý si občas siahneme mimovoľne na tvár, či už keď sa opierame o ruku, šúchame si oči alebo sa potrebujeme niekde poškriabať. Treba si však uvedomiť, že počas dňa sa dotýkame množstva predmetov, a ruky si pritom umývame nepomerne menej.

Z rúk potom všetky nečistoty a baktérie pri dotyku prenášame na tvár, a tak si „zarábame“ na rôzne kožné problémy. Zbaviť sa tohto zlozvyku nie je jednoduché, no len čo si ho začneme uvedomovať, postupne začne dochádzať k náprave.

8. Vynechávanie krku a dekoltu

Starostlivosť o pleť nie je len o tvári, prejavy starnutia sa objavujú aj na krku a dekolte.  Ak si najbližšie budete aplikovať krém či sérum, nezabudnite preto aj na tieto partie. Zanedbávať ich sa rozhodne nevypláca, práve krk a dekolt totiž dokážu vek prezradiť spoľahlivejšie ako tvár.

Ktorú z chýb pri starostlivosti o pleť najčastejšie robíte?

Sledujte náš Instagram 

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame