Najčastejšie otázky o nakupovaní v bezobalovom obchode: Zistili sme za vás odpovede, niektoré milo prekvapia!

Zero Waste

Nakupovanie v bezobalovom obchode nevyužívajú len priaznivci Zero Waste (Zdroj: GettyImages)

Bezobalové obchody sú už celkom populárne, no nákup do vlastnej nádoby  je stále považovaný za neobvyklý. A tam kde je neznáma, sú aj otázky.  Ak aj vám vŕta v hlave, ako fungujú bezobalové obchody a čo ponúkajú, tento článok určite uspokojí vašu zvedavosť.

Kto chodí nakupovať do bezobalového obchodu?

Bezobalové obchody idú ruka v ruke s hnutím zero waste. Avšak nie sú to iba vyznávači tejto ideológie, kto nakupuje bez obalu. Stretnete tam najrôznejších ľudí, od mamičiek s deťmi, pánov v kravate, cez študentov až po dôchodcov. Dokonca aj niektoré známe osobnosti chodia dopĺňať zásoby do zaváraninových pohárov.

Takisto ich motivácia býva rôzna a nemusí to byť primárne pomoc prírode. Niekto vyhľadáva vegánske produkty, potraviny bez lepku či laktózy, iní si potrpia na kvalitu alebo majú mlstný jazýček a obchod navštevujú kvôli orieškom v čokoláde.

Čo všetko sa dá kúpiť bez obalu?

Keby ste prešli pár bezobalových predajní, zistili by ste, že niekde je jeden druh ryže a inde si môžete vybrať z desiatich. Ponuka sa teda líši od obchodu k obchodu a závisí od majiteľa, čo do nej zaradí. Kľúčový je pritom dopyt, priestorové možnosti a, samozrejme, financie. V malom bezobalovom obchode zvyčajne nakúpite všetky základné potraviny ako cestoviny, strukoviny, múku aj cereálie. Načapujete si tu olej, ocot, kúpite vajíčka aj mlieko a jogurty v skle.

Väčšie prevádzky sú ako malý potravinový raj a môžete v nich objaviť veci, o ktorých ste nikdy nepočuli. Netradičné obilniny, bezlepkové potraviny, ovocie sušené mrazom, koreniny aj prírodné doplnky stravy. Bez obalu dostať už takmer všetko, vrátane drogérie a kozmetiky bez chémie. Aj takú zubnú pastu alebo suchý šampón.

Nájdem v bezobalovom obchode iba BIO potraviny?

Nezamieňajte si bezobalový obchod s bio obchodom. Bez obalu sa tu predávajú potraviny a drogéria v tradičnej kvalite, pretože hlavnou myšlienkou takýchto obchodíkov je minimalizovať odpad, ale nájdete v nich aj produkty v bio kvalite. Mnohí mylne považujú bezobalové obchody za príliš drahé. Opak je však pravdou.

Pekným príkladom je náš obľúbený zvyk pri nakupovaní. Vidíme akciu, zaplníme chladničku potravinami, ktoré ani nepotrebujeme a polovica z nich skončí v koši. Nielenže plytváme potravinami, ale aj rozpočtom. Keď však vidíme vyššiu cifru na cenovke, automaticky premýšľame, koľko čoho potrebujeme. S naoko vyššou cenou môžeme v konečnom dôsledku ušetriť a zároveň dostať dobré veci.


Mohlo by vás zaujať: Počuli ste už o bezobalových obchodoch? Takto vyzerá nakupovanie do vlastnej nádoby


Aké nádoby môžem použiť na bezobalový nákup?

Akékoľvek. Nádoba či obal musí vyhovovať v prvom rade vám. Nekupujte pritom novú výbavu a využite to, čo máte doma. Dóza, obedár, pohár od kyslých uhoriek, fľaša od mlieka, plátenné vrecko aj obal od cereálií sú vítané. Minula sa vám múka? Vrecko odložte a naplňte pri najbližšej návšteve bezobalového obchodu. Jediné, čo treba dodržať je určenie nádob. Potraviny sa vážia do potravinových nádob. Pracie, čistiace a kozmetické prípravky do originálnych obalov od drogérie.

Môžem nakupovať aj keď nemám vlastný obal?

Poznáte to. Idete okolo obchodu a spomeniete si, že sa minul cukor. Bezobalové obchody počítajú aj so spontánnym nákupom. K dispozícii sú papierové vrecká a kompostovateľné obaly za malý poplatok ako motivácia, nosiť v taške „krízové“ vrecko. Predtým, ako siahnete po novom obale, spýtajte sa na použité nádoby. Zákazníci zvyknú v obchode nechať nádoby, ktoré nepotrebujú. Personál ich vyčistí, vydezinfikuje a nádoby sú pripravené na opätovné použitie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lokálik (@lokalik.sk)

Aké je minimálne množstvo, ktoré musím navážiť?

Ceny v bezobalových obchodoch sú prepočítané na určitú gramáž, zvyčajne na 100 gramov. Avšak to neznamená, že si reálne musíte toľko navážiť. Minimálne množstvo na nákup je 1 gram, aby sa dala položka naúčtovať.

Prečo nakupovať v bezobalovom obchode?

Filozofia bezobalového obchodu sa nevzťahuje iba na elimináciu odpadu. Konzumný spôsob života ubližuje ľuďom rovnako ako prírode. Sme zvyknutí, že všetkého je dostatok a veci si nevážime. Nakupujeme zbytočne veľa, plytváme potravinami a skrine plníme oblečením, ktoré nenosíme.

Hoci si to začíname pomaly uvedomovať, zvyčajne neurobíme nič. Pritom netreba meniť všetky zvyklosti a nakupovať striktne v bezobalovom obchode. Už len keď si pravidelne zadovážite 1 – 2 veci z nákupného zoznamu do vlastnej nádoby, prispejete k lepšej budúcnosti a na pohľad bežné veci odrazu získajú inú váhu.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame